Xbox Oyunlarını iPhone’dan Oynayabilirsiniz

0
108

Xbox oyun konsolu sahipleri için Microsoft’un sunmuş olduğu bazı servisler var. Bu servisler arasında akıllı telefonla kontrol özelliği de bulunuyor. Remote Play adı verilen bu özellik sayesinde konsol oyunlarını akıllı telefonlarınız üzerinden de oynamanız mümkün hale geliyor. İlk olarak Android akıllı telefonlarda kullanılabilen özellik şimdi ise iOS cihazlar için aktif edildi.

Xbox Remote Play iOS Cihazlarda

Söz konusu özellik bulut oyun servisleriyle karıştırılıyor ama aslında bir bulut oyun servisi özelliği değil.

Yani xCloud ile bir alakası yok. Bu özellik sayesinde zaten konsollarınızda yüklü olan oyunları akıllı telefonunuz üzerinden oynayabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi bu özellik ilk olarak Android akıllı telefonlar için yayınlanmıştı.

Microsoft ile yapılan anlaşma sonrasında Remote Play Xbox uygulaması iOS cihazlar için de yayınlandı. iOS cihazlarınıza uygulamayı indirerek Xbox oyunlarınızı oynayabiliyorsunuz. Bunun için iki şeye ihtiyacınız var.

Birincisi konsolunuzun en az Xbox One modeli olması gerekiyor. Daha aşağıda konsol modelleri bu özelliği desteklemiyor. İkinci olarak ise konsolunuz ile akıllı telefonunuzun aynı ay üzerinde bağlı olması gerekiyor.

Aynı Wi-Fi ağına iki cihazı da bağlayacaksınız ki kontrolü bu şekilde sağlayın. Uzaktan kontrol ile sadece oyun oynamakla kalmıyorsunuz. Bunun yanında konsolun bazı özelliklerini kontrol etmek mümkün oluyor. Mesela Xbox oyun konsolunuzu akıllı telefonunuz üzerinden açıp kapatabiliyorsunuz.

Bunun yanında konsollara istediğiniz oyunu indirebiliyor ya da var olan oyunlar için düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Tüm bunlar Remote Play Xbox iOS uygulamasının desteklemiş olduğu özellikler. Dediğimiz gibi burada tek dikkat edeceğiniz nokta, konsol ile akıllı telefonun aynı ağ üzerinde bağlı olması ve konsolunuzda oynamak istediğiniz oyunun yüklü olması.

Xbox Series X ve Xbox Series S oyun konsolları çıktığı zaman bu özellik yeni konsollar için de geçerli olacak. Bunun dışında Microsoft bulut oyun servisi için ise hala iOS desteği açıklanmadı. Apple’ın bu konuda yeşil ışık yaktığı söyleniyordu ama hala bir gelişmeye imza atılmış değil. Yeni nesil konsollar satışa çıktığı zaman bu konuda daha net bilgi alacağız.

Önceki İçerikApp Store Komisyonları için Beklenmedik Karar
Sonraki İçerikApple Watch 6 İç Aksamına Hep Beraber Bakalım
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?