Yurtdışından iPhone getirme, pasaporta kayıt ettirme ve diğer işlemler (2023 Güncel)

183

iPhone’ların cep yakan fiyatları, yüksek vergilerle birleşince iPhone almak isteyenler için akla yurtdışından iPhone almak geliyor. 2023 yılında da cazip olmaya devam ediyor mu? Şu an Apple.com’dan 999 dolara iPhone 14 Pro 128 GB alabiliyorsunuz. TL olarak da şu anki kurdan 18.704 TL (1 usd = 18,72 TL 02 Ocak 2023 kuru) yapıyor. Apple Store Türkiye’de ise iPhone 14 Pro 128 GB telefon 39.999 TL’ye satılıyor. (02/01/2023) Aradaki fark ise 21.295 TL. Ancak kayıt haracı da (pardon harcı) bu rakama eklendiğinde bu rakam azalıyor. Yine de biraz kar kalıyor mu? Bu yazımızda güncel rakamlara dayanarak bu soruya yanıt vermeye alıştık.

Şimdi yurtdışından gelirken iPhone getirmenin avantajlı olup olmadığına bir bakalım.  Bu yazımızda 2023 yılı için şu soruları yanıtlayacağız:

 • 2023 yılında yurtdışı telefon kayıt harcı ne kadar?
 • Yurtdışından nasıl iPhone getirilir?
 • Kaç tane getirebilirsiniz?
 • Pasaporta nasıl kaydettirebilirsiniz?
 • Garanti durumu nedir.?
 • Hangi model numaralarını getirmelisiniz?

 

2023 yılında yurtdışı telefon kayıt harcı ne kadar?

Yurtdışından getirilen telefonlara kayıt harcı uygulaması ile 2019 yılından itibaren bu işler zorlaştırılmaya başlandı. 2020 için kayıt harcı 1838 TL idi. 2021’de bu rakam 2000 TL’ye çıkarıldı. 2022 Ocak ayından itibaren de bu rakam 2732 TL’ye, 2023 Ocak ayına giriş yaptığımız bugünlerde ise kayıt harç ücreti tam 6090 TL’ye yükseldi!

Ebay, AliExpress veya Amazon gibi sitelerden iPhone alamaz mıyım?

Birçok kişinin bildiği gibi Ebay, AliExpress, BestBuy, Amazon gibi uluslararası birçok alışveriş sitesinde fiyatlar çok uygun. Yurtdışından iPhone alacakların aklına ilk gelen bu sitelerden almak oluyor. Ne yazık ki bu iş o kadar kolay değil. Türkiye Cumhuriyeti vergi kaybını engellemek adına, yurtdışından alınacak ürünlere sıkı bir kontrol uyguluyor.

2021 Aralık ayından beri bu sitelerin çoğunda iPhone satılmamaya başlandı. Çünkü fiyatı Türkiye’deki rakama yaklaşıyor. Sanırım artık bunlar tercih edilmiyor.

1- Aylık  22 euro (son yasa ile) üzerinde ürünü, gümrük vergisiz getirtemiyorsunuz. Gümrük için 2006 TL ödemelisiniz. Bunu genelde bahsettiğim alışveriş siteleri kargo + gümrük adı altında sizden tahsil ediyor. Ülkeye girişte devlete sizin adınıza veriyor.

2- TRT bandrolü olmasını gerektirecek ürünler gümrükte takılıyor. (Cep telefonu, radyo, tv gibi) Artık bu sorun olmuyor. Yine de yeni getiren birisi varsa ekleyebiliriz.

2023 Güncellemesi:

iPhone 14 Pro Max 1 TB gibi pahalı telefonları yurtdışından almak karlı oluyor. Şimdilerde şu maliyeti hesaplayabiliriz:

Türkiye satış fiyatı: 57.199 TL

Amerika satış fiyatı: 1599 dolar = 29.940 TL

Gümrük harç ve IMEI bedeli = 6090 TL

Bandrol bedeli = 20 euro yani 400 TL

Toplam = 36.430 TL

iPhone 14 Pro Max’ı yurtdışından aldığınızda elde edeceğiniz kar: 57.199-36.430 = 20.769 TL

Ancak bu fiyatlara yurt dışına gidiş geliş bedelleri eklenmiş değil.

Riskleri de yazalım:

 • Gümrükte TRT vb.. bandrollerle uğraşmanız gerekecek.
 • Pasaport kaydı gerekecek.
 • Apple Türkiye garantisinin olup olmadığını araştırmanız gerekecek. Apple TR tarafından garanti verilen modelleri bulmanız gerekiyor.
 • Apple TR garantisi olsa bile 1 yıl garantisi olacak.

Daha ucuz bir iPhone modelinin yurtdışından alınması durumunda neredeyse hiç kar kalmıyor.

 

iPhone phablet

Yurtdışına gidiyorum. Gelirken kaç iPhone getirebilirim?

Bu konuda 2017 Mart ayında mevzuatta bir değişiklik oldu. Öncesinde 1 tane fazladan olmak üzere 2 telefonla giriş yapılabiliyordu. Bu son değişiklikle, 2. telefonun imei’sinin kaydedilip, BTK’ya bildirilmesi ve ülke içinde kullanımının engellenmesi kuralı getirildi. Bununla birlikte 2 yılda 1, bir cep telefonunu pasaportunuza kayıt ettirebiliyorsunuz. 2023 yılıyla birlikte 2 yılda 1 cep telefonu kaydettirme izini de 3 yılda 1’e düşmüş oldu.

Yurtdışından hangi model iPhone’lar alınmalı?

Bazı iPhone modellerinin garantisi Türkiye’de geçerli. Bazı modellerde ise 4G bağlantısında sorun yaşıyorsunuz. Bu yüzden yurtdışından alacağınız iPhone modeli çok önemli. Bu konuda şu yazımızı okuyabilirsiniz:

Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone 13 modelleri

Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone XS, iPhone XS Max modelleri

Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone XR modelleri

Yurtdışında garantisi olan iPhone X modelleri

 

iPhone alırken görülen locked-unlocked terimleri ne anlama geliyor?

Amerika gibi birkaç ülkeden iPhone satın alırken locked-unlocked veya simlocked gibi ifadeler görürsünüz. Bazı yabancı operatörler kampanyalı iPhone’ları daha ucuza satıyor ve bu cihazları sadece o operatörde kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden yurtdışından alacağnız telefonu, Türkiye’de de kullanabilmek için Unlocked olanlarını almalısınız.

Yurtdışından alınan telefon pasaporta nasıl kayıt edilir?

Adım 1: IMEİ numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Aldığınız yeni iPhone üzerinde *#06# yi tuşlayarak Imei numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca; Ayarlar > Genel > Hakkında kısmından da IMEİ numaranızı öğrenebilirsiniz.

 

Adım 2: Öncelikle son 4 ay (120  gün) içinde yurtdışına çıkmış birinin pasaportuna ihtiyaç var. Bu kişi siz olabileceğiniz gibi bir yakınınız da olabilir.

Adım 3: Pasaport sahibinin eğer yoksa e-devlet şifresi almasını sağlamalısınız. (Ptt’den alınıyor.)

 ​Adım 4:Yurtdışı kayıt harcı (imei kayıt ücreti),pasaport sahibinin TC kimlik nosu ile vergi dairelerine veya belirlenmiş banka şubelerine yatırılmalıdır. Bu miktar 2018 yılı için, 170,80 TL’dir. Kasım ayında zam geldi. 500 TL oldu.  19 Temmuz 2019’da yeni zam yapıldı. 1500 TL oldu. 2022 yılında 2732 TL, 2023 yılında da 6090 TL’ye yüksekdi.

Adım 5:  E-devlet üzerinde bulunan Imei kayıt sayfasından kayıt işleminizi yapabilirsiniz: Imei kayıt sayfası için tıklayın.

E-devlet’de cihaz kaydı yapabilmek için şunlar gerekli:

 1. Kullanııcı adı
 2. E-devlet şifresi
 3. Ülkeye giriş – çıkış tarihi
 4. Pasaport numarası

 

Yurtdışından alınan telefonun 120 gün içinde kaydının yapılmaması durumunda ne olur?

120 günü geçtikten sonra cihaz aramalara kapatılır.

Yurtdışından getirilen iPhone’ların garanti durumu nedir?

Bu konuda geçtiğimiz ay çıkan bir haberde; Apple Türkiye tarafından, yurtdışından alınan iPhone telefonların garantisinin geçerli olmayacağını açıklaması herkes üzerinde şok etksi yapmıştı. Neyse ki Apple Türkiye, bu kararını değiştirdi. Artık yurtdışından alınan cihazların da garantisi Türkiye’de geçerli. Ama daha önce de olduğu gibi 1 yıl süre ile garanti var.  Bu konuda Apple yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bunu doğruladılar. Her iPhone modeli için geçerli olmayan bu garantinin sadece bazı model numaralarında olduğunu da belirtmiş olalım.

Ayrıca bakınız: Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone 13 modelleri

Önceki İçerikiPhone 6 Plus için Üzücü Haber Geldi
Sonraki İçerikANC (Aktif gürültü engelleme) özelliği nedir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

183 YORUMLAR

 1. Merhaba oğlum Amerika dan gelirken iPhone 13 promax1 tb getrtmeyi düşünüyorum yalnız tek hatta kayıt diye bir şey varmı Garanti durumu ve kayıt ücretleri hakkında Bilgi verir misiniz

 2. Merhaba, Yakın zamanda Almanya’ya gideceğim. Almanya’da bir tanıdığım var ve e-ticaret sitesinden bir iPhone modeli sipariş verip onun ikamet ettiği eve yönlendirmeyi düşünüyorum. Almanya’ya gittiikten sonra telefonu alıp Türkiye’ye geldiğimde bu yazıdaki bilgiler geçerli olacak mıdır? Yoksa başka bir sorunla karşılaşır mıyım?

 3. iyi günler almanyadan gelen arkadaşıma iphone getirmek istiyorum 2.5 ay önce almanyada bulundum geldim kendi pasaportuma 120 gün dolmadığı için cihazı kayıt yaptırabilir miyim

 4. Selam. Yazının başında, yurt dışındaki iphone 14 fiyatıyla (999 USD) Türkiye’deki 14 “Pro” fiyatını karşılaştırmışsınız. İkisi de pro olmalıydı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?