Windows 11 Neden “Sistem Gereksinimleri Karşılanmadı” Diyor?

0
57

Şimdilerde birçok kişi sistemini Windows 11’e yükseltmek istiyor. Ancak bu pek de kolay değil. Çünkü Windows 11 belli sistem gereksinimleri istiyor. Birçoğumuz şu mesajla karşılaşıyoruz: “Sistem gereksinimleri karşılanamadı”  Bu yazımızda, neden bu uyarı ile karşılaştığınızı anlatacağız.

“Sistem gereksinimleri karşılanamadı” ne demek oluyor?

Bu uyarı ile karşılaşırsanız sebebi 1 farklı şey olabilir. Ya bilgisayar donanımınız Windows 11’i desteklemiyor. Ya da bilgisayarınızın bazı ayarları değişti. (Örneğin UEFI ayarları)

Şimdiye kadar Microsoft bu konuda pek bir açıklama yapmadı. İleride bir güncelleme ile sistem gereksinimleri sorunu çözülür mü bilmiyoruz.

CPU (İşlemci) desteklemiyor olabilir

Intel

Windows 11’in işlemci gereksinimleri bir hayli karışık. 2017’de çıkan 7. nesil İntel işlemciler ve 2017 AMD işlemcileri bile halen desteklenmiyor. Desteklenen işlemcilerin listesi Microsoft’un Web sitesinde var:

Aslında “Registry Hack” yöntemiyle bu sınırlamaları aşarak Windows 11 yüklemek mümkün.

Anakart ve UEFI Hataları

BIOS Eski Uyumluluk Modunda çalışan bir UEFI veya BIOS kullanıyorsanız Windows 11’i yüklemenizin bir yolu yok. Yukarıda bahsettiğim “Registry Hack” yöntemi bile bu durumda işe yaramayacaktır.

Harddisk uyumluluk hataları

Windows 11 uyumluluk sorununa harddisk’in boot edilme yöntemi de neden olabilir. Windows 11’in istediği şey; Anakartın UEFI kullanması ve GPT ile önyükleme sürücüsünün kullanılmasıdır. Eskiden bölümlenme işlemi MBR ile yapılırdı. Bilgisayarınız ön yükleme işlemi için MBR ile bölünmüş bir harddisk kullanıyorsa UEFI’yi BIOS eski modda çalışmaya zorlanıyor olabilir. Windows 11 buna izin vermemektedir.

 

Güvenli Ön yükleme/TPM sorunu

Windows 11 gereksinimleri arasında Secure Boot (Güvenli Önyükleme) ve TPM’de var. Güvenli Önyükleme ve TPM, UEFI’den yapılandırılabilir, bu nedenle Windows 11’i yükledikten sonra bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yaparsanız uyarı mesajının nedeni de bu olabilir.

Windows 11 sistem gereksinimleri neler?

Yukarıda Windows 11 sistem gereksinimlerini yazdık. Bunların yanında aşağıdakileri de Windows 11 sistem gereksinimlerine ekleyebiliriz:

  • Windows 11, 4 GB RAM’e ihtiyaç duyar.
  • GTX 400’den (2020) daha yeni GPU’lar ve AMD 7000 serisi (2012) ve sonrası GPU ister.
  • Windows 11’in kurulacağı harddisk en az 64 GB olmalı.

 

Önceki İçerikiPhone 13 serisi için HDR performansı düşük veya zayıf şikayetleri geliyor
Sonraki İçerikiPhone, iPad ve Mac arasında basit bir hareketle resim transferi nasıl yapılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?