Zoom programında iPhone’u web kamerası olarak kullanmak

Bu yazımızda iPhone'u Zoom için web kamerası olarak kullanmaktan bahsedeceğiz.

1
468

Corona yüzünden evimize kapatıldığımız bu günlerde her şey değişti. Artık toplantılar online olarak yapılıyor. Eğitim-öğretim online olarak gerçekleştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı da EBA adı verilen bir sistemle öğrencilere uzaktan eğitim gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu eğitimin eksik kısımlarından birisi öğrencilere web kamerası üzerinden ders sunmak. MEB bunun Zoom üzerinden yapılabileceğini öğretmenlere bildirdi. Şimdilerde yüzbinlerce kişi dersleri Zoom ile yapıyor.

Zoom üzerinden PC yoluyla ders işleyen birisinin karşısına çıkan sınırlamalardan birisi Web kamerası. Özellikle notebook’larda kalitesiz web kamera kullanılması o dersin görüntü kalitesini olumsuz etkiliyor. Bunun önüne geçmenin bir yolu var. Bu da iPhone’un kamerasını web kamerası olarak kullanmaktan geçiyor. Androidde de benzer yöntemler vardır. Ancak biz bu yazımızda iPhone’u Zoom için web kamerası olarak kullanmaktan bahsedeceğiz.

Hazırsanız başlayalım…

 

iPhone’u Zoom için web kamerası olarak kullanmak

  1. Öncelikle şu uygulamayı indirin: Iruin

Not: Bu işlemler EpocCam adında bir uygulama ile de yapılabiliyor. Ancak o uygulama ücretli. Ücretsiz versiyonunda ses aktarımı ve iPhone’un ön kamerasının kullanılması engellenmiş.

iOS AppStore linki: Iruin

2. Bu programı hem iPhone’unuza hem de bilgisayarınıza kurun.

3. Zoom programını çalıştırın. Sol alt köşedeki simgeden kamera olarak iPhone’unuzu seçin. (Listede iPhone’unuzu göremediyseniz zoom programını kapatıp tekrar açın.)

4. iPhone’unuzda Iruin uygulamasını açın.

5. Hem iPhone hem de bilgisayar aynı Wi-fi hattına bağlı olması gerekir. Öyleyse işlem tamam. İsterseniz ön kamera yerine iPhone’un arka kamerasını da kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Zoom uygulamasında iPhone’unuzu nasıl web kamerası olarak kullanabileceğinizi anlattık. Olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Önceki İçerikA13X’den A12Z’e ne değişti?
Sonraki İçerikiPhone SE 2020 AnTuTu Puanı İddiayı Ortaya Koydu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?