Windows 11 Başlat menüsünden çok kullanılan uygulamalar nasıl kaldırılır?

0
49

Windows 11, 24 Haziran 2021 tarihinde piyasaya sürüldü. Şimdilik çok az kişi Windows 11 kullanıyor. Ancak Microsoft’un Windows 10’u ücretsiz olarak Windows 11’e yükseltmesi bekleniyor. Bu gerçekleşince Windows 11’in kullanım oranları artacaktır. Windows 11’in kullanıcı arayüzü Windows 10’a göre biraz değişti. Yeni işlevler kazandı. Bu yeni özelliklerden birisi en çok kullanılan uygulamaların gizlenebiliyor olması. Windows 11 fabrika ayarlarında bu özellik kapalı. Ancak Başlat menüsünden bu özelliği kullanmanız mümkün.

Bu yazımızda Windows 11’in Başlat menüsünde yer alan en çok kullanılan uygulamalar kısmının nasıl gizleneceğini anlatacağız.

Windows 11’de en çok kullanılan uygulamalar kısmını gizlemek

Bu yöntemi kullanarak yalnızca Windows 11’de değil Windows 10’da da yer alan Başlat menüsündeki en çok kullanılan 10 uygulama kısmını gizleyebilirsiniz. Bunu yapmanın kolay yolu direk olarak Başlat menüsünden o uygulamayı silmek. Görünmemesini istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın. Daha seçeneğinden Bu listede gösterme kısmını seçin.

Bu yöntem kolay olan yöntemdi. Ancak daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız başlat menüsünden bu kısmı tamamen kaldırabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için;

  1. Başlat simgesine tıklayın. (Ekranın sol alt kısmında)
  2. Açılan pencerede Ayarlar menüsüne tıklayın.
  3.  Kişiselleştirme menüsüne girin.
  4. Sol kısımdaki Başlat yazan yere tıklayın.
  5. Aşağıdaki resimde gösterdiğim kısmı kapalı konuma getirin.

İşlem bu kadar. Artık bilgisayarınızda en çok kullandığınız programlar kısmı Windows 11 Başlat menüsünde görünmeyecektir.

Ayrıca şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Önceki İçerikiPhone 13 nasıl bir telefon olacak?
Sonraki İçerikAirPods Solunum Hızınızı Tanıyabilir!
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?