Yasaklı Sitelere Girişte iPhone ve iPad’de VPN Kullanma (2022 güncel)

4
95086

Bu yazımızda iPhone ve iPad’inizle yasaklı sitelere (imgurl, vb..) girmenin yollarını sunacağız. Devletin başında olan birkaç kişinin bizim hangi siteye girip hangi siteye giremeyeceğimize karar verme hakkı olmadığını düşünüyoruz. 18 yaşından büyük birisi dünyadaki herhangi bir web sitesine girme hakkına sahiptir. Bir siteye dünyadaki 200 ülkeden girmek serbestken Türkiye’de yasaklanıyor olması bizim için utanç vesilesidir.

Özellikle iPhone ve iPad kullananların yasaklı sitelere girmek için kullandıkları VPN teknolojisini sizlere anlatmak istiyoruz. Anlatımımı iPhone üzerinden yapacağım ve iPad kullanıcıları da aynı adımları takip ederek bu yöntemi kullanabilirler.

VPN kullanmak güvenli mi?

İnternete bağlanırken TTNET altyapısı üzerinden bağlanıyorsunuz. TTNET size ait tüm kayıtları tutuyor. Hangi sitelere girdiğinizi, bilgisayarınızın özelliklerini, adresinizi hatta bazı kişilere göre özel sohbetlerinizin kaydını bile alıyorlar. VPN kullandığınızda internet dünyasına başkalarının sunucuları üzerinden çıkmış oluyorsunuz. Burada başkasının sunucusu kavramı önemli. VPN firmaları da kayıt alıyor olabilir. Çoğu almadıklarını iddia etse dahi, bir çok ülkenin yasası buna engel. Kayıt altına almak ve hükümetler istediğinde bunu vermek zorundalar. VPN satın alacaksanız 256 bit şifreleme sistemli olmasına dikkat edin. Şifreleme sistemi kullanan VPN sistemlerinde açık vermeniz pek olası değil.

App Store üzerinde yüzlerce VPN uygulaması mevcut ancak kimisi ücretli veya sınırlamalar mevcut. Ücretli bir VPN almayacaksanız hiç VPN uygulamalarına bulaşmanızı tavsiye etmiyorum. Ama yine de piyasadaki en yaygın VPN uygulamalarından 2 tanesinden bahsedeyim.

Ücretli VPN’ler

  1. VPN Master

Bu uygulama ücretsiz VPN sağlıyor. 2019 yılı itibarıyla piyasadaki en sağlam uygulama. Uygulamayı açtıktan sonra “Allow” butonuna basarak telefonunuza bir VPN ayarı eklemesine izin vermiş oluyorsunuz. Ücretsiz sürümünde reklamlar çıkıyor. Ücretli sürüm alırsanız hem reklamlardan kurtuluyorsunuz hem de hızınız artıyor. VIP ücretleri haftalık 47 TL, Aylık 41 TL, Yıllık 127 TL

Denemelerimde pek memnun kalmadım açıkçası. Özellikle bağlantı yavaşlığı dezavantajı olarak görünüyor.

2.  Tarayıcı tabanlı VPN’ler

VPN’siz çözümlere odaklanmanızı öneririm. Birçok web tarayısı kendi içinde VPN özelliğine sahip. Örneğin; Opera tarayıcısında dahili bir VPN var. Bu VPN ücretsiz olmasının yanında oldukça da hızlı. Güvenilirliği konusunda kesin bir şey demek zor. Opera web tarayıcısının VPN bilgilendirme sayfası için tıklayın.

iPhone ve iPad için kullanılan Opera Mini uygulamasında VPN özelliği maalesef artık yok. Ama masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız Opera web tarayıcısını tavsiye ederim. Ayarlar kısmından VPN ayarlarına ulaşabilirsiniz.

  • iPhone ve iPad kullanıcılarının ücretsiz ve kaliteli VPN ihtiyacını az bilinen bir web tarayıcısı giderebiliyor: Aloha Web Browser

3. Express VPN

Ben 2 yıldır Express VPN’i kullanıyorum. Çok memnunum. Hız konusunda oldukça tatmin edici. Veri gizliliği konusunda ise dünyanın belki de en güvenilir firması. 2 yıl önce yaşanan bir olayda express VPN’in kayıt tutmadığı ispatlanmış oldu.

Ücretsiz VPN nasıl alınır?

Ücretsiz VPN’i özellikle yavaş oldukları için çok tavsiye etmem ancak yine de aşağıda tavsiye edeceğim VPN uygulamaları ile iPhone’unuz ile yasaklı sitelere girme sorununuzu çözebilirsiniz.

Aloha Web Browser

Şiddetle tavsiye ettiğim ücretsiz VPN çözümü budur. İndirmek için tıklayın.

Uygulamayı yükledikten sonra tek yapmanız gereken kalkan şekline tıklamak:

Kalkan şekli yeşile döndüğünde VPN kullanımı hazır hale gelecek ve iPhone/iPad’inizle yasaklı sitelere girebileceksiniz.

Daha fazla gizlilik için sol atta bulunan gizli sekme simgesine de tıklayabilirsiniz. Böylelikle girdiğiniz sitelerin kaydı tutulmayacaktır.

Bonus: Safari Web Tarayıcının VPN Özelliği

Safari web tarayıcının hem masaüstü sürümü hem de mobil sürümünün ücretsiz VPN özelliği var. Oldukça da hızlı bir internet bağlantısı sağlıyor. Bu işlem için Safari Web tarayıcısını indirdikten sonra aşağıda numaralandırılmış adımları takip edin.

1- Safari Web tarayıısını indirin.

2- Ayarlara tıklayın.

3- Gelişmiş sekmesini seçin.

4- Gizlilik ve güvenlik sekmesine tıklayın.

5- VPN bölümünü aktif edin.

2020 Eklemesi:  Mail yoluyla bazı arkadaşlar ulaşmış. iPhone ile Xhamster’a nasıl gireriz diye.. Arkadaşlar mesele Xhamster vb.. değil. Mesele yasakla mücadele etmek. Başkalarının sizin neyi yapıp yapamayacağınıza karar vermelerine izin vermemek. 

Önceki İçerikEn İyi Türk Torrent Siteleri
Sonraki İçerikEn İyi Torrent Siteleri
Apple kullanıcısı ve Software Developer olma yolunda emin adımlarla ilerliyor...

4 YORUMLAR

  1. okulda Fatih isimli wifi var . her sınıfta bulunuyor . ama internete girmiyor sadece e okul a giriyor. android cihazlarda bazı uygulamalar youtube ye girmemizi sağlıyor fakat ios da böyle bir uygulama göremedim ben . instagram youtube gibi yerlere girebilecek bir uygulama tavsiyesinde veya makale yazarak bize böyle bir uygulama gösterebilir misniz ? fatih ağı youtube, xhamter ve instagram gibi sosyal medya ağlarına girmemizi engelliyor .

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?