Youtube “Bu video ülkenizde kullanılamıyor” sorunu nasıl düzeltilir?

0
67

Son zamanlarda Youtube videolarında ülke ve bölge engeli çok karşıma çıkıyor. En çok da canımı sıkan şey uzun zamandır dinlediğim müzik eserlerini artık dinleyememek oluyor. Bazen bu bölge kısıtlamasını videonun sahibi yaparken bazen de ülkemizde bir dava sonucu video engellenebiliyor. Engeller aşmak içindir diyoruz ve “Bu video ülkenizde kullanılamıyor” sorununu nasıl aşacağınızı anlatıyoruz.

Youtube “Bu video ülkenizde kullanılamıyor” sorunu

Böyle bir uyarıyı ilk kez gördüğünüzde bu uyarının herkese gösterildiğini sanabilirsiniz. Ancak durum böyle değil. Diğer ülkelerde yaşayanlar bu uyarıyı görmüyor. Youtube’un bölge sınırlamasını aşmanın yolları neyse ki var.  Aşağıda bunlardan bazılarını sunacağız.

  1. VPN kullanın

vpnn 1

Bölgesel sınırları aşmanın en kolay yolu VPN kullanmaktır. VPN ile istediğiniz ülkeden internete bağlanmanız mümkün. VPN’in ücretli olanları olduğu gibi ücretsiz versiyonları da var. Ücretsiz versiyonlar da hız sorunu yaşayabilirsiniz. Ben VPN için;

  1. Yapabiliyorsanız ücretli satın almanızı
  2. Sürekli kullanmayacaksınız Opera web tarayıcı üzerinden VPN özelliğini aktif ederek kullanmanızı

öneririm.

iPhone, iPad vb.. mobil cihazlar için de birçok ücretli / ücretsiz VPN uygulaması da uygulama mağazalarında mevcut. VPN işini hallettikten sonra Youtube sitesinden veya youtube uygulamasından istediğiniz içeriği izleyebilirsiniz.

VPN kullanmayı düşünüyorsanız aşağıdaki konularımız işinize yarayacaktır:

2. Proxy kullanabilirsiniz.

VPN kullanmak istemiyorsanız Youtube’dan engellenen videoları izlemek için proxy kullanabilirsiniz. Proxy ile de VPN ile aynı sonucu alabilirsiniz. Proxy, VPN kadar güvenilir değildir ancak Youtube kullanırken güvenliği sorun etmenize gerek yok. Proxy webde bulabileceğiniz bir şey. Ücretli satılanları da var. Ücretsiz olanlar genelde çok kişi tarafından kullanıldığından akıcı bir video deneyimi yaşamanızı engelleyebilir. Ben zamanında Freelancer sitesinden aylık 4 dolara 5 proxy satın alırdım. 1 ay boyunca sorunsuz kullanırdım. Proxy bulursanız web tarayıcısı eklentisi üzerinden kullanabilirsiniz.

3. Youtube videosunu indirip izleyebilirsiniz.

Zilyon tane youtube download sitesi var. Bu sitelerden birinden istediğiniz youtube videosunu indirip istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Aslında bu işlem Google’nin kurallarına aykırı. Ancak Türkiye’de yaşıyorsanız bu kafanıza takacağınız son şey olabilir.

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şu yazımıza bakınız:

 

Önceki İçerikHangi Mac modelleri macOS 13 ile uyumludur?
Sonraki İçerikApple Watch Series 3 almayın
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?