watchOS 8 Tüm Özellikleri ve Güncelleme Alacak Saatler

0
484

iOS 15 işletim sisteminin duyurulduğu Apple etkinliğinde aynı zamanda akıllı saat işletim sistemi de değişti. watchOS 8, Apple’ın akıllı saatleri için duyuruldu ve bazı yenilikleri öne çıkardı.

Genel olarak yeniliklerin neler olduğuna ve bu yenilikleri alacak olan akıllı saatlerin hangileri olduğuna bakalım. iOS 15 serisinde olduğu gibi düzenleme odaklı çok büyük yeniliklerin olmadığı bir seri mi var yoksa daha çok yenilik mi göreceğiz?

İlginizi Çekebilir: iOS 15 Alacak iPhone Modelleri! Sürpriz Var

watchOS 8 Tüm Yenilikleri

Güncellemeye geçmeden önce güncelleme alacak olan akıllı saatleri paylaşalım. Güncelleme alacak olan akıllı saatler, yine watchOS 7 uyumlu akıllı saatler olacak. Yani güncellemenin ulaşacağı akıllı saatler;

  • Apple Watch 3
  • Apple Watch 4
  • Apple Watch 5
  • Apple Watch SE
  • Apple Watch 6

İlk iki nesil ise ne yazık ki bu güncellemeden geri kalacak seriler olacak. Apple Watch 3 güncelleme alan en eski model olacak. Bunun dışında gelecek olan yeniliklere geçelim.

Her Zaman Açık Özelliği: Yeni sürümle beraber akıllı saate her zaman açık ekran özelliği geliyor. Sayaç, sesli notlar, haritalar, hesap makinesi, müzik uygulaması için her zaman açık ekran özelliğini kullanabileceksiniz.

Bu uygulamaları açtığınız zaman ekranınız kapalı olsa bile, ekrana tek tıklamanız uygulamanın açılmasını sağlayacak.

Klavye Değişti: Yazma özelliklerinde değişikliklere gidildi. Artık ekrandaki herhangi bir kelimeyi silmek istediğiniz zaman elinizle karalamanız yeterli olacak. Bunun dışında imlecin daha kolay hareket ettirilmesi ve yeni emoji kısayolu gelmesi gibi artılar olacak.

watchOS 8

Yeni Egzersizler: Egzersiz seçenekleri değişti. Detaylandı. Tai Chi ve Pilates seçenekleri de detaylanarak eklendi.

Fotoğraflar: Fotoğraflar için düzen değişti. İşlevsellik artış gösterdi. Artık fotoğraf ve seçtiğiniz müzikleri direkt olarak Mail üzerinden paylaşabilirsiniz. İsterseniz iMessage üzerinden de paylaşım yapabilirsiniz. Paylaşım çok daha kolaylaştırılmış oldu.

Solunum İzleme Özelliği: Saatlerde zaten nefes özelliği vardı ama bu sistem biraz daha değişti. Artık uykunuzda da nefesiniz takip edilebilecek. Ani bir değişim olursa ya da tehlikeli bir durum olursa kişi uyarılacak.

watchOS 8

Kadranlar Değişti: Yeni watchOS 8 ile beraber değişen en iyi özelliklerden birisi de kadran değişiklikleri oldu. Bu değişikliklerle beraber artık saate portre modunda, derinlik özellikli fotoğrafları kadran olarak ekleyebileceksiniz. Derinlik verilmesi dışında bu fotoğraflar çekildikleri zamana göre bir zaman çizelgesi gösterebilecek.

Focus Özelliği: iOS 15 tanıtımında bu konuda bilgi vermiştik. Akıllı telefonlara adaptif focus modu gelmişti. Bu sayede iş modu, tatil modu gibi modlar seçilerek akıllı telefonun özelleştirilmesi sağlanıyordu. Aynı durum watchOS 8 işletim sistemi sonrasında akıllı saatler için de geçerli olacak.

Home Uygulaması Değişti: Home uygulamasında akıllı saatler daha etkin oldu. Artık daha fazla cihazı kontrol edebileceksiniz. Ayrıca araç kapısı açma özelliği de biraz daha gelişmiş bir şekilde sunuldu.

GIF Desteği: Saatinize gelen GIFler direkt olarak oynatılabilecek. Bir görsel olarak değil de bir GIF olarak gösterim yapılabilecek.

Akıllı Kapı Zili Özelliği: Eğer uyumlu akıllı kapı zili kullanılırsa, kapıyı duymama gibi bir dert kalmayacak. Kapı zili çaldığı zaman, akıllı saatinize de bildirim gelecek.

Apple Cihazları Takip Özelliği: AirPods başta olmak üzere tüm Apple cihazlarını takip etmenizi sağlayacak olan yeni bir uygulama ile karşılaşacağız. Her hangi bir sınır olacak mı onu bilemiyoruz.

Hava Durumu Uyarısı: Yeni işletim sistemi akıllı saatlere bir de hava durumu uyarısı ekliyor. Bir fırtına geliyorsa ya da yağmur yağacaksa saat erkenden uyarı verecek.

Apple Fitness+: Hem daha detaylı fitness takibi için bazı yenilikler yapılan bölüme hem de Lady Gaga, Alicia Keys, Keith Urban gibi ünlü isimlerin egzersizleri eklenecek.

watchOS 8 ile gelecek yenilikler bu şekilde sıralandı. Şu an ilk beta aşamasında olacak güncellemenin finali için Eylül ayını beklemek lazım gibi duruyor. Daha erken gelecek olursa biraz sürpriz olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?