Word’e ve Pdf’ye elle imza nasıl eklenir?

0
60

Teknoloji hayatımızda daha fazla alan işgal ettikçe resmi işlemleri de teknolojik araçlarla yapmaya başladık. Gerçek hayatta bizi tanımlayan imzamız sanal dünyada da kullanılabilir. Bu yazımızda sizlere anlatacağımız birkaç yöntemle elle atılmış imzanızı Microsoft Word (Pages vb.. için de benzer süreçler geçerli) ve PDF dosyasına nasıl kaydedeceğinizi göstereceğiz.

Yaptığınız yazışmalarda imzanızın da altta bulunması karşı tarafın sizi daha çok ciddiye almasını sağlayacaktır. Prestij için önemlidir.

Mac kullanıcıları belgelerine imza eklemek için Elektronik imzalamayı sağlayan Önizleme özelliğine uzun zamandır aşina.

Mac’te Word’e El Yazısı İmza Nasıl Eklenir?

  1. Yöntem: İmzanızı Word’e aktarın.

En kolay yöntem bu.

  • Boş ve beyaz bir kağıt parçası alın ve imzanızı atın.  Bu kağıdın resmini telefonunuzla çekin. (Tarayıcınız varsa onu da kullanabilirsiniz.)
  • Eğer imzanızın arka planında silinmesi gereken bir şeyler varsa çeşitli araçlarla bu arka planı silebilirsiniz. Örneğin “Remove.bg ” web sitesi ile kolayca bu işi yapabilirsiniz.
  • Telefonunuzda imzanızın temiz bir resmini hazırladıysanız devam edelim.
  • Bu resmi Word’e aktarmak istiyorsanız; Airdrop, WhatApp Web veya mail üzerinden resmi bilgisayara gönderin.
  • Bilgisayardaki resmi Word sayfasına eklemek için; Word sayfasında Ekle > Resimler butonuna basın. Açılan pencereden eklemek istediğiniz imza resmini seçin.
  • Resmi Word’e ekledikten sonra Biçim menüsünden Kırp seçeneği ile boyutunu ayarlayın. Bu aşamada isterseniz “Metin Kaydır aracından” “Metnin Önüne” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Bu işlemi bundan sonraki süreçlerinizde otomatik olarak yapabilirsiniz. Bunun için Ekle menüsüne tıklayın. Sağ tarafta yer alan otomatik metin kısmını seçin. Resmi otomatik metin olarak ekleyin. Böylece istediğiniz zaman otomatik menüden imzanızı çağırabilirsiniz.

 

2. Yöntem: TrackPad veya Grafik tablet ile imzanızı çizin.

İmzanızı kağıda çizmek yerine çeşitli teknolojik aletlerle de çizebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz birçok cihaz var. Örneğin bir tablet veya kaliteli bir cep telefonu bu işi yapabilir. Ancak gerçeğe en yakın sonuç için grafik tablet veya trackpad kullanmalısınız. Kalemi olan tabletlerde de iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İmzanızı böyle bir cihazda oluşturduktan sonra 1. yöntemde bahsettiğimiz şekilde Word’e aktarabilirsiniz.

Pdf dosyasına ıslak imza nasıl eklenir?

Pdf resmi işlerde sıklıkla kullanılan bir dosya türüdür. Bunun başlıca sebebi de kilitlendiğinde değiştrilmesinin çok zor olmasındadır. PDF olarak hazırlanmış bir evrağa imzanızı ekleyebilmeniz için bir çok yöntem var.

Yöntem 1: PDF dosyasını Word’den hazırlayabilirsiniz.

Word’de bir dosya hazırlarsınız. Altına imzanızı eklersiniz. Dosyayı PDF olarak kaydedersiniz. Böylece altında imzanız olan bir PDF dosyanız olmuş olur. Bunları nasıl yapacağınızı yukarıda anlattık.

Word dosyasını PDF olarak kaydetmek için Word’de Farlı Kaydet seçeneğini seçin. Kaydetme penceresinde uzantı olarak PDF’yi seçin.

 

Yöntem 2: Hazır olan bir PDF dosyasına imzanızı ekleyebilirsiniz.

Sizden bir pdf dosyasına imzanızı eklemeniz isteniyorsa bunun için de çeşitli yöntemler önerebiliriz.

Basit yöntem: Pdf dosyasını Word’e çevirin. Yukarıda anlattığım yöntemle imzanızı ekleyin ve dosyayı farklı kaydedin. Bu aşamada yukarıdaki gibi pdf olarak kaydet seçeneğinizi seçin.

Pdf dosyasının Word’e çevrilmesi işlemini çeşitli online araçlarla yapabilirsiniz. Google’da “pdf to word” yazarsanız bu konuda birçok site çıkacaktır. O sitelere pdf dosyasını yükleyin. Bunu Word’e çevirip indirme linkini size verecektir.

Programlı yöntem: PDF dosyalarını Adobe Acrobat veya Foxit (Şiddetle öneririm) gibi programlarla açarak düzenleyebilirsiniz. Özellikle Foxit programı pdf düzenleme konusunda çok iyidir. Ücretsiz sürümlerle de bir çok işinizi görebilirsiniz.

Word’e ve Pdf’ye ıslak imza nasıl eklenir? (Çözüldü)

Bu yazıda birkaç yöntemle Word dosyasına ve PDF dosyasına ıslak elle imza eklemekten bahsettik. Bu işlemleri Mac’de de yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Önceki İçerikiPhone 13 pembe ekran hatası nedir? Nasıl çözülür?
Sonraki İçerikiPhone’da Xbox oyunları nasıl oynanır? (Xbox Cloud)
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?