Ülkemizde App Store Mobil Ödeme Dönemi Başladı

App Store Mobil Ödeme için beklenen adımları attı. App Store Mobil Ödeme sistemi artık Tükiye'de kullanılabilecek. Peki sistem nasıl çalışacak?

0
118

Apple’ın servisleri ve teknolojileri ülkemize biraz geç gelmekte. Hatta donanım ürünlerinde bunu çok görmesek de Apple uygulamaları ya da resmi servisleri açısından gecikmenin dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde ülkemizde kullanımı bir hayli geciken sistemlerden birisi de App Store Mobil Ödeme sistemi.

Birçok ülkede kullanılabiliyor olsa da ülkemizde bugüne kadar kullanıma girmeyen sistemin sonunda kullanıma girdiğinin haberi de verildi. Doğrudan Apple tarafından yapılan resmi açıklamayla beraber App Store Mobil Ödeme sistemi ülkemizde de kullanıma girmiş durumda. Peki söz konusu sistem nasıl işeyecek? Kullanıcıların neler yapması gerekiyor?

App Store Mobil Ödeme

App Store Mobil Ödeme Nasıl Çalışacak?

Şu an için aktif olan ödeme sistemiyle beraber neler yapabileceğinizden bahsederek işe başlayalım. Apple’ın yeni servisinde kullanıcıların App Store uygulamalarını satın alırken mobil ödeme yapmalarının önü açıldı. Bunun dışında mobil ödeme Apple Music ve iBooks servislerinde de satın almalar için kullanılmakta. App Store Mobil Ödeme sisteminin kullanımı da oldukça basit. Yapmanız gereken işlemler şöyle;

  • Bunun için öncelikle “ayarlar” sekmesine giriş yapmamız gerekiyor. Ardından ise “iTunes ve App Store” kısmına giriyoruz.
  • Daha sonrasında ise “Apple kimliği” kısmına girmeniz gerekiyor. Sırasıyla buradan ise “Apple kimliğini göster” sekmesine girip son olarak “ödeme bilgileri” bölümüne giriş yapıyoruz.
  • Ödeme bilgilerine girdiğimizde bu ekranda da belli düzenlemeler yapmamız gerekecek. App Store Mobil Ödeme özelliğini kullanmak için “mobil ödeme” sekmesini seçmeniz yeterli.

Özetlersek izlemeniz gereken yol: Ayarlar>iTunes ve App Store>Apple kimliği>Apple kimliği göster>ödeme bilgileri.

App Store Mobil Ödeme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

App Store Mobil Ödeme sistemi devreye girdikten sonra kullanıcıların mutlaka bilmesi gereken bazı detaylarda ortay çıkmış oldu. Öncelikle sistemde şu an için sadece Turkcell PayCell ödeme sistemi desteklendiğini belirtelim. Bunun dışında zaman içerisinde farklı mobil ödeme sistemlerinin de ekleneceğini belirtelim.

Bilmeniz gereken bir başka nokta ise aldığınız uygulama ya da oyunların, kısacası servislerin faturanızdan alındığı. Ay sonunda fatura edilen uygulama ücretlerini bu şekilde ödeyebiliyorsunuz. Burada çok dikkatli olmanız gerekli. Özellikle çocukların oyunların içerisinde bilmeden oyun içi satın almalarla ciddi bir fatura sorunu oluşturabileceğini belirtelim. Bunun içinde ödeme sistemini sürekli açık konumda kullanmak değil de uygulama alacağınız zaman etkinleştirmeniz daha yararlı olacaktır.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?