WhatsApp, iOS 9 Desteğini Kestiğini Açıkladı! Hangi Telefonlar Etkileniyor?

0
180

WhatsApp, için 2 gün önce yeni bir sürüm güncellemesi yayınlandı. Sürüm güncellemesinin yayınlanmasının hemen arkasından uygulamanın resmi web sitesinde bir değişiklik yapıldı. Resmi sitede yapılan değişiklik sonrasında uygulamanın destek verdiği iOS sürümleri değiştirildi.

Bu zamana kadar iPhone akıllı telefonlarında uygulamayı kullanacaksanız iOS 9 ve üzeri bir cihazınızın olması yeterli oluyordu. Fakat bu son güncelleme ile işler tam anlamıyla değişmiş oldu.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 için Eğlenceli Bir Video Yayınlandı

WhatsApp Kullanamayacak Olan iPhone Modelleri

Değişiklik sonrasında uygulamayı kullanabilmek için en az iOS 10 işletim sisteminin olması gerektiği söyleniyor. Bu da demek oluyor ki iOS 9 işletim sistemini kullanan iPhone 4 ve iPhone 4s akıllı telefonlarında WhatsApp kullanmak mümkün olmayacak.

iOS 9 işletim sisteminde kalan bu akıllı telefonlar için artık yeni güncellemeler yayınlanmayacak. Zaten uygulamayı yeni yüklemek isteyen kullanıcılar yükleyemeyecek. Şu an uygulamayı kullanmakta olan iPhone 4S ve iPhone 4 kullanıcıları ise çok yakın bir zamanda uygulamayı kullanamaz hale gelecekler.

Neden böyle bir karar alındığını da belirtelim. Yani bu sürpriz bir durum değil. Zaten sık sık bu yapılıyor ve eski sürümler için güncelleme desteği son buluyor.

Daha önce de bunu açıklamıştık ama bir kez daha belirtelim. Eski işletim sistemleri doğrudan güncellemeleri etkiliyor. Güncelleme yayınlandığı zaman, eski işletim sistemi kullanan cihazlarla uyumsuzluğa neden olabiliyor.

WhatsApp

Bu sefer sadece eski sürümü kullanan kullanıcılar değil, yeni işletim sistemlerinde de sorunlar yaşanıyor. Haliyle dönem dönem özellikleri desteklemeyen, yeni gelecek güncelleme ile sorun yaşayacak olan işletim sistemlerine destek kesiliyor. iPhone 4 kullanıcıları ne yapacak?

Hala iPhone 4 kullanıyorsanız ve bu karardan sonra da WhatsApp kullanmaya devam etmek istiyorsanız Jailbreak deneyebilirsiniz. Tabii ki en temizi artık telefonu değiştirmek olacaktır.

Şimdilik Android kısmında ise bir değişiklik olmadığını da eklemek isterim. En son Android 4.0.3 sürümü kullanılabilir olarak gözüküyor. Bu sürüm için değişikliğe gidilmemiş ve sadece iOS 9 için desteğin kesildiği açıklanmış oldu.

Önceki İçerik2.Dünya Savaşı Oyunu Warpath iOS için Yayınlandı  
Sonraki İçerikApple’ın Kibar Müşterilerine Bazı Ayrıcalıklar Sağladığı İddia Edildi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?