Ana Sayfa Haberler Yurtdışından alınan iPhone’ların garanti ve tamir durumları

Yurtdışından alınan iPhone’ların garanti ve tamir durumları

32
39466

Yurtdışından gelirken yanınıza alacağınız bir telefondan vergi alınmaması kuralını biliyorsunuzdur. Bu yüzden telefon almak için yurtdışına çıkanlar bile var. Ülkemizden alacağınız bir Phone X fiyatına, Amerika’ya gidiş-dönüş bileti alıp, oradan da 999 dolara iPhone X ile dönebiliyorsunuz. Uzun süren uçak yolculuğunu bir kenara bırakırsak gayet mantıklı bir ticaret yapmış olursunuz.

Aslında bu yazımız yurtdışından iPhone alacaklar için olmayacak. Aşağıdaki soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

1- Yurtdışından iPhone alırken nelere dikkat etmek lazım?

2- Hangi ülkelerden iPhone alınmalı?

3- Yurtdışından aldığımız iPhone’un garantisi Türkiye’de geçerli mi?

4- Yurtdışından alınan ve garantisi geçersiz iPhone bozulursa ne yapılır?

5- Yurtdışından alınan iPhone, bizim operatörlerle (Turkcell, vodafone, avea )çalışır mı?

6- Yurtdışından alınan iPhone bozulursa cihaz değişimi yapılır mı?

7- Yurtdışından alınan iPhone 2. el olarak alınır mı/satılır mı?

8- Yurtdışından gelen telefonun imei’si çalınırsa ne yapılabilir?

 

Yurtdışından alınan iPhone’lar hakkında en çok sorulan soruları yukarıda listeledik. Şimdi bunların yanıtlarına bakalım:

1- Yurtdışından iPhone alırken nelere dikkat etmeli?

Apple’ın garanti kapsamının geçerli olduğu ve olmadığı durumlar var. iPhone’ların üretiminde kullanılan bazı malzemeler (özellikle modem) her ülkeye göre değişebiliyor. Bu yüzden Apple ülkeden ülkeye farklı modellerin satışını gerçekleştiriyor.

Yurtdışından iPhone alacakların ilk dikkat etmesi gereken şey, model numarası. Ülkemizde garantisi geçerli olan iPhone modelleri aşağıdaki gibi:

iPhone 7/ 7 Plus
A1778 GSM  (iPhone 7)
A1784 GSM (iPhone 7 Plus)

iPhone 8 A1905 (Garantisi geçerli) A1863 (GSM / CDMA)A1906 (Garantisi geçerli değil)
iPhone 8 Plus A1897 (Garantisi geçerli) A1864 (GSM / CDMA)A1898 (Garantisi geçerli değil)

 

Türkiye’de garantisi olan iPhone X modelleri

Türkiye’de garantisi olmayan iPhone X modelleri

A1901 A1865 (GSM/CDMA)
A1903 (SİM kilitsiz olanı satın alınmalı) A1902 (Japan)
A1965 (SİM kilitsiz olanı satın alınmalı)

 

Bu konuda ayrıntılı bilgiyi şu yazılarımızda paylaştık:

2- Hangi ülkelerden iPhone alınmalı?

 1. maddede bahsettiğimiz model numaralarının olduğu her ülkeden iPhone satın alabilirsiniz. Bu modeller dışında iPhone alırsanız, Apple Türkiye tarafından cihazınız garanti kapsamında sayılmayacaktır. Ancak Türkiye içinde özel servislerde, Türkiye dışında da satın aldığınız ülkenin Apple yetkili servislerinde tamir ettirme şansınız var.

Buna göre yurtdışından iPhone alınırken, gerekirse oradaki servislere ulaştırma şansınız olan ülkelerden satın almalısınız. Binlerce lira verip de aldığınız iPhone, 1-2 ay sonra arızalanırsa özel iPhone servislerinde tamir ettirmek çok da iyi bir sonuç değildir.

 • Yurtdışından iPhone alanların en çok tercih ettikleri ülkelerin başında Amerika geliyor.
 • Yakın ve ucuz olması nedeniyle Gürcistan da ucuz iPhone alınabilecek ülkelerden birisi.
 • Türklerin çok yaşadığı ülkelerden birisi olan Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai gibi ülkelerden de iPhone alındığına sıklıkla rastlıyoruz. Bu ülkelerde Facetime desteklenmeme sorunu var. Dubai’den iPhone alacakların dikkatine başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

3- Yurtdışından aldığımız iPhone’un garantisi Türkiye’de geçerli mi?

Apple’ın yaptığı ürünlerin garantisi tüm dünyada geçerlidir. Ama bu konuda kanunlarla bazı kısıtlamalar yapılmıştır. Türkiye için üretilen belirli model numaralarının Türkiye’de garantisi geçerli. Bu model numaralarını 1. maddede belirttik.

Yurtdışından aldığınız ve garantisi geçerli olan model numaralarından birisi olan iPhone’unuzu Türkiye’nin her yerinde ki Apple yetkili servislerine verebilirsiniz. Ama servis işlemleri sadece İstanbul’da bulunan Akasya ve Zorlu Apple retail store’lar tarafından yapılacaktır. (Apple onarım merkezleri)

4- Yurtdışından alınan ve garantisi geçersiz iPhone bozulursa ne yapılır?

Bu sorunun cevabını 2. maddede vermiştik. 2 seçeneğiniz var;

 • Yurtdışında iPhone’u aldığınız ülkedeki servislere göndereceksiniz.
 • Türkiye’de ki özel Apple servislerine başvuracaksınız.
 1. maddede bahsettiğimiz model numaralarının olduğu her ülkeden iPhone satın alabilirsiniz. Bu modeller dışında iPhone alırsanız, Apple Türkiye tarafından cihazınız garanti kapsamında sayılmayacaktır. Ancak Türkiye içinde özel servislerde, Türkiye dışında da satın aldığınız ülkenin Apple yetkili servislerinde tamir ettirme şansınız var.

Buna göre yurtdışından iPhone alınırken, gerekirse oradaki servislere ulaştırma şansınız olan ülkelerden satın almalısınız. Binlerce lira verip de aldığınız iPhone, 1-2 ay sonra arızalanırsa özel iPhone servislerinde tamir ettirmek çok da iyi bir sonuç değildir.

5- Yurtdışından alınan iPhone, bizim operatörlerle (Turkcell, vodafone, avea) çalışır mı?

Önemli konulardan birisi de budur. Aldığınız iPhone sim kilitli olabilir. Özellikle Amerika’da operatörler çok avantajlı kampanyalarla iPhone satarlar. Bu iPhone’lar sim kilitli olur. (Simlocked). Uygun fiyatlı olan bu iPhone’lar Türkiye’de ki operatörlerle çalışmazlar. Sim kilidi kırma gibi bir işlem de var ama çok da güvenilir bir işlem değildir. Her zaman da işe yaramaz.

Bu konuda hazırladığımız Sim kilidi, factory locked, unlocked nedir? konumuza bakabilirsiniz.

6- Yurtdışından alınan iPhone bozulursa cihaz değişimi yapılır mı?

Yurtdışından aldığınız iPhone bozulursa ve tamiri de mümkün olmazsa, tek seçenek cihaz değişimidir.

Ama yurtdışından aldığınız iPhone’u garanti kapsamında değiştirebilmek için;

7- Yurtdışından alınan iPhone 2. el olarak alınır mı/satılır mı?

Satılır. Ama almak pek de tavsiye ettiğimiz bir şey değil. 2. el iPhone alırken dikkat edilmesi gereken konular yazımızda bahsettiğimiz unsurlara dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz.

8- Yurtdışından aldığım iPhone’un imeisi değişmiş. Ne yapabilirim?

E-devlet üzerinden hattınıza imei tanımlatabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda, telefonunuzu sadece o hatla kullanabileceksiniz. Imeisi klonlanmış telefon için yapılacaklar yazımızda bu konuya ayrıntılı olarak değinmiştik.

 

Ekşi sözlükte yayınlanmış bir yorum şu şekilde:

Abd’den aldığım a1865 modelli iphone x 2 saat kullandıktan sonra kendi kendine bozuldu. tahminen donanımsal bir problemi var ve ne yetkili ne de türkiye’deki apple store destek veriyor. yaklaşık bir aydır her hafta apple temsilcileri ile görüşüyorum, en son görüştüğüm kişi sanayi bakanlığı’nın a1865 modelinin bütün parçalarının türkiye’ye girişini yasakladığını söyledi. ne kadar doğru orasını bilemem, bu durum apple türkiye’nin satış politikası da olabilir. sonuçta win win bir durum var ortada. devlet yurt içinde satılan telefondan vergisini alabilecek, apple türkiye’deki satışlarını yükseltecek.

Yurtdışından iPhone getirmek veya kendiniz almak istiyorsanız yapılacak pasaport ve kayıt işlemlerini de bilmelisiniz. Bu konuda hazırladığımız; Yurtdışından telefon getirme ve kayıt işlemleri yazımızda bu konuları anlattık.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net’i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız. 

32 YORUMLAR

 1. Merabalar .Yurt disindan aldigimiz telefonun garanti kapsamina girip girmediigini nasil ogrnenecegiz? I phone 7 icin A1778 demissiniz. Bunu telefonn neresinden ogrenebilirim. Tesekkurler

 2. Merhaba Amerikadan 2. el neredeyse sıfır bir telefon almak üzereyim telefonun imei sini https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/ sitesinden kontrol ettiğimde 2019 eylüle kadar garantisinin olduğunu öğreniyorum ancak bahsettiğiniz kodları sadece telefona bakarak nasıl öğrenebileceğimi bilmiyorum. Satıcının da bu konuyla alakalı bilgisinin olduğunu dününmüyorum. Telefonun model numaralarını nasıl öğrenebilirim? yardımcı olur musunuz?

 3. Merhaba, Yurtdışında Polonya’da geçici bir süre bulunmaktayım. Buradan veya diğer Avrupa şehirlerinin birinden Iphone Xs almak istiyorum.Önerebileceğiniz bir Avrupa ülkesi var mı? Ayrıca bu telefonun Türkiye garantisi olacak mı, olacaksa ne kadar süre garanti kapsamında kalacak?
  Teşekkürler, Saygılar

 4. Amerika’dan XS aldım. 1.5 ay sonra kapandı ve artık açılmıyor. Garantisi burda geçerli olmayan modelmiş malesef. Şu an için yurtdışına çıkan da yok. Ne yapmam gerekiyor. Bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

 5. Şuan Abd’den 8plus getirebilme şansım var. Model numarası da Türkiye ile uyumlu. Pasaporta işlediğimi de varsayarsam burda yaşanabilecek bir sorunda yeni yasa ile benimle kim ilgilenir/ilgilenirler mi ? Cihaz değişimi gereken durumda cihaz değişimi yaparlar mı ? Ve son olarak eklemek isterim ki, yurtdışından alınma cihaz ile yurtiçinden alınan cihazda servis etik olabiliyor mu bilginiz var mı ? Teşekkürler.

 6. Merhabalar ıphone 7 2 yıl önce amerikadan getirdik fakat söyle bir sorun var telefon sebeke hatası diye uyarı verdi ve suan kesinlikle kart calısmıyor.bu ıphone 7 lerde kronik sıkıntıymıs.acaba yurt dısında deşim sansı olur mu?

 7. merhaba yurtdışından aldığım A2101 model numaralı facetime mevcut xs max cihazım arıza yaptı ancak apple kore çıkışlı ve uzak doğu cihazı olduğundan model numarası tutsa dahi teknik destek verilmediğini söyledi bu konuda ne tavsiye edersiniz yapabileceğim bişiler varmı

 8. Merhaba yurtdışında aldığım iPhone X cihazım ekran yeşil oldu şebeke yok aramam yaptığımda karşı tarafa ses gelmiyor yeni bir telefon gönderirlermi. Teşekkürler

 9. Merhabalar . Polonya’da çalışırken , kardeşime i phone 5 se ürün satın aldım . Şu an telefonu satmak istiyorum . Garantisi devam ediyor mu . Aldığım zaman fatura verdiler ancak . Tax fere yaptırdığım için Erbaş’ı geri aldılar . Bu sorun mu . Tr de Garantisi var mı yok mu nasıl öğreneceğim ? Teşekkürler

 10. Meraba benim şöyle bir sorum olucaktı. yakın zamanda almanyadan iphone X alınacak bana. ve yazılarınızı okudum yalnız sorum şu almanyadan media markt ten alabilir miyiz iphone X hem garantili hemde sim kilitsiz olanı türkiyede kullanacağım…

 11. Amerikadan Xr aldım geri gelirken nasıl işlemlerden geçicem anlatır mısınız?

  Pasaport kaydını nerede yapmam gerekiyor?

  Ve telefonu burada kullanmaya başlayabilir miyim ? (Amerika)

 12. İyi akşamlar dün akşam Rusya Tataristan’dan sıfır kutu da iPhone 7plus aldım bugün apple sitesinden imei numarası girerek telefon garantisine baktığımda onarım suresı dolmuştur yazıyor bu telefon daha önce kullanılmış olabilir mi ?

 13. merhabalar a1660 aplle cihazıma türkiyede hiç bir servis bakmıyor. yazılımsal bir hatası var sanırm servis yok uyarısı veriyor. nasıl yardımcı olabilirsiniz

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?