Windows 10 kullananlar için OneNote rehberi

0
123

Microsoft son zamanlarda Windows 10 içerisinde yer alan bir çok uygulamayı güncelledi. Windows 10 kullanan bir çok kişinin haberi bile olmayan bir uygulama: One Note. One Note bir çok sorununuza çözüm getirebilir. İşlerinizi kolaylaştırır. Windows 10 ile birlikte ücretsiz olarak sunulur. Bu yazımızla sizler için Microsoft One Note hakkında geniş çaplı bir rehber hazırladık.

One Note nedir?

2 çeşit One Note var. Bunlardan birincisi Office programıyla birlikte gelen One Note. Diğeri se Windows 10 ile ücretsiz gelen One Note. Bu yazımızda ele alacağımız ikincisi.

Chrome kullananların çoğunun bildiği bir eklenti var: Quick Note. Bu eklentiyle notlarınızı çeşitli sekmelere kaydedebiliyorsunuz. Kendi bilgisayarınızdan tek tıkla tüm notlara ulaşabilmeniz çok kolay. Ancak sadece mesele sadece burada kalsa herhangi bir NotePad uygulaması da işinizi çözerdi. Farklı bir bilgisayardan notlarınıza ulaşmak isterseniz ne yapacaksınız? QuickNote’u o bilgisayardaki Chrome tarayıcısına kurup eklentiyi de yüklemeniz lazım. Eklentiye hesap bilgilerinizle giriş yaptığınızda kendi bilgisayarınızdaki notlarınıza diğer bilgisayarda da ulaşabilirsiniz. Buraya kadar sorun yok. Peki Chrome yoksa yeni bilgisayarda? Hatta bilgisayar yerine mobil cihazdan notlarınıza ulaşmak isterseniz ne yapacaksınız?

One Note ile; Microsoft hesabınızı kullanarak; Windows 10 için One Note, Masaüstü programı olarak One Note, Android için One Note uygulamalarını açabilirsiniz. Ayrıca Microsoft hesabınızla ilişkili Samsung Notes ve yapışkan notlar uygulamalarına da senkronizasyon sağlayabilirsiniz.

One Note’da yeni bir not oluşturmak

Windows 10 kullanıyorsanız Başlat butonuna bastığınızda One Note simgesi doğrudan araç çubuğunda görünür. Göremiyorsanız arama kısmına One Note yazın.

 

OneNote’un aylık 10 dolar olan ücretli sürümü de var. Ancak buna gerek olmadan Microsoft hesabınızla ücretsiz de kullanabilirsiniz. One Note simgesine tıkladıktan sonra gelen ekranda size uygun seçimi yapın:

Hesabınız doğrulandıktan sonra kendi notlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle yeni not için başlık oluşturun.

 

One Note’da sayfaları yönetmek

One Note’da sayfaları yönetmek çok kolay. Notunuzun başlık kısmına sağ tıklayarak yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz. Sayfanın adını değiştirebilir, kopyalayabilirsiniz.

Sağ tıklayıp alt sayfa yap dediğinizde ilk nota alt sayfa olarak yeni sayfanız eklenecektir.

One Note’da düzenleme yapmak

One Note’da düzenleme yapmak çok kolay. Özellikle Word programına aşinaysanız bu konuda sorun yaşamazsınız.

Ekle menüsünden notunuza resim, dosya, tablo, video, bağlantı, simge ve denklem ekleyebilirsiniz:

 

One Note2un çizim menüsünden notunuza çizimler ekleyebilirsiniz. Hazır şekiller kullanmak isterseniz bu kısımda seçenekler de mevcut.

Görünüm menüsünü kullanarak Sayfanın arka plan rengini değiştirebilir, sayfaya çizgi, cetvel ekleyebilirsiniz. Ayrıca çeviri özelliğini kullanarak farklı dillerden çeviriler yapabilirsiniz.

Ayarlar menüsünden senkronizasyon ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Senkronizasyonu açtığınızda Microsoft hesabınızla giriş yaptığınız her cihazda notlarınızı kullanabilirsiniz. Bilgilerinizin güvenli bir şekilde yedeklenmesi açısından bu ayarı açık tutmanız önemli

Paylaş menüsünden notlarınızı farklı kişilerle paylaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey arkadaşınızın hesabını da buraya eklemek.

Ben birçok Note defteri uygulaması kullandım. Bunlardan Quick Note  ve Every Note uygulamaları en bilinen yaygın uygulamalar. Bu uygulamaları da çok beğendim. Ancak gördüğüm kadarıyla Windows 10 için One Note bazı özellikleriyle bunlardan daha üstün. İçerik ekleme, resim ekleme diğer uygulamalarda da var. Ancak video ekleme, resim çizme, çeviri gibi özellikleri diğer uygulamalarda göremedim. İyi bir Note defteri uygulamasına ihtiyacınıza varsa One Note’u tavsiye ediyorum. Sizlerin de önerdiğiniz farklı not defteri uygulamaları varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

Önceki İçerikmacOS 12 Monterey Hangi Modellere Geliyor?
Sonraki İçerikPS5 Oyun Kolu iPhone ve iPad’e Nasıl Bağlanır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?