WhatsApp için Son Gün Yarın! Gizlilik Sözleşmesini Kabul Etmezsek Ne Olacak?

0
245

WhatsApp gizlilik sözleşmesi olayını bilmeyen kaldı mı bilmiyorum. Fakat yine de bir hatırlatalım. FaceBook’un aldığı karar sonrasında gizlilik sözleşmesi değişmişti. Yeni gizlilik sözleşmesine göreyse WhatsApp, kullanıcıların bilgileri alabilecekti ve bu bilgileri reklam odaklı olarak kullanabilecekti. O kadar çok tepki geldi ki normalde Mart ayı gibi uygulanacak olan karar ertelendi.

Hatta uygulama sürekli olarak kullanıcı kaybetmeye başladı. Peşi sıra kullanıcı kayıpları da yaşanınca, zorunlu olarak kabul edilmesi istenen bu yeni gizlilik sözleşmesi 15 Mayıs’a kadar ertelenmişti. İşte şimdi 15 Mayıs geldi ve kullanıcıların yeni sözleşmeyi kabul etmesi isteniyor. Peki ya yeni sözleşmeyi kabul etmezsek ne olacak? Hesabımız hemen silinecek mi?

İlginizi Çekebilir: AirTag ile Yapılan İlk Deney! Ne Kadar Uzaktan Sinyal Gönderiyor?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Kabul Edilmezse Uygulama Silinecek mi?

Bu konuda bir açıklama gelmiş durumda. Web sitesi üzerinden açıklama yapan WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesinin hala zorunlu olduğunu söyledi. Yani zorunlu olarak bu sözleşmeyi kabul etmek gerekiyor. Tabii ki uygulamayı kullanmak istiyorsanız. Bununla beraber uygulama yetkilileri, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarının da hemen silinmeyeceğini açıkladı.

Burada kullanıcıların bir şekilde sözleşmeyi kabul etmesi sağlanacak gibi duruyor. Çünkü söylenene göre önce kullanıcılara sürekli olarak bildirim gösterilecek. Aşamalar şöyle olacak;

  • Önce sürekli aynı bildirimi göreceksiniz ve gizlilik sözleşmesi size sürekli olarak hatırlatılacak.
  • Sonra sohbet ekranlarına giriş engellenecek. Sadece arama ve görüntülü görüşme özelliği açık olacak.
  • Gelen bildirimlere cevap verebileceksiniz ama sohber ekranlarına giriş mümkün olmayacak.
  • Sonrasında ise bildirimler de engellenmeye başlanacak.
  • Bundan sonraki aşamada uygulamayı kullanmak mümkün olmayacak.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi

İsterseniz uygulamayı sileceksiniz isterseniz de WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul ederek kullanıma devam edeceksiniz. Facebook tepkiler gelse bile konu hakkında geri adım atmayacak gibi duruyor.

15 Mayıs sonrasında uygulamanın kaç kullanıcı kaybedeceğini göreceğiz. Beklenti diğer uygulamalara geçiş olacağı yönünde. Tabii ki yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyi seçenler de olacaktır. Bakalım süreç nasıl işleyecek ve yine bir geri adım gelecek mi?

Önceki İçerikApple Müziği 4 ay ücretsiz kullanabilirsiniz
Sonraki İçerikApple AirPods 3 Mayıs Ayı İçerisinde Gelecek mi?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?