Yeni MacBook Pro Parçalandı ve Tamir Edilebilirlik Puanı Yayınlandı

0
98

Yeni MacBook Pro, 18 Ekim’de karşımıza çıktı. Açıkçası tasarım ve ekran değişmiş olsa da asıl övgü alan kısım işlemciler oldu. Apple M1 Pro ve Apple M1 Max işlemcilerinin gücüne diyecek yok desek yeridir. Böyle bakıldığı zaman tam olarak isteneni veren yeni bilgisayarlar için yavaş yavaş test sonuçlarının da yayınlanmaya başladığını gördük.

Yayınlanan test sonuçları içerisinde en çok dikkat çeken ise parçalama testi oldu. Yeni MacBook Pro bu testle beraber parçalarına ayrıldı ve cihazın tamir edilebilirlik puanının kaç olduğu belirlendi.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.8.1 Neden Yayınlandı? Yeni Bir Özellik Var mı?

Yeni MacBook Pro Tamir Edilebilirlik Puanı Nasıl?

iFixit ekibi tarafından yapılan parçalama testinde, cihazın arka kapağını sökmenin nispeten daha kolay olduğunu görüyoruz. Ayrıca pil yerleşimi konusunda da değişikliğe gidilmiş.

Yine pili yapıştıran ve kasaya sabitleyen bir bölüm var ama artık pili çıkarmak için yararlanabileceğiniz tırnaklar da bulunuyor. Bu tırnaklar sayesinde, pil değişimi kolaylaşmış ve zaten tamir puanının artmasını sağlayan da tam olarak bu olmuş.

Pil daha rahat çıkarılıyor ama buna karşın hala çıkarımı ve tamiri bir hayli zor olan bölümler var. Bunların başında da True Tone özellikli ekranın çıkarılması geliyor. Ekranı çıkarmak yine oldukça zor.

Touch ID sensörünün çıkarılması ve iç anakarta erişimin de yine oldukça zor olduğunu görüyoruz. Zaten eski modellerde de bu kısımların tamirinin zor olması, tamir edilebilirlik puanını düşürmüştü. Yeni seride sonuçlar daha iyi ama yine de Yeni MacBook Pro için de tamir edilebilirlik puanı düşük.

iFixit ekibinin yaptığı açıklamaya göre cihazın tamir edilebilirlik puanı 10 üzerinden 4 olarak belirlenmiş durumda. En son 2019 yılında gördüğümüz eski 16 inç MacBook Pro modelinde ise bu skor sadece 1 olarak belirlenmişti.

Pile tırnakların eklenmesi ve kasanın biraz daha kolay sökülebiliyor olması, Yeni MacBook Pro için tamir puanlarını en azından biraz daha yükseltmiş gibi duruyor.

Önceki İçerikiOS 14.8.1 Neden Yayınlandı? Yeni Bir Özellik Var mı?
Sonraki İçerikiOS 15.2 ile Gelecek Olan Uygulama Gizlilik Raporu Özelliği Gözüktü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?