VDS Sunucu (Server) Nedir?

0
60

VDS sunucu, ana sunucunun donanımsal bölümlerinin bölümlenmeleri ile elde edilen bir sunucu türüdür. VDS sunucuları bu şekilde bölümlenerek sanallaştırılırlar ve tamamen birbirlerinden bağımsız bir şekilde işleyen küçük sunucular halinde bulunurlar. VDS sunucularının her biri birbirinden farklı işletim sistemlerine sahip olabilirler. Bu serverların her birinin kaynak kullanımı birbirinden tamamen farklı ve bağımsız şekilde işler.

VDS sunucularında kişilere tahsis edilen RAM ve işlemciler ise başkaları tarafından kullanılamaz. Bu sebepten dolayı VDS sunucuları birbirlerini etkileyemez. Örneğin; bir VDS sunucusu saldırı aldığı zaman ya da aşırı kaynak kullanımı yaptığı zaman diğer VDS sunucularını etkilemeyecektir. VDS sunucularının çalışma şekilleri fiziksel olarak kiralanan sunuculardan farksızdır; kernel güncellemesi ve benzeri birden fazla işlem türü de gerçekleştirilebilir.

VDS Sunucu Ne için Kullanılır?

Bir VDS sunucusuna tahsis edilen işlemci ile RAM miktarı, fiziksel sunuculara göre VPS ya da VDS sunucu sayesinde web siteleri arasında paylaşımlı bir biçimde kullanılmazlar. Bu özellik sayesinde VDS sunucularının her zaman yüksek performanslı olmaları sağlanır. Ayrıca yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere, yapılan bölümlemelerde web site sahiplerine ayrılan hard disk, işlemci, RAM ya da hat ve benzeri işlemler sabittir. Kullanılmadıkları takdirde bile sunucu üzerinde bulunan diğer VDS sunucuları adına ayrılan kaynakları kullanım olanakları yoktur. Bu bölümleme çeşidi biraz daha solid (yani katı) bir bölümleme türüdür. Fiziksel sunucular üzerinde birden fazla özel sanal sunucu bulunur. Fakat bu sunucular için herhangi bir risk söz konusu değillerdir. Çünkü sanal sunucular, birbirlerinden tamamen izole ve bağımsız bir biçimde en güvenli hallerinde yer alırlar.

Bu sebeplerden dolayı VDS sunucuları oldukça yaygın bir biçimde kullanılsa da biz VDS sunucularının ne amaçla kullanıldığını daha iyi anlayabilmek adına, VDS sunucularının avantajlarına ve dezavantajlarına göz atalım.

VDS sunucularının web site sahipleri için avantajlı noktaları:

 • VDS sunucularında bulunan RAM, DİSK ALANI, CPU ve benzeri kaynaklar tamamen paylaşımsızdır. Bu ve benzeri kaynaklar tamamen web site kullanıcılarına özel olarak atanırlar. Böylelikle web site kullanıcıları, diğer web sitelerinin kaynaklarını herhangi bir şekilde kullanamazlar. Bu da diğer web site kullanıcılarının performanslarını etkileyemeyecekleri anlamına gelir.
 • VDS sunucularında bulunan root erişimi ile web site sahiplerinin, VDS sunucuları üzerinde diğer sunuculara göre daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlar.
 • VDS sunucularında barındırılan web siteleri adına, web site sahiplerine ihtiyaç duydukları herhangi bir zaman diliminde kolaylıkla ve hızlıca kaynak artırımı yapılabilir.
 • VDS sunucuları web sitelerinin ziyaretçi trafik dalgalanmaları ile kolay bir biçimde başa çıkabilir. Bu sebepten dolayı da VDS sunucuları üzerinde bulunan web siteleri, herhangi bir ziyaretçi trafiği yoğunluğundan dolayı geç yüklenme problemleri yaşamaz.
 • VDS sunucuları, dedicated sunuculara göre daha ekonomik sunuculardır ve buna rağmen dedicated sunucuları ile hemen hemen benzer özellikleri kullanıcılarına sağlarlar.
 • VDS sunucuları, web site sahiplerine diledikleri güvenlik yazılımlarını kurmaları konusunda oldukça geniş olanaklar sunar.

VDS sunucularının web site sahipleri için dezavantajlı noktaları:

 • VDS sunucuları, kullanımları sırasında sunucusunun sahip olduğu bazı yazılımları özelleştirmek ya da sunucusunu bazı yazılımlarla özelleştirmek isteyen web site sahipleri için teknik bilgiler gerektirir.
 • VDS sunucu her ne kadar dedicated serverlara göre daha ekonomik olsa bile paylaşımlı hostinglere ve daha önce de bahsetmiş olduğumuz dijital sunucu türü olan VPS sunucularına göre daha pahalıdır.
 • VDS sunucuları, bulut sunucularına ve dedicated sunuculara göre web site sahiplerine daha sınırlı sayıda sunucu kaynağı sağlar.
 • VDS sunucuları, paylaşımlı hostinglere ya da VPS sunucularına göre web site sahiplerine daha yüksek performanslar sunsa da bir sunucunun tamamiyle tek bir web site sahibine ait olduğu dedicated sunucularının gücüne hiçbir şekilde erişemez.
 • VDS sunucuları kullanan web site sahipleri, dedicated sunucularını kullanan web site sahiplerine kıyasla daha az yetki sahibidirler. Buna rağmen dedicated sunucuları dışındaki diğer sunucu çözümlerine göre daha fazla sunucu kontrolü vaad eder.

VDS ile VPS Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • VPS sunucular, VDS sunucularına göre daha ekonomik hizmet seçenekleri sunar.
 • VDS sunucularının web site sahiplerinin kullanımına sunmuş olduğu kontrol, VPS sunucularına oranla daha kısıtlıdır.
 • VDS sunucularında web siteleri, diğer web sitelerinin performanslarından herhangi bir etkilenme görmez. Fakat VPS sunucularındaki web sitelerde etkilenme durumu söz konusudur.
 • VPS sunucularında yazılımsal ve VDS sunucularında da donanımsal olarak bölüştürülen kaynaklar, bu iki sanal sunucuyu birbirinden temel olarak ayırır.
 • VDS sunucularında web siteleri kaynaklarını paylaşmaz. VPS’te ise kaynaklar web siteleri tarafından ortak olarak kullanılır.

VDS Sunucu ile Paylaşımlı Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Paylaşımlı hostinglerde herhangi bir sunucunun sahip olduğu tüm kaynaklar, o sunucuya bağlı birden fazla web sitesi tarafından ortak olarak kullanılır. VDS sunucuları birbirlerinden tamamen bağımsız işlerler.
 • VDS sunucularında, paylaşımlı hostinglere göre daha az sayıda web sitesi bulunur. Bu sebepten dolayı da VDS sunucularında daha fazla kaynak tahsisi yapılabilir.
 • Paylaşımlı hostinglerde, web sitesi olan kullanıcılara sunucu üzerinde herhangi bir kontrol imkânı tanınmaz. Bu sebepten dolayı paylaşımlı hosting, kullanıcılarından herhangi bir teknik bilgi istemez.
 • VDS sunucularında bulunan yalıtılmış ortamlar sebebiyle her bir web sitesi, paylaşımlı hostinglerde bulunan web sitelerine göre kullanıcılarına daha fazla güvenlik ve gizlilik olanağı tanıyabilir.
 • VDS sunucuları, paylaşımlı hostinglere oranla ziyaretçi trafiği dalgalanmalarında daha yeteneklidir.

VDS Sunucu Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

 • VDS sunucuları yavaş yüklenen web siteleri, ziyaretçi trafiği artmış web siteleri, paylaşımlı hosting ya da VPS sunucu kullanan web siteleri (paylaşımlı hosting ve VPS sunucuları artık ihtiyaçlarını karşılayamadıkları) için uygundur.
 • Web sitesinin ziyaretçi trafiği incelendiği zaman hızla büyüyeceği öngörülebilen orta ölçekteki işletmelerin web siteleri için idealdir.
 • Yüksek kaynak ihtiyacı olan, yüksek hacimli web siteleri için uygundur.
 • Online satış yapacak olan web siteleri (e-ticaret siteleri) için tavsiye edilir.
 • Root erişimini ya da yüksek performansı önemseyen web siteleri için uygundur.
 • Sunucularını yapılandırmak isteyen (fakat dedicated sunucu için ayrı bir bütçe ayırmayı düşünmeyen ve istemeyen) web site sahipleri için VDS sunucuları mükemmel bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

VDS Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır?

VDS sunucularına tarayıcılarınızda birtakım aramalar yaptıktan sonra birden farklı firmalardan elde edebilirsiniz. Fakat bu konuda Türkiye’nin en geniş kullanım ağına ve güvenirliğine sahip olan Natro firması ön plana çıkmaktadır. Tarayıcınıza Natro’nun alan adı yani natro.com’u girdikten sonra Natro’nun web sitesine ulaşabilirsiniz.

Üst kısımda bulunan seçenekler arasında sunucu sekmesine tıklayarak sunucu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Açılan ek sekmede bulunan sunucu türleri arasından VDS sunucu türünü seçmeniz gerekmektedir. VDS sunucu türünü seçtikten sonra karşınıza VDS sunucusunun paketleri çıkar. Paketleri inceleyip kendiniz için en uygun olan VDS paketini seçebilirsiniz. Kendinize uygun VDS sunucu paketini seçtikten sonra yapılandır seçeneğine tıklamalısınız. Bu işlemden sonra karşınıza çıkan yeni sayfada platform, panel ve versiyon seçimlerini yapmalısınız. Ödeme detaylarını ve seçeneklerini inceledikten sonra da seçtiğiniz VDS sunucu paketinin siparişini verebilirsiniz.

 

Önceki İçerikApple – Garantide Değişim ve Servis İşleyişi
Sonraki İçerikiPhone, iPad ve Mac için en iyi VPN çözümleri (2022 güncel)
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?