Yeni 12 inç Retina Ekranlı MacBook Kutusundan Çıktı: Genel Bir İnceleme ve Performans Testi (Video)

0
2278

Apple’ın yeni 12 inç retina ekranlı ultra ince ve hafif MacBook’una genel bir inceleme yapıldı. Bu ultra ince ve taşınabilir MacBook güzel olduğu kadar tartışmalı bir ürün. Bakalım özellikleri tavizlerini telafi edebilecek mi?

Kutu açılımı ve test Intel Core M, 1.1 GHz çift çekirdekli işlemci, 8 GB RAM, Intel HD Graphics 5300 ve dahili 256 GB depolama kapasitesine sahip MacBook için yapılmış. Yeni MacBook 2304 x 1440 çözünürlüğe ve 16:10 en-boy oranına sahip ve inç başına 226 piksel düşüyor. Esasen bu bir netbook ama sizi korkutmayalım, OS X ile birlikte kesinlikle şaşırtıcı bir performansa sahip olduğu görülüyor. Ancak her ne olursa olsun yeni MacBook’un CPU/GPU’su yoğun iş yükleri için inşa edilmemiş ama basit, günlük işlerinizi kolaylıkla yerine getirebilir.

Bu Apple’ın ilk fansız MacBook’u ve içinde hiçbir hareketli parça yoktur. Tasarımı şık, ince ve daha fazla renk seçeneğine sahip bir MacBook ile karşı karşıyayız. Kutu açılımında uzay grisi MacBook yer alıyor. İşte o video;

Yeni MacBook baştan aşağı yenilenmiş bir klavye ve trackpade sahip. Apple %40 daha ince tuş takımı sağlayan yeni bir “kelebek kilit mekanizması” yarattı. Neyse ki hala tam boy klavye mevcut ve standart MacBook’a göre %17 daha büyük tuşlar mevcut. Özellikle seyahatlerinizde falan yazmak çok kolay.

Apple aynı zamanda normal trackpad gibi görünen ama içinde yepyeni bir teknoloji olan Force Touch’u bu trackpadde kullandı. Bu trackpade herhangi bir baskı yaptığınızda önceki MacBook’larda ki gibi bir hareket dönüşü sağlanmıyor. Herhangi bir baskı uyguladığınızda yeni Taptic Engine “tıklama hissi” sağlayarak ne kadar basınç uygulandığını belirliyor. Bu aslında gerçek bir tıklama hissi yaratıyor ve trackpadlere göre daha eğlenceli bir kullanım sunuyor. Yeni Force Touch teknolojisiyle gelen bu yeni trackpad daha fazla erişilebilir özellikle birlikte geliyor. Eğer Force Touch teknolojisi ile gelen yeni trackpad ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz;

Genel bir değerlendirme yapacak olursak, Apple yeni MacBook ile tüm yeni teknolojisini kullanmış. Yeni Force Touch’lu trackpad ve özellikle tek girişi olan USB-C portu bunu gösteriyor. 3.5 mm’lik kulaklık girişinin de yerini koruduğunu belirtelim. Yeni USB-C portu kimi kullanıcıyı ürkütse de Apple aksesuar çözümlerini de beraberinde sunuyor. Ancak çok fazla USB girişine ihtiyaç duyanlar için USB-C portu şimdilik çok yeni bir teknoloji ve kullanımınızı zorlayabilir.

Bir diğer önemli nokta ise MacBook 5191 mAh pile sahip ve şarj ederken bir adaptör kablosu ve bir harici batarya paketine sahip. Bu uzun yolculuklar için yararlı olabilir çünkü USB-C bağlantı portu 10.000 mAh pil paketi ile kullanılabilir ve bu neredeyse MacBook’un pil ömrünü üç katına çıkartır.

MacBook performans testi sonuçlarına yukarıdaki video aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ancak testlerde göründüğünden öte yüksek yeni MacBook’un yüksek performansa sahip olduğunu belirtelim. Tester, Adobe Premier ile 1 dakikalık 1080p kalitedeki bir videoyu düzenlerken hiç bir sorun yaşamamış. Hatta testi biraz daha öteye taşıyarak UHD video düzenlemek istemiş ve performansta yüksek bir düşüş yaşamış.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?