watchOS 5 Konseptleri Yayınlanmaya Başlandı

0
112

Apple’ın akıllı saat serilerinde yer verdiği özellikler, donanımsal açıdan akıllı saatlerin bir hayli öne çıkmasını sağlıyor. Her ne kadar donanımsal olarak yeni modellerin bir hayli öne çıktığını görsek de asıl mesele yazılım kısmında. Son olarak yayınlanan watchOS 4 yazılımıyla beraber akıllı saat modellerinin kazandığı yetenekleri düşünecek olursak, bu konuda Apple’ın atacağı adımların bambaşka teknolojileri ortaya çıkaracağını düşünebiliriz. Önümüzdeki sene gelecek olan yeni akıllı saat modelleri ve EKG gibi sağlık artılarıyla beraber ortaya çıkacak olan watchOS 5 işletim sistemi de haliyle daha çok merak ediliyor. Bu konuda ise yeni bazı konsept çalışmaları ortaya çıkmaya başladı.

watchOS 5 Nasıl Bir Sistem Sunacak?

watchOS 5 için hazırlanan son konsept ise ne kadar iddialı bir yazılım ile karşı karşıya kalabileceğimizi gösteriyor. Daha önce birçok kez Apple ürünleri için yaptığı konsept çalışmalarıyla bilinen Matt Birchler tarafından paylaşılan yeni watchOS 5 konsepti, bir hayli beğenildi. Aslında konsept çalışmasının da çok hayalci bir çalışma olmadığını söylemek gerek. Öyle ki benzer sistemler Apple tarafından da sunulması beklenen sistemler.

watchOS 5

Konseptle beraber paylaşılan özellikler arasında en çok dikkat çeken ise saat gösterim sistemi. watchOS 5 konseptinde saat gösteriminin sürekli olarak açık konumda olacağı vurgulanmış. Saatin sadece zaman göstergesi temelli olarak çok basit bir arayüzünün sürekli olarak açık kalması durumundan söz edilmiş. Kullanıcılar kollarını kaldırdıkları zaman ise saatin ekranının renkleneceği ve aktivite verilerinden ve hava durumları bildirimlerinin bile görüntülenebileceği gösteriliyor.

watchOS 5

Bunun dışında özelleştirme seçenekleri üzerinde durulmuş. Saatin kordonlarına kadar dijital olarak değişim yapılabileceği ve farklı görüntülerin, arayüzlerin sunulabileceği iddiası da var. Aktivite ve hava durumu bölümlerinin de çok daha geliştirildiği konsept çalışmasında, dikkat çeken ayrıntılardan birisi de aktivite görüntülerinde EKG gösterimine kadar çok daha ayrıntılı bir sunum yapılmış olması. watchOS 5 gerçekten bu sistemlerle mi gelecek bilinmez ama konsept çalışmaları da düşünüldüğü zaman çok daha iyi bir işletim sistemiyle karşı karşıya kalacağız.

watchOS 5

İlginizi Çekebilir: WhatsApp ile YouTube Uyumu Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?