WWDC 2020’de Neler Tanıtılacak? Tüm Yenilikler

0
244

O büyük güne sadece 2 gün kaldı. Apple’ın herhangi bir ürününe sahip olan herkesin merak ettiği etkinlik, WWDC 2020 ile özellikler yazılımsal gelişmeler yaşanacak. Etkinlikten sonra yeni ne var sorusuna en detaylı şekilde cevap vermeye çalışacağız ve incelemeleri paylaşacağız ama şimdi bu kadar kısa bir zaman varken ne tanıtılacağı konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Tanıtımların neler olacağını önceden öğrenin istiyorum. Hem cihazlarınızı hazırlamanız hem de yeniliklere hazırlanmanız için bu iyi bir çalışma olacak.

WWDC 2020 ile Gelecekler

Yeni gelecek yazılımlar ve belki ürünler için bilgi vermeden evvel, etkinliğin tarihini ve nasıl düzenleneceğini aktaralım. Etkinlik 22 Haziran günü yapılacak. İlk gün tanıtımlar olacak ama etkinlik birkaç gün daha devam edecek.

Bu sene koronavirüs etkisini gösterdiği ve salgın olduğu için katılımcıların olmadığı online bir etkinlik düzenlenecek. YouTube üzerinden yayın paylaşılacak ve izleme şansımız olacak.

macOS 10.16 Yeni İşletim Sistemi

En az bilgi sızdırılan ve değişikliklerinin neler olacağı konusunda en az şey bilinen yazılım macOS 10.16 oldu.

Apple çok fazla değişiklik planlamıyor bunun için mi yoksa bu sefer en azından macOS için sızıntılar engellenebildi mi bilinmez ama yazılım hakkında çok bilgi yok. Kaynakların birleştiği ortak sızıntı haberi ise mesajlar uygulamasının değişecek olması.

WWDC 2020

Mesajlar için kapsamlı bir değişiklik yapılacak ve bu değişiklikle beraber macOS mesajlar uygulaması en az iPhone mesajlar uygulamasında olduğu kadar işlevsel olacak.

Diğer değişikliklere kadar mesajlar özelliği ile ilgili bilgileri biliyoruz. Devamı WWDC 2020 ile gelecek. Artık sızıntı olur ya da bilgi gelir diyemiyorum çünkü tanıtıma 2 gün var. Yeni bir sızıntıdan önce zaten işletim sistemi çıkmış olacak.

watchOS 7 İşletim Sistemi

Akıllı saatlere gelecek yeni işletim sistemi yazımızı okudunuz mu? Tüm yenilikleri tek tek anlamış ve değişecek olan kısımları paylaşmıştık. Şimdi WWDC 2020 yazısı hazırlıyorsak, kısa kısa da olsa bu değişiklikleri yeniden paylaşacağım.

Arayüzlere Yeni Seçenekler: watchOS 7 arayüzler için yeni dönüm olacak. Bunu her yeni watchOs işletim sisteminde yazıyorum.Ama gerçek bu. Farklı bir şey yazamayız. Her sene arayüzler Apple’ın belirlediği kriterler içerisinde güncelleniyor ve bir nebze olsun yenileniyor.

Mesela bu sene albümler özelliği gelecek. Galerinizde yer alan fotoğrafları özelleştirerek akıllı saat arayüzüne ekleyebileceksiniz. Bu özelleştirmiş olduğunuz fotoğrafları uygulama üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşabileceksiniz.

Çocuk Modu: Çocuklarda olan akıllı saatlerin velileri tarafından gözetim altında kullanılmasını sağlayacak olan mod, uygulama sınırlarından kullanım sınırlarına kadar bir dizi özelleştirmeyle kullanılacak.

WWDC 2020

Oksijen Seviyesi Takibi: Oksijen seviyesini takip etmek ve seviyeler hakkında anında kullanıcıları bilgilendirmek için bu özellik kullanılacak. Yeni özellik fitness ve spor odağında özelleştirilen bir saat getirecek.

Uykunuzu İzleyecek: Bu özellik geçikti mi ya da gerekli mi yorumu size veriyorum ama artık uyku izleme açık olacak.

CarKey: watchOS 7 ile ilgili her yazıya bunu ekledik. CarKey gibi bir gerçek var. Akıllı saat araba kilidini açacak. Merkezi kilit yönetimi yapabilecek. Bu gerçeklik kazanmış ve WWDC 2020 ile kesinleşecek olan bir özellik.

WatchOS 7 özelliklerini çok kısa geçtim. Çünkü söylediğim gibi daha önce bu özellikleri anlattık ve aynı şeyleri yazmak yerine kısa bir özet vermek istedim. Siz ben bu özellikleri detayları ile görmek ve incelemek istiyorum diyorsanız, o zaman aşağı link bırakayım.

Yeni Akıllı saat işletim sistemi: watchOS 7 Özellikleri

tvOS 14 İşletim Sistemi

tvOS 14 hakkında bir paylaşım yaptığımızı hatırlamıyorum. Tabii bir iOS ya da MacOS kadar ilgi çekici işletim sistemi değil. Yine de Apple TV’ye sahip olanların sayısı az değil ve tvOS 14 işletiim sistemini de bekleyenlerin olduğunu farkındayım. Yenilikleri kısa kısa geçelim.

Çocuk Modu: Akıllı saate gelecek çocuk modu Apple TV ürünlerine de gelecek. Çocuk modu ile çocuklarınızın hangi içerikleri izleyebileceğine karar verebileceksiniz.

İzlenecek olan içeriklere karar verilmesinin yanında çocuk hesabı adı verilen bir hesap olacak ve çocukların bu hesap üzerinden Apple TV erişimine ulaşması sağlanacak. Zararlı olabilecek yayınlardan çocuğunuzu uzaklaştırmak adına çok güzel bir çözüm olacak.

WWDC 2020

Ekran Süresi Özelliği: iPhone akıllı telefonlarına geldiğinden beridir sevilerek kullanılan ekran süresi özelliği de artık Apple TV ürünlerine gelecek. Ekran süresi özelliği ile, Apple TV’de ne kadar süre geçirmişsiniz ve en fazla hangi içeriklerde zaman harcamışsınız gibi bilgileri bulabileceksiniz.

Ekran süreleri üzerinden izleme deneyiminizi ve harcadığınız zamanınızı değerlendirebilecek ve buna göre düzenlemeler yapabileceksiniz. Güzel olacak.

tvOS 14 için daha fazla özellik olacaktır ama bu kadar kapsamlı özellikler olacak mı? Zannetmiyorum. En büyük iki yenilik bahsettiğimiz bu yenilikler. Üçüncü bir büyük artı sürpriz getirir.

iPadOS 14 İşletim Sistemi

Biliyorsunuz iOS ve iPadOS ayrıldı. Yazılımların ayrılması nedeniyle iki farklı tanıtım olabilir veya iPadOS 14 işletim sisteminde olacak farklı özellikler ayrıca anlatılabilir.

WWDC 2020 ile tanıtılacak ürünler arasında olacak iPadOS 14 hakkında da her şeyi bilmiyoruz. Kesin olan iki özellik biliyoruz.

WWDC 2020

Apple Pencil Web Siteleri Yeteneği Değişecek: Güncelleme ile beraber Apple Pencil akıllı kalemlerinin tarayıcıda çalışmaya izin verdiği görülecek. Yalnızca dokunma ya da kaydırma hareketleri olmayacak. Tarayıcılarda çizimler, işaretlemeler yapılabilecek.

Klavye Kısayolları: Hangi klavye kısayollarının geleceğine emin değiliz ama klavye kısayolları da gelecek. Kullanım kolaylaştırılacak.

iOS 14 (iPhoneOS) İşletim Sistemi

Evet dostlar en iyisini en sona bıraktım. WWDC 2020’de tanıtılacak yazılımlar içerisinde iOS 14’ün yeri ayrı. iPhoneOS adlandırılmasına sahip olabileceği de konuşulan işletim sisteminin yeniliklerini, neler getireceğini anlatmayacağım.

Yoğun istek üzerine böyle bir yazı hazırladık. Sizden ricam gelecek yenilikleri görmek adına aşağıdaki linkten o yazıya ulaşmanız ve incelemeniz.

Bakın: iOS 14 yeni özellikleri

iOS 13.6 Güncellemesi

iOS 14 tanıtıldığı sıralarda şu an beta yayınında olan iOS 13.6 da yayınlanacak. iOS 13 için son büyük, kapsamlı güncelleme de zaten bu güncelleme olacak.

WWDC 2020

WWDC 2020 ile Gelecek Yeni Ürünler

Apple sadece yazılımla kalacak mı sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Birkaç yeni donanım ürününün de tanıtımı olacak.

2020 iMac: Yenilenen tasarımla, değişen ve güçlendirilen yeni bir iMac gelecek olan ilk ürün olacak. Bilgisayarın ne kadar güçlü olacağını ve ne kadar üstün özelliklerinin bulunacağını inanın ben de bilmiyorum. Intel işlemcilerin değişmesi ve AMD işlemcilerin gelmesi ihtimali bile var.

AirTag: Bir akıllı rozet olarak tanımlanabilecek AirTag, eşyalarınızı kaybetmemeniz için kullanabileceğiniz akıllı konum takip cihazı olacak. Bu rozeti taktığınız zaman, akıllı telefonunuzdan eşyanızın konumunu görebileceksiniz.

Yeni Apple TV: TV ürünü yakın zamanda yenilenmedi. 4K Apple TV’den sonra sessizlik başladı. WWDC 2020 ile bu sessizlik bozulacak. Apple TV, yeni işlemciler ve yeni görüntü modları ile güncellenecek.

WWDC 2020 ile neler tanıtılacak serimizin sonuna geldik. Çok beklemeye gerek kalmayacak dostlar. 22 Haziran’da bu yenilikleri tek tek sizlerle buluşturacağız.

Önceki İçerikGüncel iOS Kullanım Oranları
Sonraki İçerikiPhone klavye sorunları ve çözüm yolları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?