Ülkelere Göre Akıllı Telefon Satışları Listesi Değişti

0
528

Akıllı telefon satışları için sürekli yükselen bir trend yaşanmaya başladı. Pazara sürekli olarak yeni ürünler ekleniyor ve yeni ürünlerle beraber pazarın payının biraz daha artış gösterdiğini görüyoruz. Bir yandan pazardaki pay değişirken bir yandan da ülkelere göre roller değişiyor. Son olarak 2019 yılı için akıllı telefon dünyasında yapılan pazar araştırması yayınlandı.

Yayınlanan yeni pazar araştırmasıyla beraber satışların nasıl değiştiği de gözler önüne serilmiş oldu. Bu noktada son verilere göre en çok akıllı telefon satılan ülkeler sıralaması bir kez daha değişti.

ABD Yine Sıralama Kaybetti

2019 yılı için elde edilen verilere göre akıllı telefon satışı gerçekleştiren ülkeler arasında bir sıralama farkı oldu. İlk olarak en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren ülke ABD olarak açıklanmıştı. Uzun yıllar ABD bu konuda liste başı olarak görülüyor olsa da kısa süre önce Çin, ABD’nin tahtını aldı ve en çok akıllı telefon satın alınan ülke oldu.

Çin’in en çok akıllı telefon satılan ülke olmasıyla beraber ikinci sıraya düşen ABD, 2019 verilerine göre ise 3.sıraya yerleşti. Bir kez daha düşüş yaşayan ülkenin yerini alan ülke ise Hindistan oldu. En çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren ülkeler listesinde de ikinci sırada yer alan Hindistan’da, liderliği eline alan ise Çinli üreticiler oldu.

Akıllı telefon satışları

Bu noktada ülke genelinde en çok satış elde eden markanın Xiaomi olduğu açıklandı. Ülkedeki akıllı telefonların %72’lik bir payını Xiaomi, Oppo ve Realme gibi Çinli markalar oluşturuyor. iPhone satışlarının da yine Hindistan genelinde artış gösterdiği görülüyor.

Hindistan genelinde iPhone XR akıllı telefonlarının satışları ciddi bir oranda artış gösterdi. Apple’ın bu şekilde kazançlı çıktığı söyleniyor ancak ABD son araştırmalara göre 3.sıraya yerleşmiş gibi gözüküyor. Bundan sonraki süreçte dengeler nasıl değişir bilinmez ama tüm pazara Çinlilerin hakim olmaya başladığı kesin. Özellikle Xiaomi ve Oppo markalarının ciddi bir yükseliş yakaladığı bir gerçek.

Önceki İçerikiOS 14 Hangi Cihazlara Gelecek?
Sonraki İçerikCaddebostan Apple Store Türkiye’deki En Büyük Apple Mağazası Olacak
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?