tvOS 10.0.4 Beta 4 yayınlandı.

0
81

Güncelleme: Apple bugün Apple TV’ler için hazırladığı yeni işletim sistemi olan tvOS 10.0.1 Beta 4’u geliştiriciler için yayınladı. Daha önce tvOS 10’u beta sürümünü kullandıysanız yapmanız gereken, Sistem>Yazılım güncelleme kısmından yeni sürümü indirmek.

tvOS 10’da neler var?

Apple TV’de yeni sürümdeki özellikler neler? Apple TV’imde bu özellikleri kullanabilicekmiyim? Bu soruların hepsinin cevabı aşağıda…
tvOS 4. nesil Apple TV cihazlarında çalışan işletim sistemidir. Yani iPhone için iOS, Mac bilgisayarları için macOS ne ise Apple TV içinde tvOS odur. Cihazınıza uygulamaları indirebiliceğiniz ve çeşitli yeniliklere sahip olabiliceğiniz bir sistem.
tvOS’daki güncelleme ile: iOS ve macOS gibi düzenli güncellemeler alabilir, hataları kapatanilir ve yeni özellikleri açabilirsiniz. Bu basit özelliklerin yeni gelmesinin sebebi bunun ilk büyük güncelleme olmasından kaynaklanıyor ( önceki sürümün adı iOS 9’dan dolayı tvOS 9. Bu tvOS’un ilk sürümü daha öncesinde bir sürüm yok) Apple tvOS 9 sürümünü 15 hazirandaki WWDC 2016 etkinliğinde tanıtm
Siri

Yeni güncelleme ile siri bası iyileştirmeler aldı. Artık Apple TV’nizde film ve televizyon veritabanındaki daha karmaşık olsada sorularınızın cevapları doğal ve konuşma dili daha iyi ve mantıklı. Örneğin Apple ” 80’lerdeki lise komedileri” gibi aramalarda düzgün cevaplar alabiliyorsunuz.

Ayrıca Siri Youtube sayfasındanda arama yapabiliyor ve herhangi bir canlı yayın kanalını ”watch” diyerek o an canlı olanları izleyebilirsiniz. HomeKit uygulaması sayesinde ev uygulamarını kontrol etmek amaçlı kullanabilirsiniz. Termostatı 25 dereceye ayarla gibi ifadeler kullanabilirsiniz.
Gece Modu

Gece modu Apple TV için oldukça iyi bir özellik. Özelliği aktif ederek arkaplanı beyaz yerine siyah hale getirebilirsiniz. Karanlık bir odada oturup elinizde patlamış mısırla film izlerken oldukça işe  yarayabilir.

 

Uygulamadan Kontrolü

Yeniden tasarlanan Apple TV’deki bir diğer yenilik ise uygulama kontrolü. Bu özelik Apple TV’mizi telefondan yönetmemizi sağlıyor. Zaten bu özellik siri kontrol özelliklerinin hepsini bu uygulamaya getiriyor. Siri uygulamarı telefondaki dahili mikrofandan kullanılabilir. Ancak komutları klavyeden yazarakta verebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  macOS: High Sierra ve Sierra Farkları (Güncellemeye Değer mi?)


Bu kadarda değil tabiki. Apple’ın iddasına göre bu kontrol uygulamasıyla telefondaki sensörler sayesinde cihazınız bir oyun koluna (gamepad) dönüşecek ve başka bir siri komutu ile kullanıcıların iki kişilik oyunları oynamasına izin verilecek.
Tek oturum

Tek oturum özelliği, tüm uygulamarınızı doğrulamak için bir kez izin ister ve iOS cihazınıza indirdiğiniz Apple TV için uyumlu uygulamalarınızıda televizyonunuzda gösterir.

Bu gözüktüğünden yararlık bit özellik, uygulamalarınıza çabuk ulaşma özelliğine izin veriyor. Hatta Apple TV o uygulamarı indirmesine bile gerek yok.
Fotoğraflar

Aynı iOS 10 ve macOS sierra sürümleri gibi, tvOS televizyonunuzdaki fotoğraflar uygulamasına yeni özellikler getiriyor. Bunlardan en ilgi çekici olanı: Hatıralar.

Hatırlar sizin için dijital albümlerinizi yeniden düzenliyor. Artık fotoğraflardaki yüzleri ve mekanları tanıyacak ve bunları zamanına ve çekilen yerlere göre zekice gruplandırıcak. Hatta seçilen en iyilerden video klipleri yapacak. Apple bu kliplerin kolayca kişiselleştirilebileceğine söz veriyor. ( örneğin, klip için farklı bir ses tonu seçebilirsin ve bununla birlikte çalan müzik değişicek) bu özellikler önceki sürüme göre yeniden tasarlanmış olarak bulunuyor.

 

Apple Music

Fotoğraflar gibi apple music’de yenilendi. Değişikler belliki iOS ve macOS daki ile oldukça benzer. Bu demekki, sadeleğin tadını çıkarabilir ve Apple’ın televizyonunda sade ve yeni görünüşüyle Apple Music’i kullanabilirsiniz.

 

Otomatik Uygulama indirmeleri

Bu küçük bir yenilik, ama eğer evrensel bir uygulama indiriyorsan, iOS için indiridğin uygulamalar otomatik olarak Apple TV’nede inicek. Bu yeniliğin ayarlanabilir olmasını bekliyoruz.

 

Oyun Konsolları

Bu, Apple’ın bahsetmediği bir şey, ama Apple destek belgelerinden çıkan sonuçlara göre, Siri Remote özelliği için önerilen bir gereklilik. Bunun anlamı Apple oyun kontrolcüsüsüne odaklanabilir, buda Apple TV’de daha rahat bir oyun deneyimi anlamına geliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?