Yeni Bir Grup Selfie Özelliği Geliyor

0
81

Apple, en çok patent başvurusunda bulunan firmalar arasında. Yeni teknolojiler geliştirmeyi seven marka, patent başvurularını almaktan da geri kalmıyor. Apple’ın düşündüğü bazı yeni teknolojiler bizi de şaşırtmaya yetiyor. Yeni uzaktan grup selfie özelliği için alınan patent de bunlardan bir tanesi.

İlk başvurusu 2018 yılında yapılan patent, 2 yıl sonra onaylanınca nasıl bir yeniliğin bizi karşılayacağını da öğrenmiş olduk. Portre modunu ve selfie çekim kriterlerini değiştireceğini düşündüğümüz yeni teknolojinin detaylarına geçelim.

Yeni Grup Selfie Özelliğinin Çalışma Mantığı

Arkadaşlarınızla selfie çekmek istiyorsunuz ama arkadaşlarınız yanınızda değil. Veya son aylarda gündemde olan sosyal mesafe nedeniyle arkadaşlarınızla selfie çekemiyorsunuz. Yeni özellik bu sorunu çözüyor.

Uzakta olan kullanıcılar ile selfie çekebiliyorsunuz. Arkadaşları ile selfie çekmek isteyen kullanıcı, kameranın yeni moduna girdikten sonra selfie çekmek istediği arkadaşını davet ediyor. Gelen davet karşı taraf tarafından kabul edilmeli.

Kullanıcı daveti kabul ettiği zaman, ekranda bazı talimatlar çıkıyor. Bu talimatlar doğru bir şekilde selfie çekilmesi adına gerekli olan talimatlar. Kameranın hangi açıda tutulacağı, kişilerin ekranda yerleşiminin nasıl olacağı ayarlanıyor. Her iki taraf onay verdiği zaman selfie çekimi yapılıyor.

Grup Selfie Özelliği

Patent başvurusundan anladığımız sistem bu. Böylece uzakta olsanız bile beraber selfie çektirebiliyorsunuz. Özelliğin ilk aşamada maksimum olarak 3 kullanıcıya kadar grup selfie özelliğini destekleyeceği düşünülüyor.

Patent görseli çok yeni değil ve tüm bilgileri barındırmıyor. Bunun için sınırlamaları bilemiyoruz. Mesela çekilen fotoğrafların tüm cihazlara kayıt edilip edilmeyeceği konusu. Uzak bağlantı kurulması gerekecek ama bu nasıl bir platform üzerinden yapılacak.

iMessage kullanılabilir mi yoksa fotoğraflar içerisinde yeni bir bölüm oluşturulması ve doğrudan bu bölüm üzerinden uzak bağlantı kurulması gündeme gelebilir mi belli değil. Uzak bağlantı ile grup selfie özelliğinin donanımsal olarak bir ihtiyacı olmadığı için bu sistem gelirse, yazılım güncellemesi ile getirilecektir.

Belki iOS 14 işletim sisteminin sürpriz yeniliklerinden birisi uzaktan grup selfie özelliği olabilir. Farklı bir ihtimal daha var. Apple bu özelliği hiç yayımlamayabilir. Her patent hayata geçirilmiyor.

Önceki İçerikApple, iPhone 11 Ekran Sorununu Kabul Etti İddiası!
Sonraki İçerikiPhone 11’e Yeni Kılıflar, Apple Watch’a Yeni Kayışlar Geldi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?