Usb-c, USB 4 ve USB 3.1 nedir?

1

Güncelleme: Apple artık 2020-2021 MacBook’larında USB-C kullanmıyor. Apple USB 4 ve 2. nesil USB 3.1 kullanmaya başladı.

Apple’ın yeni Macbookları USB type-C girişiyle geliyor.  USB type-C aslında sadece Apple’nin kullandığı bir port değil. Bu aslında yeni bir standart. Eski, yavaş ve büyük USB girişleri yerine USB type-C hızla yayılıyor. Bu yazımızda “USB-C nedir?” sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Type-C’nin diğer USB standartlarından farkları neler?

USB Type-C yeni, küçük bir bağlantı. Bu bağlantı da kendinden önceki USB 3.1 standardında olduğu gibi etkileyici yeniliklerle geldi.

Standart USB bağlantısı USB type-A olarak adlandırılıyordu. USB1- USB2 hatta USB 3 ‘de bile bağlantı kısmı aynı kaldı.  Başlangıçta tek yönlü olarak düşünülmüştü. Fakat zamanla diğer cihazlar da USB’ye geçmek istediler. Fakat bu USB bağlantı kısmı cep telefonları , kameralar gibi küçük cihazlar için uygun eğildi. Bunun gibi birçok sebepten dolayı mikro ve mini bağlantı elemanlarına ihtiyaç duyuldu.

usb_history

2016 yılında ise USB Type C standardı kullanılmaya başlandı.  Cep telefonları ve tabletlerde yavaş yavaş USB-C görmeye başladık.

USB Type-C nedir?

USB Type-C özellikle veri aktarımını hızlandırma konusunda dikkat çekiyor.  Aşağıdaki tablodan hız farklarına bakabilirsiniz:

usb_spped_comp

 

USB 3.1 standardı ile geliştirilen USB Type-C, veri aktarım noktasında öne çıkıyor. USB 3.0 bağlantısı 4.80 Gbit/sn yani saniyede maksimum 600 MegaBayt aktarım yapabiliyorken, USB Type-C  ise 10Gbit/sn hız ile  saniyede 1.22 GB veri aktarımı yapabiliyor.

  • Kablo üzerinden güç aktarma miktarı USB Type-C için 4.5 Watt . Bu miktar bu zamana kadar yakalanan en yüksek miktar. Bu sayede artık cep telefonlarımız ve tabletlerimiz hatta daha bir çok cihaz eskisine göre daha hızlı şarj olabilecek.
  • USB Type-C ile başka bir aparata ihtiyaç duymadan  VGA ve HDMI çıkışı almak mümkün.
  • USB Type-C kablosunun iki ucu da aynı. Bu farklı imkanları da beraberinde getirecektir. Örneğin, cep telefonlarını birbirine bağlayabileceğiz.

 

USB Type-C heyecenlandıran bir teknoloji. Fakat yaygınlaşması için biraz zamana ihtiyacı var.

Hangi Apple ürünleri USB Type-C kullanıyor?

Bildiğim kadarıyla şu an Retina MacBook USB-c kullanıyor. iPhone 5 ve üstü tüm iPhone modelleri, iPad Air 1. nesil ve tüm üst modeller  ve iPod Nano 7. nesil ve üstü iPod modelleri USB-type c desteklemektedir.

Ekleme:

Apple artık USB 4 ve USB 3.1 (2. nesil ) kullanıyor. Böylece USB 4 ile 40 Gpbs’ye kadar veri aktarımı mümkün olabiliyor. USB 3.1 ise 10 Gpbs’ye kadar veri aktarımına izin veriyor.

Önceki İçerikYeni iMac için Renkler Sızdırıldı
Sonraki İçerikApple, Mac ve iPhone için Tamir Edilebilirlik Puanı Yayınlamaya Başladı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?