Yeni iPad Pro için İşlemci Detayları Ortaya Çıktı

0

Bilgisayar piyasasında rakipleriyle adeta güç savaşı içerisinde olan Apple, kendi işlemcisini sunarak savaşta bir cephe daha açtı. Dev markanın gelecek planları da rakipleri üzecek cinsten. Öyle ki bu dönüşüm sadece Mac modelleriyle sınırlı olmayacak. Yeni iPad Pro modellerinde de yine Apple’ın yeni adımlarını göreceğiz.

En çok merak edilen detay ise Apple’ın nasıl bir işlemci kullanacağı. Firma bu konuda da önemli bilgileri sızdırmış durumda. Tedarikçi bilgilerine göre en az Mac serilerinde olduğu kadar iddialı bir işlemci kullanılacak.

İlginizi Çekebilir: En Ucuz Fiyatlı Apple MacBook Air Yolda!

Yeni iPad Pro, Apple A14X İşlemcisine Sahip Olacak

Son iddialara göre tabletin içerisinde Apple A14X işlemcileri olacak. Aslında bu yeni bir bilgi değil. Yakın zamanda A14X işlemcisi gündeme gelmişti ve tabletler için sunulacağı da iddia edilmişti.

Fakat bu sefer işlemci yapısına ilişkin de bazı bilgiler var. Buna göre yeni Apple A14X işlemcis, Apple’ın M1 modeline çok benzeyecek. Hatta aynı yapıyı kullanacağı da söyleniyor. ARM tabanlı işlemcilerin mimarilerinin çok benzer olacağı bilgisi var.

Doğal olarak bu durum performans açısından tabletlerin sınıf atlayacağını işaret ediyor. Öyle şu an sunulan Snapdragon 600 ya da 700 serilerinin yetişebileceği bir performans olmayacak. Çok daha iyisi sunulacak.

İşlemciler kadar çok konuşulması beklenen ikinci kısım ise ekranlar olacak. Ekran konusunda da yeni nesle geçiş yapılması bekleniyor. Çok konuştuğumuz hatta yakın zamanda MacBook Air modeli için de iddialarda yer alan Micro-LED ekranın kullanılması bekleniyor.

Yeni iPad Pro

Bu sayede farkını tek bakışta anlayabileceğiniz bir renk kalitesi ve görüntü kalitesi sunulmuş olacak.

Beklentiler ne kadar karşılanır bilinmez ama bu Micro-LED sistemini çok fazla duymaya başladık. Artık bir kullanılsın da görelim diyeceğim. ,

Unutmadan bu teknolojinin yeni iPad Pro serisinde sadece 12.9 inçlik modellerde geçerli olacağını belirtelim. Diğer ekran boyutlarında eski panel tipinin devam edeceği söyleniyor.

Hem işlemcisi ile hem de ekranıyla bilgisayara olan ihtiyacı biraz daha azaltacağı söylenen modellerle Nisan ayı gibi tanışmayı umut ediyoruz.

Önceki İçerikEn Ucuz Fiyatlı Apple MacBook Air Yolda!
Sonraki İçerikIntel, Apple’a Saldırmaya Devam Ediyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?