Yeni iPhone Aldığınızda İlk Yapmanız Gereken 13 Şey

0
1424

Yeni bir iPhone aldığınızda (özellikle bu ilk iPhone’unuzsa) nasıl yapıldığını öğrenmeniz gereken yüzlerce şey vardır. Peki, yeni iPhone’unuzu kullanmayı öğrenmeye nereden başlamalısınız?

Bu makalede, yeni bir iPhone aldığınızda yapmanız gereken ilk şeyler hakkında size rehberlik etmeye çalıştık. Bu ipuçları sadece bir iPhone ile yapabileceğiniz şeylere odaklanıyor.

#1. Bir Apple ID oluşturun

Apple’ın multi medya ve uygulama mağazaları iTunes Store ve App Store’u kullanabilmek için bir Apple ID‘ye ihtiyacınız var. Tamamen ücretsiz şekilde oluşturabileceğiniz Apple ID hesabı yalnızca iTunes üzerindeki müzik, film, uygulama ve daha fazlasını satın almanıza izin vermez, aynı zamanda iMessage, iCloud, iPhone’umu Bul, FaceTime ve iPhone’daki diğer birçok kullanışlı özellikten tam anlamıyla yararlanabilmenizi sağlar. Teknik olarak bir Apple kimliği oluşturmayı atlayabilirsiniz ancak bu olmadan iPhone’u harika yapan pek çok şeyden faydalanamazsınız.

#2. iTunes’u kurun

iTunes, iPhone söz konusu olduğunda müziğinizi depolayan ve çalan bir programdan çok daha fazlasıdır. Ayrıca iPhone’unuza müzik, video, fotoğraf, uygulama ve daha fazlasını yükleyip kaldırmanıza olanak tanıyan bir araçtır.

Mac bilgisayarlar önceden yüklenmiş iTunes ile gelir. Windows PC’niz varsa iTunes’u indirmeniz gerekiyor. (Windows bilgisayarınıza iTunes indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.)

#3. iPhone’unuzu etkinleştirin

Yeni iPhone’unuzla ilk yapmanız gerekenlerden biri de onu etkinleştirmektir. Etkinleştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi iPhone üzerinden yapabilir ve birkaç dakika içinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Temel kurulum işlemi iPhone’u etkinleştirmenizi ve FaceTime, iPhone’unmu Bul, iMessage ve daha fazlası gibi özellikleri kullanmak için temel ayarları yapmanızı sağlar.

#4. iPhone’unuzu kurun ve eşitleyin

Önceki adımları yerine getirdikten sonra, iPhone’unuzu bilgisayarınıza takmanız ve içerik yüklemeye başlamanızın zamanı geldi.

iPhone’unuzu USB ile bilgisayarınıza bir kez eşitledikten sonra, ayarlarınızı değiştirebilir ve bundan sonra Wi-Fi üzerinden senkronizasyon yapabilirsiniz.

#5. iCloud’u yapılandırın

iCloud, özellikle müzik, uygulama veya diğer verilerinizi içeren birden fazla bilgisayar veya mobil cihazınız varsa iPhone’u kullanmayı daha da kolaylaştıran bir Apple hizmetidir. iCloud, verilerinizi Apple’ın sunucularına yedekleyebilme ve tek bir tıklama ile yeniden yükleyebilme veya verileri otomatik olarak cihazlar arasında senkronize etme gibi birçok özelliği tek bir araçta toplar. iCloud ayrıca iTunes Store’dan satın aldığınız her şeyi yeniden indirmenize izin verir. Yani, onları cihazınızdan silseniz bile yeniden yüklemek için tekrar satın almanız gerekmez.

#6. iPhone’umu Bul’u ayarlayın

iPhone'umu Bul

Bu çok önemli bir adımdır. iPhone’umu Bul, iPhone’umu Bul, haritadaki konumunu kesin olarak belirlemek için iPhone’un yerleşik GPS’ini kullanmanıza izin veren iCloud’un bir özelliğidir. iPhone’unuzun kaybolması veya çalınması durumunda bu özelliği ayarlamış olduğunuz için kendinize teşekkür edeceksiniz. iPhone’umu Bul özelliği ile kaybolan telefonunuzun yerini tespit ettikten sonra şüpheli bir durum olduğunu düşünüyorsanız, konum bilgisini polisle paylaşmanız güvenliğiniz için önemlidir. Unutmayın, iPhone’umu Bul özelliğini yalnızca onu önceden ayarladıysanız kullanabilirsiniz.

#7. Touch ID (Dokunmatik Kimlik)’yi kurun

Touch ID, iPhone’unuzu güvende tutmanızı sağlayacak bir başka önemli özelliktir. Touch ID iPhone 5S, 6 serisi, 6S serisi ve 7 serisi modellerin Ana Ekran’da yerleşik olarak bulunan parmak izi taracıyıcısıdır. Touch ID temel olarak telefonun kilidini açmak ve iTunes veya App Store’dan alışveriş yapmak için kullanılırken, artık birçok uygulama Touch ID’yi kullanabiliyor. Ayrıca, Apple’ın kablosuz ödeme sistemi Apple Pay için de önemli bir güvenlik özelliğidir.

#8. Apple Pay’i ayarlayın

iPhone 6 veya daha yüksek bir modele sahipseniz, Apple Pay’i kontrol etmeniz gerekiyor. Apple Pay, kullanımı çok kolay olmasının yanı sıra, kredi kartınızdan veya banka kartınızdan daha güvenli bir ödeme sistemi. Apple Pay’i kullandığınızda gerçek kart bilgilerinizi satıcılarla paylaşmadığınız için hiçbir riske girmemiş olursunuz.

#9. Tıbbi Kimlik’i ayarlayın

Apple Tıbbi Kimlik

iOS 8 ile birlikte gelen Sağlık uygulaması, iPhone ve diğer iOS cihazların sağlığımızda önemli roller almasını sağladı. Bundan yararlanmanın en kolay yolu bir Tıbbi Kimlik oluşturmaktır.

Bu özellik, acil bir durumda uzman kişilerin ihtiyaç duyacağı tıbbi bilgilerinizi öğrenmesini sağlar. Kullandığınız ilaçlar, ciddi alerjiler, acil durumda iletişim kurulacak kişiler gibi verileri özelliği kullanarak telefonunuza kaydedebilirsiniz.

#10. Yerleşik uygulamaları öğrenin

App Store’dan indirebileceğiniz uygulamalar telefonunuzdan keyif almanızı sağlasa da, iPhone çok sayıda yerleşik uygulama seçeneği de sunuyor. App Store’da çok derinlere dalmadan önce web’de gezinme, e-posta, fotoğraf, müzik, arama ve daha fazlası için yerleşik uygulamaların nasıl kullanıldığını öğrenin.

#11. App Store’dan yeni uygulamalar indirin

Telefonunuza yüklü şekilde gelen yerleşik uygulamalarla biraz zaman geçirdikten sonra, bir sonraki durağınız her türden yeni uygulama indirebileceğiniz App Store’dur. İster iPhone’unuzda oyun oynamak veya Netflix izlemek, isterseniz de farklı yemekler için fikir edinmek veya egzersiz programı yapmak istiyor olun, tüm bunlara yönelik uygulamaları App Store’da bulabilirsiniz. Üstelik uygulamaların çoğunu yalnızca 1 veya 2 TL ödeyerek, hatta belki de ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

#12. Sosyal medya hesaplarınızı ayarlayın.

Facebook, Twitter vb.. sosyal medya uygulamalarını iPhone’unuza indirin ve sosyal medya hesaplarınızı ayarlayın.

#13. Hazır olduğunuzda daha derinlere dalabilirsiniz

Yukarıdaki tüm adımları yerine getirdiyseniz, artık iPhone’u kullanmanın temelleri üzerinde oldukça sağlam adımlar atabilirsiniz. iPhone’unuzu kişisel bir hotspot olarak nasıl kullanacağınızı, Rahatsız Etmeyin özelliğini ve AirPrint’i nasıl kullanacağınızı öğrenmek için eğlenceli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

17.07.2021 Güncelleme:

Yeni çıkan iPhone’larda çok daha iyi özellikler var. Bu özellikleri keşfedin:

  1. Siri ile neler yapabileceğinizi öğrenin:

2. Portre modunu keşfedin:

3. Kontrol merkezinden neler yapabileceğinize bakın.

 

 

İlginizi Çekebilir:

Önceki İçerikiPhone’dan iPhone’a Kişileri Aktarma Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikiPhone bataryasının arızalı olup olmadığını nasıl anlarsınız?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?