Ana Sayfa Haberler WhatsApp’da yazı tipi nasıl değiştirilir?

WhatsApp’da yazı tipi nasıl değiştirilir?

WhatsApp'da yazı tipi, boyutu, kalınlığı nasıl değiştirilir?

1
10765

Whatsapp 2 yıl önce getirdiği bir güncelleme ile yazı biçimlerini değiştirme özelliği getirmişti. Bu güncelleme ile yazı tipini; Kalın, italik veya üstü çizili yapabiliyordunuz. Bu yazımızda hem bu özelliklere hem de yazı tipini tamamen değiştirme özelliklerine dikkat çekeceğiz. WhatsApp yazı tipini değiştirebilecek, yazı renkleri ile oynayabileceksiniz.

Not:Bu yazıda iPhone veya Android cihazınızda zaten WhatsApp uygulamasının kurulu olduğunu varsayıyorum.

Whatsapp’ta kalın yazı yazmak

Whatsapp’ta mesajınızı bir alıcıya göndermeden önce metninizi kısmen veya tamamen kalın biçimde biçimlendirebilirsiniz. Bunu yapmak için, aşağıdaki adımları takip ediniz.

1- Whatsapp’ı başlatın ve mesajınızı göndermek istediğiniz bir sohbet açın.
2- Normalde yaptığınız gibi bir mesaj yazın.
3- İki tek ‘*’ (Yıldız) karakter arasında çevreleyerek göstermek istediğiniz mesajın bir kısmını içine alın. Örneğin, “bu bir örnek kalın metin” kelimesini kalın olarak biçimlendirmek için yazın:
*Bu örnek kalın bir metindir*
4- Son olarak, mesajı göndermek için Gönder’e tıklayın.

Alternatif olarak, yerleşik seçenekler aracılığıyla whatsapp’ta kalın biçimli metin de gönderebilirsiniz. Mesajı göndermeden önce, biçimlendirmek istediğiniz mesajın bir kısmını seçin ve bağlamsal menüyü ortaya çıkarmak için seçilen metne dokunun. Iphone’da, BIU’yu seçin ve ardından Kalın’ı seçin. Android’de, ızgara menüsü (üç nokta) simgesine dokunun ve Kalın’ı seçin.

 

Whatsapp’ta italik yazı yazmak

İtalik yazmak sohbet ortamlarında yazdığınız mesaja dikkat çekmenizi sağlayabilir. WhatsApp mesaj metnini italik yazarak vurgulamak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

1- Whatsapp’ı başlatın ve mesajınızı göndermek istediğiniz bir sohbet açın.
2- Normalde yaptığınız gibi bir mesaj yazın.
3- İki tek ‘_’ (alt tire)karakteri arasında çevreleyerek vurgulamak istediğiniz mesajın bir kısmını (italikleştirin) içine alın. Örneğin, “bu bir örnek italik metin” kelimesini italik olarak biçimlendirmek için şunu yazın:
_Bu örnek italik bir metindir_
4- Son olarak, mesajı göndermek için Gönder’e tıklayın.

Alternatif olarak, yerleşik seçenekler aracılığıyla whatsapp’ta italik biçimlendirilmiş metin de gönderebilirsiniz. Mesajı göndermeden önce, biçimlendirmek istediğiniz mesajın bir kısmını seçin ve bağlamsal menüyü ortaya çıkarmak için seçilen metne dokunun. Iphone’da, BIU’yu italik olarak seçin. Android’de, ızgara menüsü (üç nokta) simgesine dokunun ve italik seçin.

 

Whatsapp’ta Üstü çizili yazı yazmak

Bazı durumlarda WhatsAp mesajınızın üzeri çizili olmasını isteyebilirsiniz. (Örnek) Bunun için;

1- Whatsapp’ı başlatın ve mesajınızı göndermek istediğiniz bir sohbet açın.
2- Normalde yaptığınız gibi bir mesaj yazın.
3- İki tek ‘~’ karakter arasına istediğiniz mesajı yazın. Örneğin,
~ Bu örnek bir cümle ~
4- Son olarak, mesajı göndermek için Gönder’e tıklayın.

Alternatif olarak, üstü yazılı metin biçimlendirmesi için başka bir yöntem de şu: Mesajı göndermeden önce, biçimlendirmek istediğiniz mesajın bir kısmını seçin ve bağlamsal menüyü ortaya çıkarmak için seçilen metne dokunun. İPhone’da BİU’yu seçin. Android’de, ızgara menüsü (üç nokta) simgesine dokunun ve üstü çizgili’yi seçin.

Whatsapp’ta yazı tipi türünü değiştirmek

Whatsapp doğal olarak monospace (Tek aralıklı) adlı alternatif bir yazı tipini destekler. Monospace yazı tipinde Mesajınızı (veya bir kısmını) yazmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1- Whatsapp’ı başlatın ve mesajınızı göndermek istediğiniz bir sohbet açın.
2- Normalde yaptığınız gibi bir mesaj yazın.
3- Yazı tipini değiştireceğiniz kısma 3 tane ‘ ekleyin. (kesme işareti) Örneğin, ”’B WhatsApp Monospace yazı tipi”’
4- Son olarak, mesajı göndermek için Gönder’e tıklayın.

Alternatif olarak, Monospace metin biçimlendirmesi için yerleşik seçenek de vardır. Mesajı göndermeden önce, biçimlendirmek istediğiniz mesajın bir kısmını seçin ve bağlamsal menüyü ortaya çıkarmak için seçilen metne dokunun. Iphone’da, BIU’yu tıklayın ve “Tek aralıklı” komutuna tıklayın. Android’de, ızgara menüsü (üç nokta) simgesine dokunun ve Monospace- tek aralıklı seçin.

 

Whatsapp sohbetlerinde farklı yazı tipi stilleri kullanma

iPhone’da, bu özellik, farklı üreticilerin yaptıkları klavyeler yardımıyla elde edilirken, Android’de, diğer uygulamalardan özel olarak biçimlendirilmiş metni sohbet mesajınıza doğrudan kopyalayabilirsiniz. Bu uygulamaların çoğu hem App Store hem de Google Play Store’da mevcuttur.

IOS App Store’da daha iyi yazı tipleri sağlayan uygulamalar, whatsapp’ta farklı stillerde mesajları doğrudan yazmak için kullanılabilecek üçüncü taraf klavyeler sunar. Better Fonts, New Cool text gibi bazı uygulamalar, aynı zamanda (görüntülere dönüştürerek) renkli arka planlar ile birlikte özelleştirilmiş, renkli metin göndermek için izin vermektedir.

‎Better Font-s Cool Keyboard-s
‎Better Font-s Cool Keyboard-s

 

Not: Bu uygulamalar, tüm özelliklerini kullanmak için ücret isteyebilir. Ayrıca bu uygulamaları yüklediğinizde, söz konusu klavyeleri diğer uygulamalarda da (Örneğin mesajlaşma uygulaması) kullanabilirsiniz.

Öte yandan, Google Play Store’da bulunan FancyText veya fantezi metin gibi uygulamalar, Android cihazlar için benzer işlevsellik sunar. Bu uygulamalarda sağlanan özel yazı tipi stilleri genellikle alıcının ucunda herhangi bir ek uygulamalar gerek kalmadan, iOS ve Android hem desteklenir.

 

Whatsapp’ta yazı tipi boyutunu ve dilini değiştirin (yalnızca Android)

Bu işlem android kullanan telefonlarla yapılabilir. Ayrıca bir uygulama kurmaya da gerek yoktur. Yazı tipi boyutu ayarı, sohbet ekranında görünürlüğü artırmak için kullanılan yaygın bir özelliktir. İsteğe bağlı olarak, uygulamanın içindeki metnin boyutunu (“küçük”, “orta” veya “büyük”) artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Bu işle;, whatsapp ana ekranındaki ızgara menüsünü (dikey üç nokta) simgesine tıklayarak, ayarlar>> sohbetler >> yazı tipi boyutu >> uygun yazı tipi boyutunu seçerek yapılabilir.

Not: Ayrıca WhatsApp içinde yerel bir dil kullanmak istiyorsanız aynı ekrandan uygulama dilini değiştirebilirsiniz.

Sizlerde WhatsAp yazı tipleri hakkında farklı hileler biliyorsanız, yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?