Yurtdışından iPad alınır mı? Nelere dikkat edilmeli?

20
20522

Geçtiğimiz günlerde sitemize gelen bir soru şu şekildeydi: “Yurtdışından iPad getirtmeyi düşünüyorum. Bu konuda dikkat etmem gereken şeyler var mı?” Bu sorunun cevabını birçok kişinin merak ettiğini düşünüyoruz. Bu yazımızda bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Yurtdışından iPad getirmenin nedenleri

Aslında tek neden var diyebiliriz. Bu da yurtdışında teknolojik ürünlerin daha ucuza satılması. Örneğin 12.9 inç ekrana sahip son model bir iPad Pro (2019 Ocak) 7399 TL satış fiyatı ile Apple Türkiye mağazasında satışa çıkmış durumda. Aşağıdaki görselden durumu görebilirsiniz.

Aynı ürün global Apple mağazasında 999 dolara satılıyor. Görsel aşağıda:

Aradaki fark;

Doların 5.35 olduğu bugün itibarıyla aralarında tam tamına 2054 TL fark var. 

Bu farkı vermek istemeyenler yurtdışından gelen tanıdıklarına iPad siparişi verebiliyorlar. Bazıları da yurtdışından gelirken yanlarında iPad getiriyorlar. Doğrudan yurtdışından internet mağazalarından satın alanlar da var. Ama bu pek de tercih edilen bir yöntem değil. Bunun sebebini konunun ilerleyen kısımlarında anlatmaya çalışacağım.

Yurtdışından iPad getirmek

Yurtdışındasınız. Türkiye’ye dönüşünüzde yanınızda iPad getirmek istiyorsunuz. Bunun için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Getireceğiniz ürün Wifi mi yoksa Wifi + Cellular özellikli mi?

Eğer sadece Wi-fi özellikli ise pasaportunuza kaydettirmenize gerek yok. Ama Cellular (4G) yani hücresel (Sim kartlı) özellikli ise pasaport kaydı şart. Yurtdışından iPhone + iPad getirecekseniz yalnızca birini pasaportunuza kaydettirebilirsiniz. Bu da mecburen iPhone olacak. Bu durumda diğeri ya iPad wifi olacak ya da tekrar ülkeye giriş yapana kadar iPad’in hücresel özelliğini (4G) kullanmayacaksınız. Sadece Wi-fi özelliliği kullanacaksınız.

Yurtdışından getirdiğiniz iPad- Cellular (4G) cihazınızı pasaportunuza 1 ay içinde kayıt ettirmeniz gerekiyor. Pasaport kayıt ücreti 2019 yılı için 618 TL. 

Cellular özelliği yoksa (Sadece WiFi) pasaport kaydına gerek yok. 

Yabancı sitelerden (Amazon, Ebay, Aliexpress vb..) iPad almak

Yabancı sitelerde uygun fiyatlı teknolojik ürünler gördüğünüzde hemen heveslenmeyin. Yasal olarak aylık 22 euro gümrük muafiyeti var. Bu rakam eskiden 100 dolardı. Sonra 30 euro oldu. Şimdi de 22 euro. Yani sevgili devlet büyüklerimiz yurtdışından alışveriş yapmamızı istemiyorlar.

22 euro’nun üstünde satın aldıklarınız gümrükte takılacaktır. Bu ufak tefek ürünlerde farkedilmiyor çoğu zaman. Ama konu iPad olunca gümrüğe takılmadan geçeceğini hiç düşünmeyin.

Yurtdışından aldığınız ürün gümrüğe takılırsa ne olur?

Son çıkan yasalara göre değeri 1500 euro’yu aşmamak kaydıyla, yurtdışından satın alınan ürünlere %20 gümrük vergisi ödeniyor. Yani 1000 dolara aldığınız iPad Pro için 200 dolar gümrük vergisi ödüyorsunuz. Size maliyeti bu haliyle;

1200 dolar * 5,35 = 6420 TL oluyor. Şimdilik aradaki fark: 980 TL 

Hepsi bu kadar değil maalesef. Çünkü yurtdışından getirilen tabletlere de %2 TRT bandrol parası alınıyor. TRT izlemiyorum diyemiyorsunuz. TV izlemem diyemiyorsunuz. 1000 dolarlık alışverişiniz için 20 dolar da TRT alacaklı kuyruğuna giriyor.

20 dolar * 5,35 = 107 TL.

Böylece yurtdışından satın aldığınız iPad Pro’nun fiyatı 6527 TL oluyor. Aradaki fark ise 873 TL oluyor. Eğer Cellular (Hücresel) özelliği varsa pasaport kaydına da 618 TL ödüyorsunuz.

Yani hücresel özellikli iPad Pro alacaksanız pek bir fark kalmıyor Türkiye ile.

Yurtdışından iPad alacaksanız, kargonun ücretsiz olmasına dikkat edin. Ayrıca yurtdışından aldığınız ürünün 1 garantili olacağını (Normalde Türkiye’den alsanız 2 yıl garantisi olacak.) dikkate alın.

Daha ayrıntılı bilgi almak için şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Yurtdışından iPhone satın almak

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yorum kısmından ekleme yapabilirler. Bu sayede yurtdışından iPad almak isteyen arkadaşlara daha fazla yardımcı olabiliriz.

20 YORUMLAR

 1. Merhaba. Sim kart girişli bir ipad için 500 Tl kayıt ücreti ödeme zorunluluğu var mı? Yoksa bu sadece telefonlar için mi geçerli. Yazınızdan göremedim. Şimdiden çok teşekkürler.

   • Sormak istediğim şey Fatih Bey trt bandrol ücreti yurtdışından alınan tabletler için mi ödenmesi gerekiyor yoksa yurtdışından getirilenler (birisi yurtdışından gelirken tablet getiriyor) için mi ya da her ikisi içinde ödüyor muyuz ? Ayrıca yurt dışından getirilen tablet için trt bandrolü ödemesi zorunluysa havaalanında mı ödenmesi gerekiyor daha sonrra ödeme imkanı var mı ? Teşekkürler

 2. Merhaba,

  Yurtdisindan kargo yoluyla ipad hucresel versiyonu getirilebiliyor mu? Cep telefonu kategorisine girmiyor ama sim kart gerekiyor. Yani gumruge takiliyor mu yoksa kargodan gecip buradan imei kaydi yaptirip kullanabilir miyiz? Arastiriyorum ama her yerde ipad wifi getirilebilir, iphone da getirilemez diyor. ipad 4g ile ilgili veri yok.

  Cevap verebilirseniz tesekkur ederim.

  • Hayır gümrükten sim kart girişli bir ürün geçemiyor yasak. Satıcıyla anlaşıp bir şekilde gümrükten soksan bile imei kaydı için yaklaşık şuan 1500 tl ödemen gerekiyor. Geçen sene bu rakam bu yazıdada anlatıldığı üzere 618 tl idi. Şuan hiçbir şekilde karlı olmuyor zarara girersiniz

  • hücresel olan versiyonu yani sim kartı takılabilen versiyonu getirirseniz sim kartını takıp kullanamazsınız bunun için 1500 tl imei atma ücreti ödemeniz gerekiyor

 3. Yurt dışından birisiyle getirttiğimizde cellular özelliği yoksa da trt bandrolü ve vergi ödememiz gerekiyor mu? Yoksa sadece yabancı bir siteden aldığımızda trt bandrolü ve vergi mi gerekiyor? Ve şu an bu ücretler ne kadar?

 4. Ben de ikinci el ipad alacağım. Cellular özelliği var ve kayıtsız. Ben bu özelliğini kullanmayacağım zaten. Wifi yeterli benim için. Yine de kullanıma kapatılır mı ipad?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?