YouTube Reklam Sistemi İçin Yeni Dönem

0
67

Sosyal medya uygulamalarının en geniş kapsamlı platformlarından biri haline gelen YouTube, video paylaşım sistemini bir gelir kapısı haline getirdi. Hatta uygulamanın bu şekilde paylaşımlar yapan kullanıcıları bir nevi YouTuber olarak kendi ekibine kattığını bile söylemek yanlış olmaz. Ancak söz konusu gelir elde etmek olunca, YouTube için sırf gelir elde etme adına istenmeyen içerikler paylaşan kanallarda ortaya çıkmaya başladı.

Bu tür kanallarda yer alan uygunsuz videolar ise artık uygulama yetkililerinin bir hayli canını sıkmış gibi duruyor. Öyle ki konu hakkında yeni bir karara imza atıldığı açıklandı. Karara göre YouTube yeni bir reklam sistemine geçti.

YouTube Reklamları Nasıl Değişti?

Yeni reklam sisteminde doğrudan engelleme modeli kullanılabilecek. Reklam göstermeye açık olan kanalların, reklam şartlarını sağlamasının yanında içeriklerinde uygun olması gerekecek. İçeriklerde uygunsuz paylaşımlar yapan kanallar için ise sınırlama getirilecek. Kullanıcılar sınırlama sonrasında reklam gösterimi haklarını kaybedecekler.

YouTube, uygunsuz içerikler paylaşan kanalların doğrudan reklam haklarını elinden alabilecek. Reklam hakkının elinden alınması ise tek adım olmayacak. Bunun dışında reklam gösterimi engellenen kanallar arka sıralara atılacak.

YouTube

Arama algoritmalarında öne çıkarılmayacak olan kanalların, önerilen listelerine de giremeyeceği görülecek. Yani zaten reklam gösteriminden elde edilebilecek bir gelir olmayacak. Yeni reklam sistemiyle beraber kullanıcıların video paylaşımlarında çok daha dikkatli olmaları gerekecek. YouTube uygunsuz içerikleri engellemek için böyle bir yola başvurmuş gibi gözüküyor.

Ortada gelir kazanma konusu olmadığı zaman bu tür içeriklerin paylaşılması içinde bir neden kalmayacak düşüncesi var. Tabii ki burada uygunsuz içerik konusuna dikkat çekmek gerekiyor. Şiddet içeren bir video ya da gençleri kötüye yönlendiren veya özendiren bir videoda bu tanıma girecek. Artık YouTuberlar daha özenle içerik hazırlamak zorunda olacak.

İLGİLİ HABER:  WhatsApp ile YouTube Uyumu Başladı

İlginizi Çekebilir: E-Devlet Alt-Üst Soy Sorgulama İçin Yeni Sistem Açıklandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?