WhatsApp Sohbet Yedekleri için Yeni Bir Şifreleme Özelliği Getiriyor

0
99

WhatsApp, kişisel verilerin korunması konusunda çok sık skandallarla anılmaya başlandı. En son birkaç ay kadar öncesinde kullanıcı gizlilik sözleşmesi değiştirilmişti. Kişisel verilerin kullanılması konusunda yeni kurallar getiren sözleşme bir hayli tartışıldı.

Sözleşme tartışmaları devam ede dursun, uygulamanın yakın zamanda yeni bir güncelleme daha yapacağı ortaya çıktı. Bu sefer yeni güncelleme ile bulutta yedeklenen veriler için şifrelemenin geleceği ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir: iCloud Fotoğraflarını Google Fotoğraflara Göndermek Kolaylaşıyor

WhatsApp  Sohbet Yedekleri için Gelecek Şifreleme Özelliği Nasıl Çalışacak?

WABetaInfo’nun ortaya çıkardığı bilgilere göre bundan böyle iCloud ve Google Drive üzerinde tutulan yedekler için yeni bir şifreleme kullanılacak. Bulut yedekleme için getirilen bu yenilikle beraber kullanıcıların önde yeniden bir numara doğrulaması yapması istenecek.

Böylece sahte hesapların ya da klon hesapların engellenmesi sağlanacak. Telefon numarası için doğrulama yapılmasının ardından, 8 haneli güçlü bir ek şifre belirlenmesi istenecek ve iCloud ile Google Drive üzerinde yedekler böyle korunacak.

Yedeklerin korunması için yapılan yeni düzenleme, mesaj güvenliği ve veri güvenliği için de önemli bir adım olacak ama burada bir sorun olduğunu da eklemek isterim.

Sorun şu ki şimdilik ortaya çıkan bilgilere göre belirlenen şifrenin kurtarılması için herhangi bir yöntem yok. Yani şifreyi unuttuğunuz zaman, yenileme yapamayacaksınız gibi gözüküyor. Bu da yedeklerin kaybedilmesine neden olacak sorunlar doğurabilir.

WhatsApp sohbet yedeklerinin şifrelenmesi için gerekli olan güncelleme gelene kadar bu özellik için de bir değişiklik yapılabilir. Resmi duyuruya kadar şifre sıfırlama için de herhangi bir yöntem sunulacağını görürsek, bu konuda da size bilgilendirme yapacağız. ,

iCloud ve Google Drive için kullanılabilecek olan yedekleme sisteminin, veri güvenliği konusunda ne kadar etkin olacağını da zamanla göreceğiz. Tüm bu adımlar kullanıcıların yeniden WhatsApp uygulamasına dönmesine neden olur mu onu da göreceğiz?

Önceki İçerikApple’ın İki Ayrı Başlık Geliştirdiği Ortaya Çıktı 
Sonraki İçerikApple’ın 2021 Mart Etkinliği için Tarih Gözüktü 
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?