Uygulama mağazalarından silinmiş bir uygulamayı nasıl tekrar indirirsiniz?

0
58

Akıllı telefonlara güç veren içerdiği uygulamalar. Uygulamaların indirildiği yerler ise Apple cihazları için App Store, Android cihazlar için ise Google Play Store. Hangi telefonu kullanıyorsanız kullanın bazı sıkıntılı durumlarla karşılaşmanız mümkün. Daha önce satın aldığınız, indirip kullandığınız bir uygulamanın uygulama mağazalarından silinmiş olmasıyla karşılaşmışsınızdır. Bu durum sıklıkla yaşanabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmanız haline ne yapabileceğinizi anlatacağız.

Uygulamalar neden siliniyor?

Apple, Google gibi firmalar uygulama mağazalarını sürekli güncel ve güvenli tutmak isterler. Bu yüzden sıklıkla değişime başvururlar. Bu değişim kullanıcı açısından olumlu bir durumdur.

Daha önceki yazımızda uygulamaların App Store veya Google Play Store’dan neden silinebileceğini anlatmıştık. İlgili yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

O yazıda da bahsettiğimiz gibi bir uygulama geliştirici tarafından geri çekilebilir. Güvenlik açığına neden olduğu için uygulama mağazasından silinebilir. Telif hakkı olan içeriği ihlal ettiği gibi sebeplerden de silinmiş olabilir.

Ancak kullanıcı açısından şöyle can sıkıcı bir durum da oluşmaktadır. Siz belki de para verip o ürünü satın aldınız. Paranın geri iade edilmesi söz konusu olmayacağına göre satın aldığınız ürünü haklı olarak kullanmak isteyeceksiniz. Burada firmalar size açık bir kapı bırakmışlar. Hem Apple tarafında hem de Google tarafında satın alınan uygulamalar uygulama mağazasından silinse dahi indirilip kullanılmaya devam edilebiliyor. 

Daha önce satın aldığınız bir uygulamayı tekrar indirmekte pek sorun yaşamazsınız. Ancak bu ücretsiz uygulamalar için pek geçerli bir durum değil.

Satın aldığınız bir uygulama silinse bile nasıl tekrar indirirsiniz?

Apple App Store’dan silinen bir uygulama nasıl yeniden indirilir?

iOS kullanıcıları için aşağıdaki işlemleri yapmak gerekiyor:

  • Öncelikle cihazınızla App Store’a giriş yapın.
  • Sağ köşedeki hesap simgesine dokunun.
  • Gelen ekransa “Satın Alınanlar” sekmesine dokunun.
  • Bu ekranda satın aldığınız, yüklediğiniz tüm uygulamalar görünecektir. Bu kısımda 2. sekmede yazan “Bu iPhone’da olmayan” sekmesine göz atın.
  • Burada yüklemek istediğiniz uygulamanın yanındaki ok işaretine dokunarak, o uygulamayı tekrar indirebilirsiniz. (Ben 2016’da indirdiğim ve şimdi App Store’da olmayan bir uygulamayı yeniden indirdim.)

Google Play Store’dan silinen bir uygulama nasıl yeniden indirilir?

Android sistemler Apple sistemlerine göre daha fazla seçenek barındırıyor. Google Play Store’dan bir uygulama silinse dahi farklı uygulama mağazalarından o uygulamayı tekrar bulup indirebilirsiniz.  Ancak konumuz gereği size Google Play’den o uygulamayı yeniden nasıl bulup indirebileceğinizi gösterelim.

  • Öncelikle Play Store uygulamasını açın.
  • Sol üstte yer alan 3 çizgiden oluşan menü simgesine dokunun.
  • Uygulamalarım & Oyunlarım seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda “Kütüphanelerim” yazısına dokunun. Burada daha önce indirdiğiniz tüm uygulamaları bulacaksınız.
  • Bu listeden tekrar yüklemek istediğiniz uygulamayı seçerek tekrar yükleyebilirsiniz.

 

İşlem bu kadar. Bu yazımızda yer alan işlemlerle App Store’dan veya Google Play Store’dan satın aldığınız uygulamaları silinmiş olsa dahi tekrar telefonunuza yükleyebilirsiniz. İstediğiniz uygulamaya hala ulaşamadıysanız iOS kullanıcıları için jailbreak yapmalarını tavsiye ediyoruz. Android kullanıcıları ise alternatif uygulama mağazalarına yönelebilirler. Ancak her şeyden önce güvenlik önemli diyerek konuyu noktalayalım.

 

Önceki İçerikFlocks Oyunu Sonunda iOS İşletim Sisteminde
Sonraki İçerikiPhone 13 Fiyatlarının Sızdırıldığı İddia Ediliyor
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?