watchOS 7 Özellikleri Açıklandı – Çok Şaşıracaksınız

0
217

WWDC 2020’nin üçüncü sırada tanıtılan yeni işletim sistemi watchOS 7 işletim sistemi oldu. iPadOS ile ya da iOS 14 ile tam istenen değişiklikler gelmedi ama Apple Watch işletim sistemi için durum öyle değil. Akıllı saate önemli özellikler eklendi.

watchOS 7 Özellikleri Neler?

İşlevsel özellikler getirildiği gibi arayüzlerde de değişiklikler yapılmış. Yeni uygulamalarla da desteklenen işletim sistemi, akıllı saatlerin yeteneklerine yetenek katıyor. Tanıtıma göre en baştan başlayarak ilerleyeceğiz.

Bakın: iOS 14 Tanıtıldı – Özellikleri ve Desteklenen Cihazlar

Saat Kadranları Yenileniyor

Saat kadranları baştan sona değişiklik gösteriyor. Hazır olarak kullanabileceğiniz yeni saat kadranları var ama artık güzel bir özellik daha var. Seçtiğiniz saat kadranlarını kendinize göre özelleştirebileceksiniz.

İsteğiniz doğrultusunda kendi saat kadranlarınızı oluşturabiliyor ve bunun için binlerce farklı konfigürasyon seçeneğini kullanabiliyorsunuz. Yaptığınız özelleştirmeler artık sizinle de sınırlı kalmıyor. Yaptığınız özelleştirmeler tüm kullanıcılar tarafından takip edilebiliyor. Bunu sağlamak adına bir paylaşım sistemi geldi.

watchOS 7

Dilerseniz iki saat arasında arayüzleri paylaşabiliyorsunuz. Dilerseniz de saatlerde oluşturduğunuz arayüzlerinizi sosyal medya üzerinden ya da web siteleri üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Sevdiğiniz özel tasarım arayüzlere herkes ulaşabilsin değil mi.

Uyku Takibi Özelliği

watchOS 7 çok uzun süredir aranan özelliklerden biri olan uyku takibi özelliğini de kullanıma sokuyor. Yatmadan önce her şeyi ayarlamanıza izin veren özellik, bir yatma rutini oluşturmanızı sağlıyor ve bu yatma rutini sayesinde kendi saatlerinize göre özelleştirme yapabiliyorsunuz.

Saatler artık uyku sırasında solunum kalitesini ölçebilecek ve bunun yanında ivmeölçer sensörlerle beraber mikro hareketlerin algılanmasını sağlayacak.

watchOS 7

Böylece ne kadar kaliteli uyuduğunuz ve uykunuzun ne kadar bölündüğü konusunda bilgiler alabileceksiniz. Sabah uyandığınız zaman, uyku kalitenizi göstermek için size bazı görsel grafikler gösterilecek.

Ayrıca eski sistem alarmları unutun. Apple Watch akıllı saatiniz sizi rahatsız etmeden uyandıracak. Saat gece rahat bir uyku uyumanız için ekranı karartacak ve rahatsız etmeyin moduna geçecek. Uyandırma kısmında da sessiz bir dokunsal geri bildirim kullanılacak ve daha yumuşak seslerle beraber saat kalkmanızı sağlayacak. Sıradan alarm seslerini unutun.

watchOS 7 uyku takibi özelliği için son detayımız şarj süresi. Uyku takibini ayarladığınız zaman, eğer saatinizin çok fazla şarjı yoksa, saat bu konuda sizi uyaracak ve önce saatinizi şarj etmeniz istenecek.

Otomatik El Yıkama Özelliği

Koronavirüs Apple Watch’ı etkilemedi mi? Etkiledi elbet. watchOS 7 özelliklerinde bunu düşünen bir artı getirildi. Saat artık ellerinizi yıkadığınızı anlayabilecek. Ellerinizi yıkamaya geçtiğiniz zaman, hareket sensörleri, mikrofon ve makine öğrenimi kullanılacak ve saatte 20 saniyelik bir geri sayım başlatılacak.

Bu geri sayım sonrasında elinizi ne kadar başarılı bir şekilde yıkadığınızın verisi alınmış olacak. Kaç defa elinizi yıkadığınız ve günlük rutünlerinizin neler olduğu konusunda verileri takip edebileceksiniz.

Ayrıca saat eve her geldiğinizde sizi uyaracak ve ellerinizi yıkamanız gerektiğini söyleyecek. Bu da yine güzel ve aktifliği önemli olan bir özellik.

watchOS 7

Aktiviteler Fitness Olarak Değişti

watchOS 7 özellikleri içerisinde en sevilen yeni fitness bölümü oldu. Aktivite özelliği artık fitness olarak adlandırılacak. Bunun yanında yeni egzersiz türleri de desteklenecek. Dans, temel eğitim,güç antrenmanları ve dolum süresi modları bulunuyor olacak.

Bunlar arasında en güzel özelliklerden birisi de dans takip özelliği olacak. Kalp atış sensöründen alınan veriler, ivmeölçer üzerinden alınan veriler ve jiroskop ile alınan veriler birleştirerek el kol hareketlerini algılayabilecek. El kol hareketleri ile dans tanımı yapılabilecek. Dans verileri ve dans için geçirilen sürede böylece tespit edilmiş olacak. En popüler 4 dans ise şöyle olacak:

  • Kardiyo dansı
  • hip-hop dansı
  • Latin dansı
  • Bollywood dansı

Tüm etkinlik sistemi daha akıcı bir hale getiriliyor. Artık akıllı saatinizde fitness olarak isimlendirilecek olan bu bölüm yeni arayüz tasarımına sahip olacak. Ödüller, egzersizler ve eğitimler yine gösterilecek ve spor verileri de aynen paylaşılmaya devam edecek.

watchOS 7

İşitme Sağlığı Özelliği

watchOS 6 ile işitme takip özelliği kullanıma girmişti. Saatler ortam sesini tespit edebiliyor ve ses seviyesi çok yükseldiği zaman kullanıcılara işitme sağlığının tehlikeye girdiği hakkında bilgi verebiliyordu.

watchOS 7 ile bu özellik biraz daha geliştirilecek. Artık kulaklık sesli bildirimleri ile işitme sağlığı takip edilebiliyor. Apple Watch kullanılarak kullanıcıların kulaklıklarda medya seslerini ne kadar yüksek dinledikleri tespit edilebilecek.

Sürekli yüksek sesle müzik dinlenilmesi durumunda, kulak sağlığınız için tehlikeli bir durum oluştuğu zaman, saat size bildirim gönderecek ve ses seviyesini düşürmenizi ya da bir süre ara vermenizi isteyecek.

watchOS 7

Bisiklet Takip Özelliği

Haritalar iOS 14 için güncellenmiş ve bisiklet sürüş takip özellikleri gelmişti. Aynı özellik Apple Watch akıllı saatlerine de dahil edildi. Artık saatler bisikletle dolaştığınızı anlayacak ve buna göre kullanıcılar sürekli bilgilendirilecek.

Siri kullanımının kolaylaştırılması, yeni uzaktan kamera kumandası özelliği gibi bir dizi yeni özellikle beraber gelen watchOS 7, iOS 14’ü tamamlayacak olan özelliklere sahip diyebiliriz. Eylül ayında gelmesini beklediğimiz yeni yazılım ne kadar tutacak zaman gösterecek.

Önceki İçerikiPadOS 14 Tanıtıldı – Öne Çıkan Özellikleri
Sonraki İçerikApple iOS 14 Alacak Telefonları Açıkladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?