Yurtdışından iPhone getirme, pasaporta kayıt ettirme ve diğer işlemler (2022 Güncel)

177
133348

iPhone’ların cep yakan fiyatları, yüksek vergilerle birleşince iPhone almak isteyenler için akla yurtdışından iPhone almak geliyor. 2022 yılında da cazip olmaya devam ediyor mu? Şu an Apple.com’dan 999 dolara iPhone 13 Pro 128 GB  alabiliyorsunuz. TL olarak da şu  anki kurdan 13740 TL (1 usd = 13,74 TL 02 Aralık 2021 kuru) yapıyor. Apple Store Türkiye’de ise iPhone 13 Pro 128 GB telefon 20.000 TL’ye satılıyor. (02/12/2021) Aradaki fark ise 6260 TL. Ancak kayıt haracı da (pardon harcı) bu rakama eklendiğinde bu rakam azalıyor. Yine de biraz kar kalıyor mu? Bu yazımızda güncel rakamlara dayanarak bu soruya yanıt vermeye alıştık.

Şimdi yurtdışından gelirken iPhone getirmenin avantajlı olup olmadığına bir bakalım.  Bu yazımızda 2022 yılı için şu soruları yanıtlayacağız:

 • 2022 yılında yurtdışı telefon kayıt harcı ne kadar?
 • Yurtdışından nasıl iPhone getirilir?
 • Kaç tane getirebilirsiniz?
 • Pasaporta nasıl kaydettirebilirsiniz?
 • Garanti durumu nedir.?
 • Hangi model numaralarını getirmelisiniz?

 

2022 yılında yurtdışı telefon kayıt harcı ne kadar?

Yurtdışından getirilen telefonlara kayıt harcı uygulaması ile 2019 yılından itibaren bu işler zorlaştırılmaya başlandı. 2020 için kayıt harcı 1838 TL idi. 2021’de bu rakam 2000 TL’ye çıkarıldı. 2021 Ocak ayından itibaren de bu rakam 2732 TL’ye çıkacak. (Evet maalesef şaka değil.)

 

Ebay, AliExpress veya Amazon gibi sitelerden iPhone alamaz mıyım?

Birçok kişinin bildiği gibi Ebay, AliExpress, BestBuy, Amazon gibi uluslararası birçok alışveriş sitesinde fiyatlar çok uygun. Yurtdışından iPhone alacakların aklına ilk gelen bu sitelerden almak oluyor. Ne yazık ki bu iş o kadar kolay değil. Türkiye Cumhuriyeti vergi kaybını engellemek adına, yurtdışından alınacak ürünlere sıkı bir kontrol uyguluyor.

2021 Aralık ayı itibarıyla bu sitelerin çoğunda iPhone satılmamaya başlandı. Çünkü fiyatı Türkiye’de ki rakama yaklaşıyor. Sanırım artık bunlar tercih edilmiyor.

1- Aylık  22 euro (son yasa ile) üzerinde ürünü, gümrük vergisiz getirtemiyorsunuz. Gümrük için 2006 TL ödemelisiniz. Bunu genelde bahsettiğim alışveriş siteleri kargo + gümrük adı altında sizden tahsil ediyor. Ülkeye girişte devlete sizin adınıza veriyor.

2- TRT bandrolü olmasını gerektirecek ürünler gümrükte takılıyor. (Cep telefonu, radyo, tv gibi) Artık bu sorun olmuyor. Yine de yeni getiren birisi varsa ekleyebiliriz.

2022 Güncellemesi:

iPhone 13 Pro Max 512 GB gibi pahalı telefonları yurtdışından almak karlı oluyor. Şimdilerde şu maliyeti hesaplayabiliriz:

Amerika satış fiyatı: 1399 dolar = 19000 TL

Gümrük harç ve IMEI bedeli = 2732 TL

Bandrol bedeli = 20 euro yani 310 TL

Toplam = 22042 TL

iPhone 13 Pro Max’ı yurtdışından aldığınızda elde edeceğiniz kar: 23000-22042 = 958 TL TL 

Bu kar için yurtdışından iPhone 13 Pro Max getirmeye gerek yok diye düşünüyoruz.

 

 • iPhone 13’ün Amerika satış fiyatı: 799 Dolar (Dolar 13.5 TL dersek 9450 TL)
 • Gümrük harç ve IMEI bedeli = 2732 TL
 • Bandrol bedeli = 20 euro yani 310 TL
 • Toplam = 12492 TL

Aynı ürünü Türkiye’den alırsanız 15.000 TL’ye gelecek. Yani 2500 TL gibi bir karınız oluyor.  Bu fark fena sayılmaz.

Riskleri de yazalım:

 • Gümrükte TRT vb.. bandrollerle uğraşmanız gerekecek.
 • Pasaport kaydı gerekecek.
 • Apple Türkiye garantisinin olup olmadığını araştırmanız gerekecek. Apple TR tarafından garanti verilen modelleri bulmanız gerekiyor.
 • Apple TR garantisi olsa bile 1 yıl garantisi olacak.

Daha ucuz bir iPhone modelinin yurtdışından alınması durumunda neredeyse hiç kar kalmıyor.

 

iPhone phablet

Yurtdışına gidiyorum. Gelirken kaç iPhone getirebilirim?

Bu konuda 2017 Mart ayında mevzuatta bir değişiklik oldu. Öncesinde 1 tane fazladan olmak üzere 2 telefonla giriş yapılabiliyordu. Bu son değişiklikle, 2. telefonun imei’sinin kaydedilip, BTK’ya bildirilmesi ve ülke içinde kullanımının engellenmesi kuralı getirildi. Bununla birlikte 2 yılda 1, bir cep telefonunu pasaportunuza kayıt ettirebiliyorsunuz.

Yurtdışından hangi model iPhone’lar alınmalı?

Bazı iPhone modellerinin garantisi Türkiye’de geçerli. Bazı modellerde ise 4G bağlantısında sorun yaşıyorsunuz. Bu yüzden yurtdışından alacağınız iPhone modeli çok önemli. Bu konuda şu yazımızı okuyabilirsiniz:

Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone 13 modelleri

Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone XS, iPhone XS Max modelleri

Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone XR modelleri

Yurtdışında garantisi olan iPhone X modelleri

 

iPhone alırken görülen locked-unlocked terimleri ne anlama geliyor?

Amerika gibi birkaç ülkeden iPhone satın alırken locked-unlocked veya simlocked gibi ifadeler görürsünüz. Bazı yabancı operatörler kampanyalı iPhone’ları daha ucuza satıyor ve bu cihazları sadece o operatörde kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden yurtdışından alacağnız telefonu, Türkiye’de de kullanabilmek için Unlocked olanlarını almalısınız.

Yurtdışından alınan telefon pasaporta nasıl kayıt edilir?

Adım 1: IMEİ numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Aldığınız yeni iPhone üzerinde *#06# yi tuşlayarak Imei numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca; Ayarlar > Genel > Hakkında kısmından da IMEİ numaranızı öğrenebilirsiniz.

 

Adım 2: Öncelikle son 4 ay (120  gün) içinde yurtdışına çıkmış birinin pasaportuna ihtiyaç var. Bu kişi siz olabileceğiniz gibi bir yakınınız da olabilir.

Adım 3: Pasaport sahibinin eğer yoksa e-devlet şifresi almasını sağlamalısınız. (Ptt’den alınıyor.)

 ​Adım 4:Yurtdışı kayıt harcı (imei kayıt ücreti),pasaport sahibinin TC kimlik nosu ile vergi dairelerine veya belirlenmiş banka şubelerine yatırılmalıdır. Bu miktar 2018 yılı için, 170,80 TL’dir. Kasım ayında zam geldi. 500 TL oldu.  19 Temmuz 2019’da yeni zam yapıldı. 1500 TL oldu. 2022 yılında 2732 TL olacak.

Adım 5:  E-devlet üzerinde bulunan Imei kayıt sayfasından kayıt işleminizi yapabilirsiniz: Imei kayıt sayfası için tıklayın.

E-devlet’de cihaz kaydı yapabilmek için şunlar gerekli:

 1. Kullanııcı adı
 2. E-devlet şifresi
 3. Ülkeye giriş – çıkış tarihi
 4. Pasaport numarası

 

Yurtdışından alınan telefonun 120 gün içinde kaydının yapılmaması durumunda ne olur?

120 günü geçtikten sonra cihaz aramalara kapatılır.

Yurtdışından getirilen iPhone’ların garanti durumu nedir?

Bu konuda geçtiğimiz ay çıkan bir haberde; Apple Türkiye tarafından, yurtdışından alınan iPhone telefonların garantisinin geçerli olmayacağını açıklaması herkes üzerinde şok etksi yapmıştı. Neyse ki Apple Türkiye, bu kararını değiştirdi. Artık yurtdışından alınan cihazların da garantisi Türkiye’de geçerli. Ama daha önce de olduğu gibi 1 yıl süre ile garanti var.  Bu konuda Apple yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bunu doğruladılar. Her iPhone modeli için geçerli olmayan bu garantinin sadece bazı model numaralarında olduğunu da belirtmiş olalım.

Ayrıca bakınız: Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone 13 modelleri

Önceki İçerikiPhone 6 Plus için Üzücü Haber Geldi
Sonraki İçerikANC (Aktif gürültü engelleme) özelliği nedir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

177 YORUMLAR

 1. amerikadan aldığım ve 1 yıl garantisi hâlâ devam eden 64 gb ıphone x’im %80den sonra şarj olmuyor ve apple support gerekli testleri yapıp benden kaynaklanan bir sorun olmadığını ancak amerikadan aldığım için parça desteği bulunmadığını ellerinden bir şey gelmediğini aldığım yere veya parça desteği olan bir ülkeye götürmem gerektiğini orada değişim yapılabileceğini söylediler ne yapabilirim?

 2. Abd den ıphone 8 64 gb getirtmek istiyoruz bi arkadaş vasıtasıyla 599 dolar artı Türkiyede 500 tl vergi bunun dışında başka bi ücreti var mı acaba ? Şimdiden cevap için teşekkürler.

 3. Abi ıraktan iPhone 6 getirtmek istiyoruz babamın pasaportu var en sonda 1 ay önce giriş çıkış yaptı telefon geldikten sonra açacaz ama bi telefoncuya sorduk adam 500 tl ye açtırılıyor dedi bu doğrumu

 4. merhaba arabıstandan apple 8 plus 64gb getırecek babam ınternet hızı yavas olur dedıler Turkıyede dogru mu Vergı borcu 710 tl dedı telefoncu kafam karıstı yardımcı olur musunuz

  • Merhaba. Imei kaydı pahalandı. Sanırım 710 TL dediğiniz o. İnternet hızı ile ilgili bir sorun olmuyor. Bazen facetime hatta whatsapp çalışmama gibi bir sorun olabiliyor. Buna dikkat edin. Alacağınız model numarasının burada garantisi geçerli olanlardan olmasına dikkat edin.

 5. Merhaba,

  Yurt dışından gelen Iphonelar için vergi ödendiğini biliyorum; peki Ipadler için de vergi ödemek gerekiyor mu acaba? Yurt dışından wifi+3G Ipad almayı planlıyorum ama gönünce vergi ödeyip ödemeyeceğimi öğrenmek istiyorum.

 6. Merhaba Fatih bey, işim gereği Gürcistan’dan dönmeden iPhone XS MAX 512gb almayı düşünüyorum. Vergiler ve yasal sorumluluklar dışında 4.5G ve whatsup sorunları yaşamamak için bu modelin hangi serisini aramalıyım? Saygılar

 7. Merhaba,
  Cok guzel aciklamissiniz herseyi. Burdaki cogu kisi ya kendi ya da hediye temelli kullanmak icin getirilen iphone lardan bahsediyor. Benim sorum farkli. Garantisi tamamen bitmis kendi abd deki sim karti olan iphone 7 plus la ulkeye giris yapip yaklasik dort bes ay kalmayi ve sonra ayrilmayi dusunuyorum. Telefonum unlocked oldugu icin, oraya gelip yeni bir sim karti alip dort bes ay kullanmak istiyorum o kadar. Bunun icin o dediginiz 500tl vergi, ve pasaporta isleme olayi gene gecerli mi? O pasaporta isleme olayi yeni sim karti alinirken mi Oluyor?

 8. Merhabalar Fatih bey; konuyla ilgili tüm yazılarınızı okudum.Japonyadan xr almayı düşünüyorum, garanti dışı kalmayı göze alsam bile Türkiye’de hat çekmeme ihtimali var mı? Zira xr için belirtilen kodlu model Japonya’da satılmıyor olabilir.Teşekkurler.

 9. iPhone XS imei kaydi yaptirmak istiyorum fakat telefonda 2 tane imei numarasi var (bir tanesi e-sim card icin) suan yok ama onunuzdeki gunlerde e-sim uygulamasina gecilecek buyuzden iki imei numarasini birden nasil kaydettirebilirim? Tesekkurler.

 10. Merhabalar çok aciliyetli bi sorum var
  Ben Kıbrıs’ta yaşıyorum ama şuan Türkiye’deyim teyzem Amerika’da yaşıyor bi kaç hafta içinde gelecek gelirken iPhone xr getirmesini rica ettim şimdi belirteyim Kıbrıs’ta ilk kayıt ücreti 100₺ ve ben hakkımı daha kullanmadım sorum şu şimdi getirdi diyelim kayıtta yaptırdım artık sıradan bi telefon olarak mı sayılıyor satmam gerekirse normal bi telefon olarak mı geçiyor ikinci olarak benim Türkiye’de bi işlem yapmam gerekiyor muÇ Kıbrıs’ta kullanacağım altını çizeyim şimdiden teşekkürler cevabınız için

  • Daha önce Kıbrıs ta askerlik yaparken 3 ay gibi bir süre içinde benimde telefon kapandı ve kullanamadım. Çünkü ; telefon Türkiye üzerinde kayıtlıydı. Eğer sizde Kıbrıs ta kayıt açtırırım ama türkiye de kullanırım derseniz o iş biraz zor. Çünkü Kıbrıs da Yurtdışı sayılıyor. Ve telefon orada normal ama Türkiye de kayıt yapılması gerekiyor tekrar.

 11. merhabalar yurt dışından ikinci el ipohone xr var satıcının elinde faturası yok fakat apple garantisi var dediler.. eğer karar verirsem imei sorgulayıp öğreniliyormuş garantisi..zaten 2 ay kullanılmış..asıl sorun şu izmirdeyim samos veya sakız adasına giriş çıkış yapsam pasaportuma işletmek için geçerlimi ve fatura olsa bile faturanın benim adımımı olması gerekiyor.. çok acil bir şekilde cevap verirseniz sevinirim..2 gün sürem var ?

  • Aynur hanım Apple Türkiye XR, XS yutdışı modellerine servis hizmeti sağlamıyordu. Son durum nasıl bilmiyorum. Müşteri hizmetlerini arayıp öğrenebilirsiniz. Pasaportun sizin adınıza olması önemli değil. Ama 1500 tl harç ödemesi var. Fatura da yokmuş. Sorun yaşamanız yüksek ihtimal.

 12. Merhabalar.Eşime telefon alıcagım cok arastırıyorum.Bırkac sorum olucak sıze.Iraktan ıphone xsmax getırıyorlar.a2101 modelı dıye bır sorun olur mu?Bıde pasaport kayıtlı yapıyorlar.btk ya gırdıgınız vakıt yolcu ıle gelen yazıcak yenı yasaya gore olursa tc yazar dıyorlar.dogrumudur?gercekten cok fark var gerı donus yaparsanız cok sevınırım..ıyı calısmalar dılerım..

 13. Daha önce açtırdığım telefonum süresi aralıkta 2 yıl olacak.yeni yasaya göre ben aralık ayında mı tekrar yeni telefon kaydeçittirebilirim yoksa 1 yıl daha beklemem mi gerek?

  • Eğer ki yeni yasadan önce kayıt yaptıysanız telefon 2 yıl garanti süresi dolsa bile eski sistemde kayıt yapıldığı için kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir sorun yok kullanmak için.

 14. merhabalar iphone modeli olsun samsung modeli olsun harç parasını yatırsanız bile getiren kişinin adına hat olmazsa başka hat takıp kullanma şansımızda olmuyormuş yeni yasa gereği diye duydum aslı var mı

  • Yurtdışından ürün getirdiğinizde kayıt işlerimi yaptırırken sizden pasaport bilgileriniz isteniyor ve telefon o kişi adına kayıt yapılıyor. Telefon içine takılacak hattın sahibide aynı kişi olmazsa, size uyarı verip kullanmanıza olanak sağlamıyor. Bu yüzden yurtdışından telefon getirmek artık gereksiz kalıyor. İleride telefonu satmak istesenizde, satamıyorsunuz. Telefon yok olana kadar sizin adına IMEI kayıtlı oluyor.

 15. İyı günler ben amerikadan arkadaşım ile telefon aldırıcam onun pasaportuna kayit ediliyo galiba fakat türkiyeye gelince kayıt nasi olacak arkadasımin adinami kayitli olacak birde bi soylenti var sadece telefon kimin adina kayitli ise sim kartta onun adina kayitli olmasi gerekiyormuş beni bi bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinirim teşekkurler

 16. Merhaba Fatih bey yurtdışından iPhone alıcam ama kayıt işleri kızıştı acaba kaydı gerektiren şey nedir hattı takınca Türk operatörler bir sinyal yolluyor ve kapanması 4 aylık süre mi başlıyor eğer öyle ise bu sürenin başlamaması için ne yapabilirim gevey diye bir şey duydum bir fikriniz var mı.

 17. Merhaba amerikadan iPhone 11 Pro Max alıcam da bu ürün Türkiye de 4.5 g yüzünden bi sorun yaşar mı
  2. Si telefon 1099 $ Türkiye’ye girişte 1500 tl pasaport kayıt + %2 (125tl) TRT payı mı verilecek sadece
  Onlara göre almayı düşünüyorum önümüzdeki hafta uçuşum var 3 ay oradayım ger dönüş yaparsanız bu süre içersinde sevinirim

  Kolay gelsin

 18. Ben kızıma ıphone 8 plus aldım ama suan pasaport kaydını yapamadım almanya gerı donuyorum yurt dısına gıdıp geldıgımde telımınorda actgımda turkıye girisinde tekrar 120 gun ılave edılırmı yoksa yıne tamamen servıs yok dermı

 19. iyi akşamlar.benim şöyle bir sorum olacak. bir akrabama almanyadan telefon aldırıcam ve onun pasaportuna kayıt ettiricez. fakat türkiyeye geldiğinde pasaport kayıt işlemini gerçekleştirip ve 1500 tl olan harcı ödedikten sonra o kişiye ait edevletten kendi üzerinde bir hat olması lazımmış ve sadece o kişi kendisi kaydettirebiliyormuş.Daha sonra ben kendi sim kartı mı taktığımda o telefonu kullanabilecek miyim ve ya herhangi bir sorun oluşucak mı! örneğin telefon bloke olur mu! bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 20. Merhaba Fatih bey
  Ben Almanyadan iPhone 11 getirmek istiyorum, Yilbaşı hediyesi olarak birine.. getirdiğimde bunu kayıt yaptırmam laZımmı? Ve kendi pasaportuma kayıt ettirmek istemiyorum, bunun başka bir yolu varmı? Nasıl yapabiliriz? Bu çok önemli, söz verdim çünkü. Teşekkürler

 21. “Yurtdışından ürün getirdiğinizde kayıt işlerimi yaptırırken sizden pasaport bilgileriniz isteniyor ve telefon o kişi adına kayıt yapılıyor. Telefon içine takılacak hattın sahibide aynı kişi olmazsa, size uyarı verip kullanmanıza olanak sağlamıyor. Bu yüzden yurtdışından telefon getirmek artık gereksiz kalıyor. İleride telefonu satmak istesenizde, satamıyorsunuz. Telefon yok olana kadar sizin adına IMEI kayıtlı oluyor.“ Demiş oğuzhan bey. Yani ben abd den aldığım iphone u ömür boyu kullanmak zorunda mı bırakılıyorum? 1.100$+1500₺ kayıt ücreti ile beraber bu para çöp mü oluyor?

 22. “Yurtdışından ürün getirdiğinizde kayıt işlerimi yaptırırken sizden pasaport bilgileriniz isteniyor ve telefon o kişi adına kayıt yapılıyor. Telefon içine takılacak hattın sahibide aynı kişi olmazsa, size uyarı verip kullanmanıza olanak sağlamıyor. Bu yüzden yurtdışından telefon getirmek artık gereksiz kalıyor. İleride telefonu satmak istesenizde, satamıyorsunuz. Telefon yok olana kadar sizin adına IMEI kayıtlı oluyor.“ Demiş oğuzhan bey. Yani ben abd den aldığım iphone u ömür boyu kullanmak zorunda mı bırakılıyorum? 1.100$+1500₺ kayıt ücreti ile beraber bu para çöp mü oluyor?

 23. abi merhaba,

  ben kayıtsız ip7 aldım yurtdışından. kaydetmedim ve kapandı hatta telefon, yılbaşında açılıyormuş 4 aylık daha doğru mı?

 24. Merhaba, Almanya’ dan 11pro max aldım. Harcımı yatırdım, kayıt etmek istiyorum fakat e-devlet de imei no 1,2,3 var. Cihazda imei ve imei2 no var. İki imei numarasını da yazmam gerekir mi yoksa harcı yatırırken söylediğim imei no yu mu (imei1) yazmalıyım?
  Ve fiziksel sim, elektonik sim seçenekleri var, ben normal sim kart takıp kullanıyorum bu durumda fiziksel sim’i seçmem gerekiyor herhalde?

 25. Ben Azerbaycandan iPhone 11 pro aldim ocak ayında telefon ay sonu kapanıcak yazıyor mesajda ama ben alarken bana dediler Türkiye de açtırmayacan sürekli çalilacak şimdi ay sonu kapansa nasıl olucak telefon kardeşimde Türkiyede ben kendim moskovada

 26. 6500 ikinci el phone 11 max pro kayıtsız telefon var geçici kayıt yaptirilmis ve süresi dolmasına 15 gun kalmis alsam kayıt yaptırsam olurmu bana ne kadara patlar

 27. Merhaba. Umarım sorumu yanıtlarsınız:) Ben I phone 12 pro max almak istiyorum fakat açıklanan fiyat bandında mümkün değil. Babam Polonya’ya sık gidip geliyor. Oradan medimarkt gibi bi yerden alsa, telefonu alırken Türkiye’de kullanılabilmesi için neye dikkat etmesi gerek? Sorduğunda yanlış verme ihtimallerine karşı kendisi alırken kutu üzerinden bunu anlayabilir mi?
  Ve siz Polonya’dan alınmasını önerir misiniz?
  Teşekkürler:)

 28. Merhaba ben yurtdışından 11 pro aldım Türkiye’ye getirdiğimde araştırdım değişim cihazı çıkmış. Türkiye’de kullansam sıkıntı çıkarsa tekrardan değişim hakkı oluyor mu? Çünkü soruşturdum da 1 tek değiştirme hakkı tek yapabiliyor.

 29. merhaba yurtdışından gelen cihazı gelen kişinin üstüne kayıt ettirsek hattıda o kişinin üstüne alsak o kişi tekrar yurt dışına cıktığında cihazı ben türkiyede kullanmaya devam edebilirmiyim ?

 30. Merhaba,
  4 aydir amerika dayim .gelirken. Telefonumu ve macbook bilgisayarimi getirdim .simdi yakinda donecegim .donerken iphone ve macbook alicam .gumrukte 2 ser adet oldugu icin sorun yasarmiyim .sonucta diger ikisini turkiyeden getirdim . teşekkürler

 31. Fatih bey kolay gelsin ben katardan 12 pro max getirdim pasaporta işledim telefonu kardeşime vermek istiyorum ama ona yeni bi numara alıp versem kullanabilir mi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?