Yeni iPad Mini Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

0
32

Apple’ın merakla beklenen Eylül etkinliği başladı. Etkinlik yeni iPad modelleriyle beraber başladı. Yeni modeller içerisinde öne çıkan tablet ise yeni iPad Mini modeli oldu. Tasarımı baştan sona yenilenen yeni seri, Apple’ın son nesil tasarımına geçiş yapıyor.

Sadece tasarım açısından değil aynı zamanda teknik özellikler açısından da iddialı olan serinin özelliklerine bakalım.

İlginizi Çekebilir: iPad 9 Tanıtıldı! Tablette Yeni Özellikler Neler?

Yeni iPad Mini Tasarımı

iPad Mini tasarımında önemli değişiklikler var. Bir kere tabletin artık ön kısımda ek çerçeve alanları yok. Bu kısımlarda artık tamamen ekran yapısına geçilmiş.

Tabii ki ekran çerçevesi var ama parmak izi sensörünün yer aldığı bir kasa görmüyoruz. Bunun dışında kasanın ise yine düz tutulduğunu görüyoruz. Burada Touch ID sensörlerinin ise kasanın üst kısmına taşındığını görüyoruz.

Kasanın üzerinde yer alan Touch ID sensörlerinin kullanımı biraz daha rahat olacak. Arka kısımda kamera tercihi konusunda ise tabletin tek bir geniş kamera ile geleceğini ve yine düz kasanın detaylarının öne çıkacağını görüyoruz. Kamera oldukça geniş bunu da ekleyelim.

Yeni iPad Mini

Yeni iPad Mini Teknik Özellik Bilgileri

Apple yine mini bir seri kullanmış ama bu sefer daha güçlü bir seri kullanmış. Artık tabletin yapabileceklerinin daha fazla olduğunu göreceğiz. Ekran kısmında 8.3 inçlik boyutu tercih eden iPad, Liquid Retina ekrana sahip.

Yine 500 nit parlaklığında ekranın, Apple Pencil 2 desteği var. Burada ayrıca kalemin tablete manyetik olarak yapışması ve şarj olması da mümkün.

Serinin işlemcisi ise iPhone 13 modellerinde de kullanılan A15 işlemcisi oldu. 6 çekirdekli ve 5 GPU çekirdekli olan işlemci, %40 civarında daha iyi bir performans sunuyor. Ayrıca bu işlemci sayesinde 5G desteği de gelmiş oldu.

Yeni iPad Mini

Kamera kısmında ise yine yenilenen bir seri görüyoruz. Kamera kısmında 12 MP çözünürlüğünde f/1.8 diyafram açılığında tek bir arka kamera yer alıyor. Yeni iPad modelinde olduğu gibi yeni iPad Mini modelinde de arka kısımda 12 MP tek kamera var ve Center Stage yazılımı ile de destekleniyor.

USB Type C bağlantısı, yenilenmiş olan çift hoparlörleri gibi artıları da olan yeni iPad Mini modelinin 64 GB Wi-Fi versiyonu için fiyat ise 499 dolar olarak açıklandı. Burada 5G destekli olan seri için ise istenen fiyat 649 dolar oldu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?