Yurtdışından alınan iPhone’ların garantisi Türkiye’de geçerli mi?

44
101974

Yurtdışından gelirken yanınıza alacağınız bir telefondan vergi alınmaması kuralını biliyorsunuzdur. Bu yüzden telefon almak için yurtdışına çıkanlar bile var. 2018 yılında “Ülkemizden alacağınız bir Phone X fiyatına, Amerika’ya gidiş-dönüş bileti alıp, oradan da 999 dolara iPhone X ile dönebiliyorsunuz. Uzun süren uçak yolculuğunu bir kenara bırakırsak gayet mantıklı bir ticaret yapmış olursunuz. ” demiştik. Ancak 2021 için bazı şeyler değişti. Örneğin;

 • iPhone 13’ün Amerika satış fiyatı: 799 Dolar (Dolar 13.5 TL dersek 9450 TL)
 • Gümrük harç ve IMEI bedeli = 2732 TL
 • Bandrol bedeli = 20 euro yani 310 TL
 • Toplam = 12492 TL

Aynı ürünü Türkiye’den alırsanız 15.000 TL’ye gelecek. Yani 2500 TL gibi bir karınız oluyor.

[12 Aralık 2021 Güncelleme notları: Bu yazı ilk kez 25 Haziran 2018 tarihinde yazılmıştır. Bugüne kadar birçok farklı gelişme yaşandı. Bu güncelleme ile birlikte eksik olan bilgiler tamamlanmış ve güncelliğini yitirmiş bilgiler kaldırılmıştır.]

iPhone 13 Pro için bu hesaplamayı yaparsak;

iPhone 13 Pro Max 512 GB gibi pahalı telefonları yurtdışından almak karlı oluyor. Şimdilerde şu maliyeti hesaplayabiliriz:

Amerika satış fiyatı: 1399 dolar = 19000 TL

Gümrük harç ve IMEI bedeli = 2732 TL

Bandrol bedeli = 20 euro yani 310 TL

Toplam = 22042 TL

iPhone 13 Pro Max’ı yurtdışından aldığınızda elde edeceğiniz kar: 23000-22042 = 958 TL TL 

Bu kar için yurtdışından iPhone 13 Pro Max getirmeye gerek yok diye düşünüyoruz.

Bakınız: Yurtdışından iPhone getirme, pasaporta kayıt ettirme ve diğer işlemler (2022 Güncel)

Aslında bu yazımız sadece yurtdışından iPhone alacaklar için olmayacak. Aşağıdaki soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

1- Yurtdışından iPhone alırken nelere dikkat etmek lazım?

2- Hangi ülkelerden iPhone alınmalı?

3- Yurtdışından aldığımız iPhone’un garantisi Türkiye’de geçerli mi?

4- Yurtdışından alınan ve garantisi geçersiz iPhone bozulursa ne yapılır?

5- Yurtdışından alınan iPhone, bizim operatörlerle (Turkcell, vodafone, avea )çalışır mı?

6- Yurtdışından alınan iPhone bozulursa cihaz değişimi yapılır mı?

7- Yurtdışından alınan iPhone 2. el olarak alınır mı/satılır mı?

8- Yurtdışından gelen telefonun imei’si çalınırsa ne yapılabilir?

Yurtdışından alınan iPhone’lar hakkında en çok sorulan soruları yukarıda listeledik. Şimdi bunların yanıtlarına bakalım:

1- Yurtdışından iPhone alırken nelere dikkat etmeli?

Apple’ın garanti kapsamının geçerli olduğu ve olmadığı durumlar var. iPhone’ların üretiminde kullanılan bazı malzemeler (özellikle modem) her ülkeye göre değişebiliyor. Bu yüzden Apple ülkeden ülkeye farklı modellerin satışını gerçekleştiriyor.

Yurtdışından iPhone alacakların ilk dikkat etmesi gereken şey, model numarası. Ülkemizde garantisi geçerli olan iPhone modelleri aşağıdaki gibi:

 • iPhone 13 Pro  —  Model A2638
 • iPhone 13 Pro Max   —   Model A2643
 • iPhone 13 – Model A2633
 • iPhone 13 mini –  Model A2628

Ayrıca bakınız:

2- Hangi ülkelerden iPhone alınmalı?

 1. maddede bahsettiğimiz model numaralarının olduğu her ülkeden iPhone satın alabilirsiniz. Bu modeller dışında iPhone alırsanız, Apple Türkiye tarafından cihazınız garanti kapsamında sayılmayacaktır. Ancak Türkiye içinde özel servislerde, Türkiye dışında da satın aldığınız ülkenin Apple yetkili servislerinde tamir ettirme şansınız var.

Buna göre yurtdışından iPhone alınırken, gerekirse oradaki servislere ulaştırma şansınız olan ülkelerden satın almalısınız. Binlerce lira verip de aldığınız iPhone, 1-2 ay sonra arızalanırsa özel iPhone servislerinde tamir ettirmek çok da iyi bir sonuç değildir.

 • Yurtdışından iPhone alanların en çok tercih ettikleri ülkelerin başında Amerika geliyor.
 • Yakın ve ucuz olması nedeniyle Gürcistan da ucuz iPhone alınabilecek ülkelerden birisi.
 • Türklerin çok yaşadığı ülkelerden birisi olan Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai gibi ülkelerden de iPhone alındığına sıklıkla rastlıyoruz. Bu ülkelerde Facetime desteklenmeme sorunu var. Dubai’den iPhone alacakların dikkatine başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. (2021 Güncellemesi: Dubai’den alınan iPhone’larda Facetime’ın çalıştığına dair haberler geliyor. Kontrol ederek alabilirsiniz.)

3- Yurtdışından aldığımız iPhone’un garantisi Türkiye’de geçerli mi?

Apple’ın yaptığı ürünlerin garantisi tüm dünyada geçerlidir. Ama bu konuda kanunlarla bazı kısıtlamalar yapılmıştır. Türkiye için üretilen belirli model numaralarının Türkiye’de garantisi geçerli. Bu model numaralarını 1. maddede belirttik.

Yurtdışından aldığınız ve garantisi geçerli olan model numaralarından birisi olan iPhone’unuzu Türkiye’nin her yerinde ki Apple yetkili servislerine verebilirsiniz. Ama servis işlemleri sadece İstanbul’da bulunan Akasya ve Zorlu Apple retail store’lar tarafından yapılacaktır. (Apple onarım merkezleri)

Ancak garanti 1 yıl geçerli.

4- Yurtdışından alınan ve garantisi geçersiz iPhone bozulursa ne yapılır?

Bu sorunun cevabını 2. maddede vermiştik. 2 seçeneğiniz var;

 • Yurtdışında iPhone’u aldığınız ülkedeki servislere göndereceksiniz.
 • Türkiye’de ki özel Apple servislerine başvuracaksınız.
 1. maddede bahsettiğimiz model numaralarının olduğu her ülkeden iPhone satın alabilirsiniz. Bu modeller dışında iPhone alırsanız, Apple Türkiye tarafından cihazınız garanti kapsamında sayılmayacaktır. Ancak Türkiye içinde özel servislerde, Türkiye dışında da satın aldığınız ülkenin Apple yetkili servislerinde tamir ettirme şansınız var.

Şikayetvar sitesinde gördüğüm bir şikayet: “Telefonumun kamerasının devamlı bir düzelip bozulduğundan sebep “Apple destek üzerinden randevu oluşturarak” aldırdıkları “Apple Zorlu Center” şubesinde ‘telefonumun yurt dışından alındığından mütevellit ilgilenemeyeceğini söyleyerek geri gönderdiler.” Aralık 2021

Buna göre yurtdışından iPhone alınırken, gerekirse oradaki servislere ulaştırma şansınız olan ülkelerden satın almalısınız. Binlerce lira verip de aldığınız iPhone, 1-2 ay sonra arızalanırsa özel iPhone servislerinde tamir ettirmek çok da iyi bir sonuç değildir.

5- Yurtdışından alınan iPhone, bizim operatörlerle (Turkcell, vodafone, avea) çalışır mı?

Önemli konulardan birisi de budur. Aldığınız iPhone sim kilitli olabilir. Özellikle Amerika’da operatörler çok avantajlı kampanyalarla iPhone satarlar. Bu iPhone’lar sim kilitli olur. (Simlocked). Uygun fiyatlı olan bu iPhone’lar Türkiye’de ki operatörlerle çalışmazlar. Sim kilidi kırma gibi bir işlem de var ama çok da güvenilir bir işlem değildir. Her zaman da işe yaramaz.

Bu konuda hazırladığımız Sim kilidi, factory locked, unlocked nedir? konumuza bakabilirsiniz.

6- Yurtdışından alınan iPhone bozulursa cihaz değişimi yapılır mı?

Yurtdışından aldığınız iPhone bozulursa ve tamiri de mümkün olmazsa, tek seçenek cihaz değişimidir.

Ama yurtdışından aldığınız iPhone’u garanti kapsamında değiştirebilmek için;

7- Yurtdışından alınan iPhone 2. el olarak alınır mı/satılır mı?

Satılır. Ama almak pek de tavsiye ettiğimiz bir şey değil. 2. el iPhone alırken dikkat edilmesi gereken konular yazımızda bahsettiğimiz unsurlara dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz.

8- Yurtdışından aldığım iPhone’un imeisi değişmiş. Ne yapabilirim?

E-devlet üzerinden hattınıza imei tanımlatabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda, telefonunuzu sadece o hatla kullanabileceksiniz. Imeisi klonlanmış telefon için yapılacaklar yazımızda bu konuya ayrıntılı olarak değinmiştik.

 

Ekşi sözlükte yayınlanmış bir yorum şu şekilde:

Abd’den aldığım a1865 modelli iphone x 2 saat kullandıktan sonra kendi kendine bozuldu. tahminen donanımsal bir problemi var ve ne yetkili ne de türkiye’deki apple store destek veriyor. yaklaşık bir aydır her hafta apple temsilcileri ile görüşüyorum, en son görüştüğüm kişi sanayi bakanlığı’nın a1865 modelinin bütün parçalarının türkiye’ye girişini yasakladığını söyledi. ne kadar doğru orasını bilemem, bu durum apple türkiye’nin satış politikası da olabilir. sonuçta win win bir durum var ortada. devlet yurt içinde satılan telefondan vergisini alabilecek, apple türkiye’deki satışlarını yükseltecek.

Yurtdışından iPhone getirmek veya kendiniz almak istiyorsanız yapılacak pasaport ve kayıt işlemlerini de bilmelisiniz. Bu konuda hazırladığımız; Yurtdışından telefon getirme ve kayıt işlemleri yazımızda bu konuları anlattık.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. Technomoji.com’u desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız. 

Önceki İçerik“iPhone zil sesi çıkmıyor / çalmıyor” sorunu nasıl çözülür?
Sonraki İçerikSEOPix ile Google’da Zirveye Tırmanın!
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

44 YORUMLAR

 1. Merabalar .Yurt disindan aldigimiz telefonun garanti kapsamina girip girmediigini nasil ogrnenecegiz? I phone 7 icin A1778 demissiniz. Bunu telefonn neresinden ogrenebilirim. Tesekkurler

 2. Merhaba Amerikadan 2. el neredeyse sıfır bir telefon almak üzereyim telefonun imei sini https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/ sitesinden kontrol ettiğimde 2019 eylüle kadar garantisinin olduğunu öğreniyorum ancak bahsettiğiniz kodları sadece telefona bakarak nasıl öğrenebileceğimi bilmiyorum. Satıcının da bu konuyla alakalı bilgisinin olduğunu dününmüyorum. Telefonun model numaralarını nasıl öğrenebilirim? yardımcı olur musunuz?

 3. Merhaba, Yurtdışında Polonya’da geçici bir süre bulunmaktayım. Buradan veya diğer Avrupa şehirlerinin birinden Iphone Xs almak istiyorum.Önerebileceğiniz bir Avrupa ülkesi var mı? Ayrıca bu telefonun Türkiye garantisi olacak mı, olacaksa ne kadar süre garanti kapsamında kalacak?
  Teşekkürler, Saygılar

 4. Amerika’dan XS aldım. 1.5 ay sonra kapandı ve artık açılmıyor. Garantisi burda geçerli olmayan modelmiş malesef. Şu an için yurtdışına çıkan da yok. Ne yapmam gerekiyor. Bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

 5. Şuan Abd’den 8plus getirebilme şansım var. Model numarası da Türkiye ile uyumlu. Pasaporta işlediğimi de varsayarsam burda yaşanabilecek bir sorunda yeni yasa ile benimle kim ilgilenir/ilgilenirler mi ? Cihaz değişimi gereken durumda cihaz değişimi yaparlar mı ? Ve son olarak eklemek isterim ki, yurtdışından alınma cihaz ile yurtiçinden alınan cihazda servis etik olabiliyor mu bilginiz var mı ? Teşekkürler.

 6. Merhabalar ıphone 7 2 yıl önce amerikadan getirdik fakat söyle bir sorun var telefon sebeke hatası diye uyarı verdi ve suan kesinlikle kart calısmıyor.bu ıphone 7 lerde kronik sıkıntıymıs.acaba yurt dısında deşim sansı olur mu?

 7. merhaba yurtdışından aldığım A2101 model numaralı facetime mevcut xs max cihazım arıza yaptı ancak apple kore çıkışlı ve uzak doğu cihazı olduğundan model numarası tutsa dahi teknik destek verilmediğini söyledi bu konuda ne tavsiye edersiniz yapabileceğim bişiler varmı

 8. Merhaba yurtdışında aldığım iPhone X cihazım ekran yeşil oldu şebeke yok aramam yaptığımda karşı tarafa ses gelmiyor yeni bir telefon gönderirlermi. Teşekkürler

 9. Merhabalar . Polonya’da çalışırken , kardeşime i phone 5 se ürün satın aldım . Şu an telefonu satmak istiyorum . Garantisi devam ediyor mu . Aldığım zaman fatura verdiler ancak . Tax fere yaptırdığım için Erbaş’ı geri aldılar . Bu sorun mu . Tr de Garantisi var mı yok mu nasıl öğreneceğim ? Teşekkürler

 10. Meraba benim şöyle bir sorum olucaktı. yakın zamanda almanyadan iphone X alınacak bana. ve yazılarınızı okudum yalnız sorum şu almanyadan media markt ten alabilir miyiz iphone X hem garantili hemde sim kilitsiz olanı türkiyede kullanacağım…

 11. Amerikadan Xr aldım geri gelirken nasıl işlemlerden geçicem anlatır mısınız?

  Pasaport kaydını nerede yapmam gerekiyor?

  Ve telefonu burada kullanmaya başlayabilir miyim ? (Amerika)

 12. İyi akşamlar dün akşam Rusya Tataristan’dan sıfır kutu da iPhone 7plus aldım bugün apple sitesinden imei numarası girerek telefon garantisine baktığımda onarım suresı dolmuştur yazıyor bu telefon daha önce kullanılmış olabilir mi ?

 13. merhabalar a1660 aplle cihazıma türkiyede hiç bir servis bakmıyor. yazılımsal bir hatası var sanırm servis yok uyarısı veriyor. nasıl yardımcı olabilirsiniz

 14. Merhaba Fatih bey,
  Az önce Apple Türkiye çağrı merkezini aradım. Türkiye’de ve global anlamda satılan model olan iPhone 13 Pro Max – Model A2643 telefonu Amerika’dan aldığımda Türkiye’de garantisi var mı? diye sordum. Bana dedikleri cevap şu “Yurt dışından (hangi ülkeden olursa olsun) alınan herhangi bir iPhone 13 modeli Türkiye’de servis görmüyor” dediler. Türkiye’de satılan aynı modelden alsak bile mi? dedim. Evet aynı model olsa bile dediler. Türkiye’de sadece Türkiye’den alınan iPhone 13 modelleri garanti kapsamında dediler. Ama siz diyorsunuz ki iPhone 13 Pro Max — Model A2643 Türkiye’de garanti kapsamında? Bunu en net nasıl öğrenebiliriz?

 15. Türkiye cihazı varken yurt dışı telefon alınır mı ?
  Abimde 12 pro Türkiye cihazı var be 12 pro max yurt dışı almak istiyor sizce mantıklı mı

 16. 13 pro max alacam ama ıraktaki telefonlar 2484 model telefonlar
  2643 model değildir
  acaba sıkıntı oluşturur mu ? hani 1 sene uluslararası garantisi oluyor faydalanabilecek miyim?

 17. Almanyadan gelen 2643 model telefon alırsam global versiyon nasıl?
  amerika cihazı ıraktan almak mı mantıklı yoksa almanyadan almak mı?

 18. Merhaba Fatih Bey
  Sudi Arabistan Appele mağzasından faturalı
  iPhone 13 promax model a 2641 Türkiye’de çalışır mı ve garanti kapsamındamıdır
  İlginiz için teşekkürler

 19. Merhaba abdden alınan hiç bir telefonun türkiyede garantisi ve ücretli tamiri yetkili servislerde yok mu? İphone 14 pro almayı düşünüyorum. Son durum nedir

 20. Merhaba
  Apple’in Amerika websitesine girip iphone 14 promax satin alacagim. Ama satin alma islemi yaparken bana telefonun modelini secme imkani tanimiyor. Sadece sim kilitsiz telefon diye secip siparis veriyorsunuz. Siparis verdikten sonra da Amerika’da bir adres veriyorsunuz ve direk o adrese gonderiyorlar. Apple’in sayfasindan Turkiye’de garantisi olan 14 promax model numarasinin A2894 oldugunu ogrendim. Ancak Amerika’da satilan 14 promax’in model numarasi ise A2651. Bu durumda nasil hareket etmeliyim?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?