Vizyon Filmleri iTunes Üzerinden Yayınlanabilir

0
123

Apple’ın en popüler servislerinden biri olan iTunes dizi/film servisi giderek büyümeye devam ediyor. Apple TV ve daha birçok Apple ürününde kullanılan iTunes servislerinin en çok kullanılan servislerinden biri olan dizi/film bölümü için Apple’ın sürekli olarak atılımlar yaptığını da görüyoruz.

Özellikle son dönemde vizyon filmlerinin DVD versiyonlarının çıkışından sonra direk olarak aynı servis üzerinden filmleri yayınlayan Apple’ın bu sayede epey bir kullanıcı tarafından tercih edildiğini biliyoruz. Yayınlanan hemen her DVD sayesinde bir nevi kullanıcıların dijital ortamda DVD satın almalarını sağlayan Apple’ın bu sistemi bu kadar çok sevilince markanın yeni atılımlar içerisine girdiği de ortaya çıktı.

Apple Filmleri Vizyon Tarihinde Yayınlayacak

Yeni sistem için Apple’ın başka bir firma ile ortak bir çalışma yapacağı belirtiliyor. Bundan sonra Apple’ın film şirketleriyle anlaşmaya yapmaya hazırlandığı belirtiliyor. Eğer anlaşmalar olumlu olarak sonuçlanacak olursa Apple’ın bundan sonraki aşamada filmler vizyona girdiğinde iTunes üzerinden de filmleri yayınlayabileceği iddiası var.

iTunes film servisi

Yani sinema biletine vereceğiniz ücretlerle iTunes üzerinde belli filmlerde vizyonla beraber filmi izleyebileceksiniz. Oldukça geliştirilmiş bir sistem olarak gösterilen yeni vizyon sistemi hakkında Apple tarafından yapılmış bir açıklama yok. Bununla beraber anlaşmaya firmaların da çok sıcak bakmadığı düşünülüyor. Tabi ki film şirketlerinin sisteme sıcak bakmama nedenleri konusunda da bazı nedenler var.

Sisteme Neden Hala Geçilmedi?

iTunes üzerinden vizyon filmlerinin yayınlanmasının önündeki en büyük engelin ise korsan filmler olduğu belirtiliyor. Bu sistem üzerinden vizyonda olan filmlerin anında korsana kurban gideceği görüşü hakim.

Bunun için basit bir kayıt programı bile kullanmanın yeterli olabileceği de belirtiliyor. Bu sisteme için Apple’ın çok kapsamlı bir çalışma yapması gerektiği belirtiliyor. Fakat buna rağmen korsana karşı alınan önlemlerin ne kadar geçerli olacağı ise tartışılır. Yine de şu an için iTunes üzerinden sorunun çözülmesiyle vizyon filmlerinin önünün açılabileceği görüşü var.  

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?