Yeni Kararla iPhone 5c Emekliliğe Ayrılıyor

0
307

Renkli bir iPhone isteği yeni bir şey değil. Bundan yıllar öncesinde iPhone akıllı telefonlarına yeni renkler eklemek isteyen Apple, iPhone 5c modelinin tanıtımını yapmıştı. iPhone 5 serisine dahil olan akıllı telefonlar renkli iPhone modelleri olarak ün kazandı.

O zamanlar Apple’ın tercihi plastik bir kasa kullanmak olmuştu ama renkli kasa olması Apple’ın yeni akıllı telefonlarının gereken ilgiyi çekmesini sağladı. İlk defa 2013 yılında piyasaya sürülen akıllı telefonlar için aradan tam 7 yıl geçti.

iPhone 5c Eski Telefonlar Listesine Alındı

Bir dönemin en çok satan telefonlarından olan ve yeşil, mavi, pembe, sarı, mavi, beyaz olmak üzere fark yaratan akıllı telefonlar, sonunda emekli edildi.

Alınan son kararla beraber söz konusu akıllı telefon modellerinin eski telefonlar listesine alındığı açıklandı. Eski ürünler listesine ayrılmış olması, bu modelin emekli edildiği anlamına geliyor. Aslında eski ürünler listesine giren ürünler, Apple’ın servis desteğinden de tamamen kaldırılıyor.

Fakat 2018 yılında alınan kararlara göre bazı ürünlerde servis desteğinin ömür boyu devam edeceği söylenmişti. İşte iPhone 5c akıllı telefonları servis desteğinin devam edeceği bu akıllı telefonlar arasında yer alıyor.

Telefonlar eski ürünler listesine taşındı ama buna karşın servis desteğinin ömür boyu süreceği açıklandı. Yani bu telefonları Apple’a götürdüğünüz zaman tamir ettirebileceksiniz. Zaten ömür boyunca bu destek devam ediyor.

iPhone 5c

Tabii ki burada önemli bir sorun olduğunu da söyleyelim. Tamam servis desteği devam ediyor ama şöyle bir durum var ki söz konusu akıllı telefon modellerinde tamir desteği için parçanın bulunuyor olması lazım.

Apple bu parçaların üretimini çoktan durdurmuş durumda. Yani telefonunuzda bir sorun varsa ve onarılması gerekiyorsa, Apple’dan tamir desteği alabileceksiniz ama bunu sadece parça stok sorunu olmadığı zaman alabileceksiniz.

Apple tamir desteğinin parça stoklarıyla sınırlı olduğunu da vurguluyor. iPhone 5c parçalarının çok kolay bulunmadığını da hatırlatmak isterim. Eski ürünler listesine alınan akıllı telefonların kullanıcı kitlesinin ne kadar olduğu ise bilinmiyor. Öyle ki bu modeller güncelleme almayı da çok önce kesti.

Önceki İçerikApple’a Göre iPad Air 4 Bir Mühendislik Harikası
Sonraki İçerikApple Store’da Sonos, Bose ve Logitech Kulaklık Satışları Durdu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?