İlk e postayı kim atmıştır?

  0
  0

  BBN firmasında çalışan Ray Tomlinson, 1971 yılında şöyle bir sorunla karşılaştı: Bir kişi tarafından yaratılan ve Arpanet aracılığıyla farklı bir bilgisayardaki birine gönderilen bir mesaj nasıl ele alınaacktı Adresin bir kişinin adına ve birçok kullanıcıya hizmet edebilecek bilgisayarın adına ihtiyacı olduğunu düşündü. Ve bu iki adres öğesini ayıran sembol, bilgisayarlarca karıştırılmasın diye, programlarda ve işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılamadı.

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

  Tomlinson; Model 33 teletipinde yukarıda  “P”  duran @ üzerine kaydı. Arkadaşı Smithsonian’a “Çoğunlukla fazla kullanılmayan bir sembol arıyordum” dedi. “Ünlem işareti ya da virgül gibi pek çok seçenek de yoktu. Eşittir işareti kullanabilirdim ama bu pek mantıklı olmazdı.” Tomlinson @’yi seçti—”muhtemelen onu bilgisayar klavyelerindeki “cent” işaretinin yolundan gitmekten kurtardı,” diyor. Kendi adlandırma sistemini kullanarak, kendi odasındaki bir teletipten Arpanet üzerinden giden ve odasındaki farklı bir teletipe giden bir e-posta gönderdi.

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  Önceki İçerik@ işareti ilk ne zaman kullanılmıştır?
  Sonraki İçerikDigital Crown nedir?
  2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

  YORUMLAR

  Lütfen yorumunuzu girin:
  İsminiz nedir?