Xiaomi Mi 11 Ultra ve iPhone 12 Pro Max Kamera Karşılaştırması

0
477

Xiaomi Mi 11 Ultra akıllı telefonu dün tanıtıldı. Telefon tanıtımında bile Apple’a göndermeler yapıldı. İki akıllı telefon arasında kamera karşılaştırması çok gündeme geldi. Baktığınız zaman Xiaomi kamera sıralamasında şu an lider. Biz de Xiaomi Mi 11 Ultra ve iPhone 12 Pro Max kamera karşılaştırması yaparak, iki telefonun nasıl bir donanıma sahip olduklarını kıyaslamak istedik.

Xiaomi gerçekten iddialı gözüküyor ama fark ne? Bakalım.

İlginizi Çekebilir: En iyi Akıllı Telefonlar 2021 (Güncel Liste)

Xiaomi Mi 11 Ultra ve iPhone 12 Pro Max Kamera Puanları

İşe yeni canavardan başlamak istiyorum. Birinci sırada yer alan Mi 11 Ultra akıllı telefonu, arka kapağında kocaman bir kamera alanı ile geliyor.

Kamera alanı o kadar büyük ki buraya ikinci ekranı da bir şekilde sığdırmışlar. Tamam ekran çok büyük değil ama sonuçta ikinci ekran var.

Ana Kameralar Xiaomi Mi 11 Ultra

Telefonun ana kamerasına gelince, bu modelde ana kamera olarak Samsung ISOCELL GN2 sensörü bulunuyor. 50 MP sensör, son teknoloji. F/1.95 diyafram açıklığı var ve 24 mm odak uzaklığı bulunmakta.

EIS destekli kamera, HDR 4K çekim yapabiliyor. 8K 24 fps çekim yapabiliyor. OIS desteği mevcut. 8 elementli bir lens kullanıyor. Yani anlayacağınız yok yok.

Xiaomi Mi 11 Ultra ve iPhone 12 Pro Max kamera karşılaştırmasına

Ana Kameralar iPhone 12 Pro Max

12 MP değerinde bir kamera kullanılmakta. Safir kristal objektif kapaklı lensler, 7 elementli. F/1.6 diyafram açıklığına karşı 26 mm odak uzaklığı var. Bu kamerada Dolby Vision kayıt, OIS desteği DOF desteği bulunuyor. Çekim ise maksimum 4K 60 fps çekim.

iPhone 12 Pro Max

İkinci Kamera Xiaomi Mi 11 Ultra 

48 MP Sony Exmor IXM586 sensör kullanılmış. Ekstra geniş açılı bu kamera 128 dereceye kadar çekim yapabiliyor. 7 element lensli ve f/2.2 diyafram açıklığında. 12 mm değerinde lens yine başarılı.

İLGİLİ HABER:  Apple'ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'la Birlikte Yükselişi Devam Ediyor

Xiaomi Mi 11 Ultra ve iPhone 12 Pro Max kamera karşılaştırmasına

İkinci Kamera iPhone 12 Pro Max

12 MP değerinde ekstra geniş açılı kamera var. Bu kamera 120 derece çekim yapabiliyor. 5 elementli lensler var ve f/2.4 diyafram açıklık değeri karşımıza çıkıyor.

Üçüncü Kamera Xiaomi Mi 11 Ultra

48 MP Sony Exmor IMX586 Sensör kullanılan üçüncü kamera, Periskop zoom kamerası. OIS destekli bu model, 5x optik zoom sunuyor. 10x Hibrit Zoom desteği de yine dikkat çekiyor. F/4.1 diyafram açıklığında kamera, 120x dijital zoom özellikli.

Xiaomi Mi 11 Ultra ve iPhone 12 Pro Max kamera karşılaştırmasına

Üçüncü Kamera iPhone 12 Pro Max

Apple’da telefoto kamerası var. 12 MP kamera 6 element lensli ve 2.5X Optik zoom sunuyor. OIS destekli kamera f/2.2 diyafram açıklığında.

iPhone 12 Pro Max

Dördüncü Kamera

Xiaomi modelinde TOF sensörü bulunuyor.

Apple modelinde ise LIDAR tarayıcı kullanılıyor.

DxOMark Puanlar

  • Xiaomi Mi 11 Ultra – 143 puan
  • iPhone 12 Pro Max – 130 puan

iPhone 12 Pro Max DxOMark

Şimdi Xiaomi Mi 11 Ultra ve iPhone 12 Pro Max kamera karşılaştırmasına kağıt üzerinde bakacak olursak Xiaomi daha iyi. Özellikle zoom konusunda Apple çok geri kalıyor. Xiaomi zoom konusunda çok çok başarılı. Tanıtımda bu konuda paylaşılan bir video oldu ve ne kadar etkili bir performans gösterildiğini gördük. Apple kısmına geçince, köklü değişim şart. Zoom konusunda geri kalıyor.

iPhone 13 ile bu sorunun çözüleceğine inanıyorum. Bir yandan da Apple’ın görüntü işlem birimi çok başarılı. Android telefonlara göre daha iyi. Bakalım. Şu an iki model ile çekilmiş fotoğrafların karşılaştırmaları yok. Bunları da görelim. DxOMark derecelendirmesini o şekilde destekleyelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?