#WhatsAppSiliyoruz Etiketi Giderek Büyüyor – Son Durum Ne?

0
330

Birkaç gündür sosyal medyada gündem olan bir etiket var. #WhatsAppSiliyoruz etiketi, peşi sıra paylaşılıyor ve açıkçası kullanıcılar uygulamayı silmeye başladı. Geçtiğimiz gün bu konuda bir yazı paylaşmış ve WhatsApp uygulamasının yeni gizlilik politikasından söz etmiştik.

İşte bu politika nedeniyle şu an uygulamanın silinmesi gündemde. Hatta alternatifler de araştırılmaya başlandı. Elon Musk gibi birçok dünyaca ünlü ismin bile uygulamanın gizlilik şartlarına tepki gösterdiği görülüyor. Peki, son durum ne? WhatsApp kullanıcı kaybediyor mu?

İlginizi Çekebilir: WhatsApp Yeni Gizlilik Sözleşmesi Olayının Perde Arkası – Şimdi Ne Olacak?

#WhatsAppSiliyoruz Etiketi Uzun Süredir Gündemde

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulamanın yeni gizlilik kararlarına tepki gösteren kullanıcı sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle açılan etikette gündemde ve paylaşım sayısı da sürekli artıyor.

Uygulamayı kullanmayı bırakan kullanıcıların sayısı da bir hayli fazla ve görünen o ki alternatif uygulamaları kullanmaya yönelmeye başladık. En son App Store popüler ücretsiz uygulamalar listesine baktığımızda, WhatsApp uygulamasının geri planda kaldığını görüyoruz.

#WhatsAppSiliyoruz

Türkiye’de en popüler olan uygulamaların ilk sırasında Telegram yer alıyor. Hemen ikinci sırada ise Elon Musk tarafından söylenen Signal uygulaması geliyor. En popüler uygulamalarında ilk iki olan uygulamaların dışında WhatsApp uygulamasının ise 5.sıraya kadar düştüğü görülüyor.

Sosyal ağ kategorisi değerlendirildiği zaman, yine Telegram ve Signal’ın ilk sıralarda olduğunu ve WhatsApp’ın 3.sıraya kadar düştüğü gözüküyor. Bu sadece App Store için geçerli olan bir durum değil.

#WhatsAppSiliyoruz

Aynı zamanda Google Play Store için de benzer bir durum var. Yine Goole Play Store üzerinde de en popüler uygulamalar Telegram ve Signal olmuş gibi gözüküyor. WhatsApp ise bir kez daha 3.sıraya düşmüş durumda.

Görünen o ki uygulama yeni gizlilik politikası kararı sonrasında kullanıcı kaybetmeye başladı. Ülkemizde durum bu. Diğer ülkelerde durum ne ya da Facebook bu kararlar sonrasında geri adım atacak mı bilemiyoruz. Şimdilik uygulama 8 Şubat 2021 tarihine kadar yeni gizlilik politikalarının onaylanmasını zorunlu kılıyor.

Önceki İçerikWhatsApp Yeni Gizlilik Sözleşmesi Olayının Perde Arkası – Şimdi Ne Olacak?
Sonraki İçerikWhatsApp Alternatifi Uygulamalar – Top 5!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?