Wistron Fabrikasından Binlerce iPhone Telefonun Çalındığı Ortaya Çıktı

0
105

Apple’ın en büyük iş ortaklarından biri olan ve iPhone akıllı telefonlarının montajının yapıldığı fabrikalardan biri olduğu bilinen Wistron, geçtiğimiz günlerde şok bir protesto ile gündeme geldi.

Kendilerine vaat edilen maaşların yatmadığını ve uzun süredir ek mesai ücretlerini alamadıklarını belirten işçiler, fabrikada bir isyan başlatmıştı. Yaşanan olaylarda, fabrika bir hayli zarar görmüş ve bazı montaj cihazlarının da hasar aldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Aradan geçen birkaç gün içerisinde olayın perde arkası da belli oldu. The Times of India tarafından yapılan habere göre fabrikanın zararı bir hayli yüksek.

Wistron Fabrikasındaki Zarar Milyon Dolarlarla Ölçülüyor

Yapılan haberlere göre fabrikada çıkan ayaklanma sonrasında çok önemli montaj cihazlarında ciddi hasarlar meydana geldi. Montaj hattında bulunan makinalarda oluşan zarar bir yana, binlerce iPhone akıllı telefonun da zarar gördüğü ve çalındığı söylendi.

Çevreye verilen zarar, çalınan iPhone telefonları ve cihazların gördüğü zararlar sonrasında firmanın 59 milyon doların üzerinde bir mali zararı olduğu ortaya çıktı. Bu denli bir zararın kapatılması için nasıl bir çalışma yapılacağı konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Wistron

Ayrıca yaşanan olayların sonrasında Wistron fabrikasının yeniden sorunsuz bir şekilde üretime geçmesi için de işçilerle anlaşma yapılacağı söyleniyor.

Yaşanan olaylar direkt olarak Apple ile alakalı değil gibi gözüküyor olsa da Wistron fabrikasında üretimin durması, iPhone akıllı telefonlarının satışlarını da doğrudan etkileyebilecek bir etken olabilir. Zaten koronavirüs nedeniyle stok konusunda bazı sorunlar yaşanıyor.

Üretim hattında da böyle bir sıkıntı oluşması, ilerleyen dönemler için akıllı telefonların stoklarına ilişkin yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Apple’ın bunun için nasıl bir strateji oluşturacağı da merakla bekleniyor.

Önceki İçerikApple Kimliğimi/iCloud Şifremi Unuttum
Sonraki İçerikiOS 12.5 Güncellemesi Eski iPhone Modelleri için Yayınlandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?