Ücretsiz Yasal Fotoğraf ve Resimler Nerede Bulunur?

0
503

Görseli olmayan bir yazıyı internet aleminde yayınlayamazsınız. Görseller; dikkat çeker, içeriğin anlamına bütünlük katar ve kişiyi okumayı bitirmeye teşvik eder. Tabii herkes fotoğraf içeriğini oluşturacak bir tasarımcının ya da sanatçının ücretini karşılayamaz. Günümüzde yasaları çiğnemeden ücretsiz fotoğraflar bulmak mümkün mü? Cevap bu makalede.

Resimleri Neden Google Görsellerden Kopyalayamazsınız?

Son yıllarda oluşturulan hemen hemen tüm fotoğraf türleri telif hakkı ile korunmaktadır. Başkalarının fotoğraflarını kopyalayıp yayınınız için kullandıysanız, bunun şöyle sonuçları olabileceğini bilmeniz gerekir:

 1. Telif hakkı sahibi arama motoru destek hizmetine şikayette bulunacak ve fotoğrafınız (hatta sitenin tamamı) arama sonuçlarından kaldırılacaktır.
 2. Telif hakkı sahibi size dava açabilir. Yüksek ihtimalle davayı kaybedersiniz ve çalıntı resim için tazminat ödemek zorunda bırakılabilirsiniz. (Bu ülkemizde pek olmaz ama uyanık geçinen bir avukatla başınız belaya girebilir.)
 3. Fotoğraf hırsızlığı okuyucularınız tarafından tespit edilebilir. Bu, güvenilirliğinizi kaybetmenizle -ki bu bir marka için oldukça tehlikelidir- sonuçlanabilir.
 4. Başkaları da sizin ürettiğiniz görselleri çalar. Yasal olarak hakkınızı arayamazsınız.

Ücretsiz Fotoğraflar Nereden Alınır?

Bu yazıda size 4 yöntemden bahsedeceğim. Bu yöntemlerle yüksek kaliteli fotoğrafları yasal yollardan elde edebilirsiniz.

1. Kendiniz Yaratın

Bunu yapmanın birkaç yolu mevcut. İlki, fotoğrafçıların ve sanatçıların fotoğraflarından yararlanmaktır. Fotoğraflarını alma fırsatı karşılığında onlara belirli imkanlar (örneğin, sitenizde reklam verme) sağlayın. 

İkinci yol fotoğraf çekimi sipariş etmektir. Şirketiniz lamba üretiyorsa neden “masa lambası” etiketli fotoğraflar arayasınız? Stüdyoda geçireceğiniz 2 saat sonunda ve yayınlamak üzere yaklaşık 200 benzersiz fotoğrafa sahip olacaksınız. Bu size birkaç ay boyunca yetecektir. Çalışmanız sırasında sosyal ağlarda marka bilinci oluşturma ipuçlarını kullanın: aynı tarzı korumaya ve tanınırlığınızı arttırmaya çalışırken içerikle düzgün bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacaktır.

 

     

Creative Commons Lisansı

CC veya Creative Commons, bir kamu kuruluşunun adıdır. Telif hakkıyla korunan reklam ürünlerinin (fotoğraflar dahil) yasal dağıtımını mümkün kılar. Sahiplerin fotoğraflarını sitelerde ve sosyal ağlarda kullanmasına izin veren birkaç lisans seçeneği bulunmaktadır:

 • CC-BY – istediğiniz gibi kullanın, ancak yazarı belirtin;
 • CC-BY-SA – fotoğrafları istediğiniz gibi değiştirin ve yükleyin, ancak yazarı belirtin ve aynı lisans altında yayınlayın;
 • CC-BY-ND – fotoğrafları herhangi bir amaç için kullanın, ancak değiştirmeden. Kaynağı belirtin;
 • CC-BY-NC – içeriği indirin ve düzenleyin fakat yalnızca ticari olmayan amaçlarla;
 • CC-BY-NC-SA – fotoğrafları ticari olmayan amaçlarla kullanın ve aynı lisans altında yayınlayın;
 • CC-BY-NC-ND – Fotoğrafları ticari olmayan amaçlarla orijinal haliyle kullanın, yazarı belirtin.

Kamu Malı

Dosya açıklamasında Kamu Malı ifade edildiyse, bu ürünün telif hakkı süresinin sona erdiği (veya diğer yasal koşulların ortaya çıktığı) anlamına gelir. Sadece yazarın veya sahibinin adını belirterek fotoğrafı ücretsiz olarak kullanma hakkına sahipsiniz (çoğunlukla bir arşiv, kütüphane vb.).

2. Ücretsiz görsel hazırlatabileceğiniz siteleri kullanabilirsiniz

Yalnızca siteniz için benzersiz grafikler oluşturacak veya gerekli resimleri çekecek bir serbest çalışan (freelancer) bulabilirsiniz. Bu yöntemi ücretsiz olarak değerlendirme sebebimiz küçük bir hilesi olması.

Yeni başlayan serbest çalışanların büyük ölçüde referansa ihtiyacı vardır. Bu, onlara daha fazla müşteri bulma imkanı sunar. Bu nedenle, ilk birkaç projeyi ücretsiz olarak, yorum karşılığında veya çok az miktarda parayla tamamlamaya hazırdırlar. Böyle uzmanları arayın.

En iyi serbest çalışan sitelerinden bazıları:

 • 99Designsher türlü grafiksel içeriği sipariş edebileceğiniz tasarımcı topluluğu;
 • PeoplePerHourfotoğraf çekimi de dahil olmak üzere herhangi bir hizmet sipariş edebileceğiniz büyük bir site;
 • Toptal aralarında uzman ve tasarımcıların da bulunduğu çalışanları işe almak için tanınmış bir platform;
 • Upworkbirçok serbest çalışanı-yeni başlayanı istihdam eden uluslararası bir proje.

3. Fotoğraf ve Resim Stok sitelerinden ücretsiz alabilirsiniz.

Blogunuz, web siteniz veya sosyal ağ profiliniz için ücretsiz stok resimleri ve diğer fotoğrafları bulabileceğiniz ve indirebileceğiniz çeşitli kaynaklar var.

 # Kamu Malı Fotoğraf bulabileceğiniz siteler

 

Kamu malı kavramı yukarıda da bahsettiğim gibi telif hakkı olmayan veya sona eren resimler için kullanılır. Ücretsiz stok fotoğrafları için aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz:

 1.   Wikimedia Commons. Konuya göre sıralanmış 55 milyondan fazla stok fotoğrafı. Bulduğunuz tüm dosyalar ticari amaçla yayınlanabilir.
 2.   Free-Images. Beğendiğiniz ücretsiz stok veya vektör fotoğraflarını kayıt olmadan arayabilir ve indirebilirsiniz. Fotoğrafların ticari amaçla kullanılmasına izin verilir.
 3.   Snappygoat. Çeşitli konularda 13 milyondan fazla stok fotoğrafı.
 4.   DrStockPhoto. Bloglar, sosyal ağlar, ticari sayfalar için birçok resim. Sosyal ağlarda bulduğunuz stok fotoğraflarını kullanabilirsiniz. Fotoğrafı yayınlarken, kaynağa bir bağlantı vermeniz ve yazarın adını belirtmeniz gerekmez (projenin yaratıcıları bu konunun altını çiziyor).
 5.   Pixabay. Ücretsiz ticari kullanım için 1 milyondan fazla fotoğraf ve vektör dosyası.

# Creative Commons lisansı ücretsiz fotoğraf bulabileceğiniz siteler

Bu sitelerdeki ücretsiz stok fotoğrafları neredeyse her zaman CC lisansı altında dağıtılır. İndirmeden önce yukarıda bahsettiğimiz lisans koşullarına dikkat edin. Stok fotoğraf aramak için en iyi siteler şunlar:

 • Flickr — CC lisanslı birçok fotoğraf. Uygun lisans türünü yapılandırabileceğiniz ve anahtar kelimelere göre arama yapabileceğiniz bir filtre bulunmaktadır;

 • Resmi Creative Commons kaynağı. Doğal olarak, dünya çapında lisans altında dağıtılan ücretsiz stok fotoğraf ve resimlerin en eksiksiz veritabanını içerir. Bir içerik seçeneği belirleyebilir, anahtar kelimeler girebilir, kaynaklardan bir resim seçip indirebilirsiniz;
 • Picjumbo — site sahibi tarafından yapılan, telif hakkı içermeyen stok fotoğraf portalı. Her tür kullanıma izin verirken karşılığında sadece yazardan bahsetmenizi gerektirir; 
 • Shutterstocktemalara bölünmüş milyonlarca ücretsiz fotoğraf;
 • Public Domain Photos — doğrudan yazarlar tarafından eklenen güzel yüksek çözünürlüklü ücretsiz stok fotoğraf kaynağı;
 • Free Images — bir sürü ücretsiz stok fotoğrafı, ancak bazılarını daha önce bir yerlerde görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni fotoğrafların kopyalanmasıdır. İndirme uzun bir kayıt süreci gerektirir;
 • Unsplashücretsiz olarak indirebileceğiniz çok sayıda tematik yazara ait içerik;
 • Stockvault — istediğiniz her tür stok fotoğrafı ticari kullanılmamak kaydıyla burada mevcuttur;
 •  FreePhotos günlük ikmal ile geniş bir malzeme koleksiyonu;
 •  Adobe Stock Photos 100 milyondan fazla ücretsiz stok fotoğraf ve grafik. Birçok tematik kategori ve basit arama.

Ücretsiz Yasal GIF Resimleri Nereden Bulunur?

Sosyal ağlarda ve bloglarda yayınlamak üzere GIF resimler (hareketli resimler) dikkat çekmek ve sunucudaki yükü azaltmak için çok kullanışlı. Boyutları normal bir fotoğraf kadar. GIF resimleri şu kaynaklarda arayabilirsiniz:

 1. Giphy.com. Birçok kategori, konu ve yön vardır. İhtiyacınız olanı seçin ve binlerce ücretsiz seçeneği keşfedin.
 2. Reaction Gifs – farklı duygular ve tepkiler ile ücretsiz animasyonlu resimler.

 1. Paul Robertson – bir sürü cesur ve çılgın fikir var. Ama sayıca çok bir şey beklemeyin.

Lütfen dikkat: Sosyal ağlardaki yayınlar genellikle TV şovlarına ve filmlere dayanan GIF’ler ile tamamlanmaktadır. Ücretsiz içeriğin yasal olduğundan emin olun. Herhangi bir filmden 2 saniyelik bir bölüm bile telif hakkına tabidir. Sorunlardan kaçınmak için, her yayından sonra telif hakkı sahiplerine bir e-posta adresi bırakın.

Fotoğraflarınızın izinsiz kullanılmasının önüne nasıl geçilir?

Makaleniz için seçtiğiniz ücretsiz stok fotoğraflarının birkaç bin kişi tarafından kullanılmış olması mümkündür. Bu, fotoğraf bankalarının ve stok kaynaklarının büyük bir dezavantajıdır.

Benzersizlik sizin için önemliyse, seçilen stok fotoğraflarını Google Görseller üzerinden kontrol edin. Sonuç olarak, sistem stok fotoğrafının diğer sitelerde yayınlanmak üzere kaç kez yüklendiğini gösterecektir.

Kullandığınız resimleri orjinalleştirmek için filigran kullanabilirsiniz.

Fotoğraflar Üzerine Filigran Nasıl Yerleştirilir?

İnternette fotoğraf hırsızlığı yaygındır. Ayrıca, benzersiz, yüksek kaliteli, telif hakkıyla korunan fotoğraflar oluşturmaya karar verirseniz, yayınlandıktan hemen sonra çalınabilirler. Haklarınızı, yatırımlarınızı ve çıkarlarınızı korumak için fotoğraflarınıza filigran ekleyebilirsiniz.

Fotoğrafları korumanın klasik ve etkili bir yöntemi filigranlardır. Filigranlı fotoğraflar “korsanlar” için cezbedici değildir: kim makalesinde başka bir kaynağı veya markayı tanıtmak ister?

Filigran oluşturmak için Logaster filigran yapıcısını kullanabilirsiniz. Birkaç tıklamayla içeriğe online koruma sağlamak için bir logo oluşturabilir ve ardından şeffaf bir arka plan üzerinde indirebilirsiniz. Oluşturduğunuz filigranı kullanmak için; Fotoğraf üzerine bir filigran nasıl yerleştirilir? konusu size bu konuda yardımcı olabilir.

 Filigran ve stok fotoğrafını online siteler kullarak da birleştirebilirsiniz – örneğin, Watermark.

Fotoğraflardaki filigranların avantajları şunlardır:

 • Hırsızlığa karşı koruma, özellikle filigran kırpılamaz veya maskelenemezse;
 • Fotoğraflar aracılığıyla yerel reklam ve marka tanıtımı.

Şunu da göz önünde bulundurmak lazım k,; filigranlar bazen resmin estetiğini bozar. Ayrıca, yasal korumayı garanti etmezler: fotoğraflarınızı telif hakkı ile daha iyi korursunuz. Ama google’ın bu resmi orjinal sanması kolaylaşır.

Sonuç

Telif haklarına saygı gösterin ve itibarınızı riske atmayın – makaleleriniz ve yayınlarınız için yasal stok fotoğraflarını indirin. Bunları lisans koşullarına uygun olarak kullanın. Ancak binlerce web sitesinin aynı stok fotoğrafını kullandığı gerçeğini kabul etmelisiniz. Bundan kaçınmak isterseniz, kendi fotoğraflarınızı oluşturun ve bunları filigran kullanarak kopyalamaya karşı koruyun. 

 

 

Önceki İçerikYeni iPad Modeli Onaylandı
Sonraki İçerikiOS 13.4 Çıkış Tarihi Açıklandı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?