WhatsApp Yeni Gizlilik Sözleşmesi Olayının Perde Arkası – Şimdi Ne Olacak?

0
836

Facebook, birçok kişinin sandığı gibi tek bir sosyal medya uygulaması değil. Facebook bir şirket ve bünyesinde çok ünlü uygulamalar bulunuyor. Instagram ve WhatsApp bunlardan ikisi. Haliyle şirketin aldığı kararlar, doğrudan bu uygulamalar üzerinden de etkili oluyor. Son dönemde de yine böyle bir karar gündemde. Bu kez WhatsApp uygulaması için önemli bir karar alınmış durumda. Karara göre WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi sunacak ve kullanıcıların bu yeni sözleşmeyi kabul etmesini isteyecek.

Hatta istemeye başladı bile. Fakat bu durum internet dünyasında adeta çalkantıya neden oldu. Peki, neden bu olay bu kadar büyüdü? Uygulamanın bizden istediği nedir ve en önemlisi yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmezsek ne olur?

İlginizi Çekebilir: iPhone 11 için Eski Telefonu Getir Yeniyi Götür Kampanyası Başladı

WhatsApp Yeni Gizlilik Sözleşmesi Gizliliğimizi Riske Atacak mı?

Çok uzun zamandır süren bir tartışma var. Şirketler bunu kabul etmiyor olsa da bu tip uygulamaların zaten kullanıcıların bilgilerini topladığı iddia ediliyor. Bu yıllardır konuşulan bir iddia.

Telefonda konuştuğumuz konulara göre reklamları görüyor olmamız, mesajlarımıza göre önerilerin karşımıza çıkıyor olması gibi konular da kanıt olarak sunuluyor.

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi

İşte Facebook’un şu an yaptığı bunu yasal bir çerçeve içerisine almak. Kullanıcılar yeni gizlilik sözleşmesini kabul ettiğinde resmi olarak şirkete tüm bu bilgileri toplaması konusunda izin vermiş olacak. Peki, hangi bilgiler istenecek? Yani Facebook ile paylaşmayı kabul etmemiz halinde hangi bilgilere ulaşılabilecek? Bu konuda uzun bir liste var.

 • Çerezler – ilk sırada tabii ki
 • Konum bilgileri
 • Kayıt bilgileri ve kullanım bilgileri
 • Bağlantılar hakkında bilgiler
 • Mesaj bilgileri
 • Hesap bilgileri
 • Durum bilgileri
 • Müşteri desteği bilgileri ve diğer iletişim bilgileri
 • Kullanıcı şikayetleri
 • İşlem ve ödemelere yönelik bilgiler
 • WhatsApp işletmeleri hakkındaki bilgiler
 • Üçüncü taraf hizmet bilgileri
 • Üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarının bilgileri

İstenen bu bilgiler yıllardır tartıştığımız kişisel bilgilerimizin yasal olarak kullanılması anlamına geliyor.

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi

Peki Facebook Bunları Nerede Kullanacak?

Tartışma yaratan konulardan birisi de burası. Şirket WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi ile toplanan verilerin, yine Facebook güvencesinde olacağını söylüyor.

Fakat bir yandan da bu verilerin uygulama deneyimini arttırmak için kullanılacağını ve 3.taraf yayıncılarla da paylaşılabileceğini belirtiyor. Tabii ki verilerin güvenliği ve kontrolü yine Facebook elinde olacak ama birçok kullanıcı bunu istemeyecektir.

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi

Şartları Kabul Etmez ve Gelen Bildirimi Onaylamazsak Ne Olur?

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi, yavaş yavaş tüm kullanıcılara gönderilmeye başlandı. Uygulamayı açtığınız zaman onay vermeniz istenebiliyor. Kullanıcıların merak ettikleri bir diğer nokta da onay verilmediği zaman ne olacağı kısmı. Ne yazık ki bu onay zorunlu tutuldu.

Şimdi değil diyerek 8 Şubat 2021 tarihine kadar bildirimleri engelleyebilirsiniz ama 8 Şubat tarihine kadar onay verilmemesi durumunda uygulamayı kullanmanız mümkün olmayacak.

Zaten bu yüzden şu an için WhatsApp alternatifleri daha çok gündeme gelmeye başladı. Elon Musk’ın açıklamış olduğu bir uygulama zirveye oynamaya başladı gibi. Bakalım daha neler olacak? Facebook bu kararı sonrası uygulamanın kitlesini de kaybedebilir.

Önceki İçerikiPhone 11 için Eski Telefonu Getir Yeniyi Götür Kampanyası Başladı
Sonraki İçerik#WhatsAppSiliyoruz Etiketi Giderek Büyüyor – Son Durum Ne?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?