Wikipedia’ya nasıl girilir? (Vikipedi’ye girmek)

185

Bugün itibarıyla dünyanın en büyük sanal ansiklopedisi olan Wikipedia’ya Türkiye’den erişim  BTK kararıyla engellendi. Erişimin engellenme sebebinin de Wikipedia’dan kaldırılması istenen bazı maddelerin kaldırılmaması, hatta korumaya alınması olarak açıklandı. Bu maddelerin İŞİD ile ilgili maddeler olduğu da gelen haberler arasında. Wikipedia özellikle öğrencilerin ödevlerini araştırdığı bir site. Bugün bize, Wikipedia’ya (Vikipedi’ye) nasıl girileceğini soran mailler geldi. Biz de bu arkadaşlara yardımcı olmak adına bu yazıyı yazalım dedik.

 

Yeni yöntemler geldikçe de  eklemeye devam ediyoruz. Bu konuda bahsettiğimiz yöntemler oldukça pratik.

Umarız kısa süre içerisinde Wikipedia ile olan anlaşmazlıklar çözülür ve dünyanın en büyük internet ansiklopedisini kullanmaya devam edebiliriz.

Wikipedia’ya nasıl girilir?

Arkadaşlar 3 farklı yöntemle kolay bir şekilde vikipedi.org’a veya wikipedia.org sitelerine giriş yapabilmeniz mümkün.

Yöntem 1:

En kolay olan yöntem bu. Tek yapmanız gereken adres satırında yer alan wikipedia kelimesinin önüne sıfır ‘0’ eklemek. Örneğin;

https://tr.0wikipedia.org/  şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Yöntem 2:

Bu yöntem de oldukça kolay. Kolay olmasının yanında sadece Wikipedia’ya değil, tüm yasaklı sitelere kolayca giriş yapmanız mümkün.

Bunun için Opera web tarayıcısı indirip, Ayarlar kısmından VPN’i aktif etmeniz yeterli.

Yöntem 3: (Bonus yöntem)

Arkadaşlar bu yöntemi sadece yorum yapanlara göndereceğim. Bu yöntem ile de tüm yasaklı sitelere giriş yapmanız mümkün. Bu yöntemde size harika bir uygulama önereceğim.

Uyarı: Bu yazıda tarif edilen yöntemlerin uygulanmasını tavsiye etmiyoruz. Belirli kural ihlallerinden dolayı yasaklanmış olan sitelere ulaşımın açık olmasını desteklemiyoruz. Bu yazıyı da bilgilendirme maksatlı yazdık. 🙂

Yeni yöntem: Chrome eklentisi

Aşağıdaki chrome eklentisi ile wikipedia sitesine kolayca ulaşabilirsiniz:

Eklenti için tıklayın.

Önceki İçerikiPhone 8 Akıllı Telefonları İçin Kasa Kalıbı Görseli Paylaşıldı
Sonraki İçerikYeni Şematik Çizimler iPhone 8 Teknolojilerini Ortaya Koyuyor
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

185 YORUMLAR

  1. merhaba,
    wikipedia nin basina 0 konuldugunda malesef matematiksel formülleri göstermemektedir. operayi eger indirirsem “Opera web tarayıcısı indirip, Ayarlar kısmından VPN’i aktif etmeniz yeterli” demissiniz. VPN ayarlarini nasil aktif yapabilirim. yada bonus yöntem nedir?
    Tesekkürler

    • Merhaba. Operayı anlatayım. Sol üstte opera simgesi var. Buna sol tıklayın. Gelen menüden ayarlara tıklayın. Sonra Gizlilik ve güvenlik’e tıklayın. VPN yazısının altındaki kutuyu işaretleyin. Bu kadar.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?