Yine iOS 11 ve Yine iPhone Çökerten Güvenlik Açığı

3
131

iPhone akıllı telefonlarında güvenlik açıklarının oluştuğu haberlerini çok sık görmeye başladık. Özellikle iOS 11 sonrasında bu konuda sayısız haber gündeme geldi. En son mesajlar uygulamasında bir güvenlik sorunu gündeme gelmiş ve mesajlar uygulaması ile iPhone telefonlarının çökmesine neden olan bir açıkla karşılaşmıştık. Yaşanan bu sorunlar iOS 11.2.5 sürüm güncellemesiyle giderilmişti. En azından biz öyle biliyorduk. Bugün ortaya çıktı ki iOS 11.2.5 başlı başına bir açıkla beraber geliyor. Bu kez açığın çok ilginç bir şekilde geliştiğini belirtelim.

iPhone Açığının Nedeni Teluguca!

Yapılan testlere göre iPhone cihazlarının çökmesine neden olan açık, Hindistan bölgesinde kullanılan bir dil ile alakalı. Bildiğiniz gibi iPhone birçok bölgede kullanılıyor ve haliyle iOS birçok dili destekliyor. Sistemde yapılan bir hata nedeniyle Hindistan’da kullanılan Teluguca olarak bilinen dilin telefonların çökmesine neden olduğu belirtiliyor.

Sorun Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Yine testlerden elde ettiğimiz bilgilere göre Teluguca dilinde yazılan bir mesaj, iPhone telefonda görüntülendiğinde, iOS bu dili algılayamıyor. Sistem dili algılama üzerine kurulu olduğu için hata ile karşılaşılıyor.

iOS 11.2.5 iphone Çöktü

Bunun için cihaz sürekli olarak mesajı yeniden yüklemeye ve dili tanılamaya çalışıyor. Bu durumda da mesajlar uygulamasına tıkladığını zaman, telefon otomatik olarak yeniden başlatılıyor. Asıl sorun ise yeniden başlama işleminden sonra karşımıza çıkıyor. iPhone mesajlar uygulamasına tıkladığınız zaman, servise giremeden sürekli ana sayfaya yönlendirme alıyorsunuz.

Sorun Nasıl Çözülecek?

Ne yazık ki bu kez iPhone çökmesine neden olan sorunun basit bir çözüm yolu yok. Diyelim ki bu durumu sizden önce fark eden bir arkadaşınız size şaka yaptı ve benzeri bir mesajı gönderdi. Aynı sıkıntıyı yaşayıp iPhone çökme sorunuyla karşı karşıya kaldığınızda, yeniden başlatma ve kapatma gibi işlemler başarılı olmuyor.

İLGİLİ HABER:  Sonunda iOS 11.2.5 Sürümü Yayınlandı! İşte Değişiklikler

Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, başka bir cihazdan onlarca yeni mesaj göndermek. Bu şekilde diğer mesajın yeniden yükleme listesinden çıkarılması sağlanıyor ve telefon yeniden başlatılınca sorun çözülüyor. Muhtemelen bu açık iOS 11.3 ile kapatılacak.

Önceki Haber: 6.1 İnç iPhone için Hazırlıklar Başladı

3 YORUMLAR

  1. bana yapıldı şuanda düzeltmeye çalışıyorum böyle bir açığın olması çok kötü 5 saattir uğraşıyorum umarım formatlama işleminden sonra düzelir yoksa apple ın benden çekeceği var

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?