watchOS 4 Serisine Birde Böyle Bakın. Tüm Püf Noktalar!

0
91

Apple, WWDC 2017 etkinliğinde birbirinden başarılı birçok yeni işletim sistemi yayınladı. iOS 11, macOS High Sierra, tvOS ve watchOS 4 işletim sistemi. Tüm bu işletim sistemleri içerisinde iOS 11, macOS High Sierra ve tvOS yeni sürümü detaylı olarak ele aldık. Şimdi ise watchOS 4 işletim sisteminin kullanımı kolaylaştıran püf noktalarından bahsedeceğiz. Bakalım watchOS 4 neler sunmakta?

Spor Ekipmanları İçin Eşleştirme Nasıl Çalışacak?

Apple, Apple Watch için belki de en ilginç özelliklerden biri olarak spor ekipman desteğini tanıttı. Yeni sistem sayesinde Apple Watch akıllı saatiniz adeta bir spor takip koçuna dönüşüyor. Spor ekipmanlarının eşleştirilmesi içinse NFC sistemi kullanılacak. Tabi ki bunun için Apple’ın yeni işletim sistemine destek veren ekipmanlardan birine ihtiyacınız olacak.

watchOS 4 yüklü bir Apple Watch akıllı saatiyle beraber uyumlu spor ekipmanını NFC menüsü üzerinden eşleştirdiğinizde o ekipman ve ekipmanla yapılan spor doğrudan Apple Watch üzerinde de görüntülenecek. Bu sistemle tüm spor verilerinizi takip edebileceksiniz.

Spor Ekipmanları Apple Watch

Kalp Ritim Verilerinin 24 Saatlik Dökümünü Nasıl Görüntüleriz?

Spor sisteminde yapılan iyileştirme sayesinde artık kullanıcılar kalp ritim ölçe geçmişini döküm olarak görüntüleyebilecek. 24 saatlik kayıtları doğrudan saat üzerinde bulabileceksiniz. Bu verileri ise nabız kısmından görebileceksiniz.

watchOS 4

Her Ay Aktiviteler Zorlaştırılacak

watchOS 4 sonrasında aktivite sisteminde köklü değişiklikler görmekteyiz. Daha önceki yazılarımızda da sistemin detaylarını incelemiştik. Aşağıdaki yazımızda bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında ekstra olarak şunu ekleyelim, artık her ay yapay zeka egzersizlerinizi denetleyecek ve daha zorlaştırılmış olan egzersiz programlarını otomatik olarak kullanıcılara önerecek.

Bakınız: watchOS 4 Aktiviyeler Sistemi

Egzersiz Sırasında Müzik Kontrolü Nasıl Yapılacak?

Apple Watch akıllı saatlere watchOS 4 sonrasında egzersiz ekranında akıllı telefonunuza ihtiyaç duymadan Apple music uygulamasını kullanabileceğinizi belirtmiştik. Peki bu özellik nasıl kullanılacak? Yapmanız gereken işlem çok basit. Sadece egzersiz ekranını hızlıca kaydırarak daha önce oluşturduğunuz listelerin görüntüleneceği Apple Music servisine ulaşabilirsiniz.

watchOS 4

 Üst Kısımda Şimdi Yürütülüyor Ekranı

Artık Apple Watch akıllı saatlerinde yürütme kontrolleri de yapılabiliyor. Diyelim ki Apple Music uygulamasıyla bir müzik yürütüyorsunuz. Saatin en üst menüsünde bu yürütmenin iPhone akıllı telefon üzerinden mi yoksa doğrudan Apple Watch üzerinden mi görüntülendiğini görebilecekseniz.

watchOS 4

Kırmızı El Feneri Kullanımı

Saatinizin ekranını el feneri olarak kullanabiliyorsunuz. Yeni işletim sisteminden sonra ise farklı modlarda ışıklar göreceksiniz. Mesela okumanızı kolaylaştıracak kırmızı renkli ışık gibi.

Kamera Uygulaması Kullanılabilir

Yeni işletim sistemi sayesinde iPhone akıllı telefonunuza bağlanarak iPhone telefonlarda yer alan Portre modu ve benzeri kamera modlarını kullanabileceksiniz.

watchOS 4

Numara Çevirerek Arama Nasıl Yapılır?

Yeni işletim sistemiyle beraber kullanıcıların numara çevirerek rehber seçimi yapmadan arama yapmalarına da izin veriliyor. Bunun için telefon menüsüne girmeniz ve tuş takımı bölümünden aramak istediğiniz numarayı çevirmeniz yeterli olacak.

watchOS 4

Kendi Fotoğraflarınızı Saate Ekleyebilirsiniz

Artık kendi görüntülerinizi de Apple Watch saatinize arayüz yapabileceksiniz. Bunun yapacağınız işlem ise şöyle;

  • iPhone telefonunuzdan fotoğraflar uygulamasına girmeniz gerekiyor.
  • Fotoğrafı açıp “paylaş” butonuna basıyoruz.
  • Şimdi Watch Face olarak bilinen Watch yüzü oluştur kısmına tıkladığınızda görüntü doğrudan fotoğraf olarak ya da isterseniz kaleidoscope biçiminde görüntüleri saate aktarabiliyorsunuz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?