Yakınlaştırılan Fotoğraflar Neden iPhone’unuzda Kötü Görünüyor ve nasıl düzeltilir?

  0
  157

  iPhone’da yakınlaştırma özelliği yani zoom özelliği ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? iPhone’da zoom yaptığınızda resim netliğini mi kaybediyor? Bulanık mı görünüyor? Bu yazımızda iPhone’da zoom yapılan fotoğrafın neden kötü göründüğünü anlatacağız. Olası problemlerden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

  iPhone kameranızla gerçekten yakınlaştırma yapmıyorsunuz

  Gerçek yakınlaştırma ancak optik zoom ile mümkün olur. iPhone’da kullanılan zoom ise dijital zoomdur. Dijital zoom’un optik zoom’dan farkı ise lenslerin hareket etmemesidir. Son çıkan modellerde bunun yerine farklı lensler arasında geçiş yapılır. iPhone 13 Pro’da 3 farklı lens bulunmaktadır. Bunlar; 13 mm, 26 mm ve 77 mm odak uzunluğuna sahiptir.

  Aslında tüm iPhone’larda telefoto lens yoktur. Aşağıdaki iPhone’larda lens bulunuyor:

  iPhone 7/7 Plus (2x yakınlaştırma)
  iPhone 8/8 Plus (2x yakınlaştırma)
  iPhone X (2x yakınlaştırma)
  iPhone XS/XS Maks (2x yakınlaştırma)
  iPhone 11 Pro/11 Pro Maks (2x yakınlaştırma)
  iPhone 12 Pro/12 Pro Maks (2,5x yakınlaştırma)
  iPhone 13 Pro/13 Pro Max (3x yakınlaştırma)

  iPhone’da optik yakınlaştırma ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar

  Yukarıdaki listede yakınlaştırma seçeneklerinin 2x ile 3x arasında olduğuna dikkat etmişsinizdir. Aslında 0.6x, 1.7x ve 12x’e kadar zoom seçeneklerini iPhone’larda görüyoruz. Bu seviyelerde yakınlaştırmalar optik zoom değil dijital zoom olarak yapılabiliyor. Dijital zoom’un yapılabilmesi için mercekten gelen görüntünün kırpılması gerekiyor. Örneğin 12x’i elde etmek için telefoto ve geniş kameranın kırpılması gerekiyor.

  Dijital zoom doğal olarak optik zoom kadar iyi olmayacaktır. Resimlerin ayrıntıları dijital zoomda kaybedilir. Apple zoom konusunda çeşitli numaralar çeviriyor. Eğer ışık yeterliyse telefoto lense bile geçmeden geniş lens ile zoom yapıyor. Bunu kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Parmağınızı en üstteki telefoto lensin önüne koyarak zoom yapmayı deneyin. Resim görüntüleniyor mu bakın.

  Telefoto lens ile zoom yapmak

  iPhone’unuzda telefoto lens ile zoom yapmak görüntü kalitesini artırabilir. iPhone’u telefoto lens ile zoom yapmaya zorlayabilirsiniz. Bunun yolu da fotoğraf modu yerine portre modunda çekim yapmaktır. Portre modunda çekim yaptıktan sonra Düzenle kısmından bulanıklığı azaltabilirsiniz. Portre moduyla uğraşmak istemiyorsanız bazı App Store uygulamalarıyla lens seçimini ayarlayabilirsiniz.

  Video çekerken telefoto lens ile zoom yapmak istiyorsanız da 4K 60 fps ile çekim yapın.

  iPhone’da zoom yaptığınızda resim netliğini mi kaybediyor? Bulanık mı görünüyor? sorusunun yanıtını bu yazımızda vermeye çalıştık. Umarım işinize yarar. Bütçeniz yeterliyse mobil cihazlara takılan kamera adaptörlerini de iyi bir optik zoom için kullanabilirsiniz.

  buy-levitra-usa.com

  Önceki İçerikKontrol Merkezinden iPad Magic Keyboard Arka Işık Parlaklığı Nasıl Değiştirilir?
  Sonraki İçerikiPhone ve iPad’de hücresel bağlantı çalışmaması sorunu ve çözüm yolları
  2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

  YORUMLAR

  Lütfen yorumunuzu girin:
  İsminiz nedir?