Ubuntu ile Çalışan iPhone 7 Ortaya Çıktı

0
334

iPhone 7 hala popüler olan akıllı telefonlar arasında olmasının yanında, hala çok güçlü bir akıllı telefon. Dönemin uygulamalarının ve oyunlarının gelişmiş olmasına karşın bu modelden aldığınız performans hala üst düzey olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki bunda iOS işletim sisteminin etkisi de büyük. Peki ya iOS olmasaydı? İşte bu soruya yanıt aramak isteyen bir geliştirici, Ubuntu ile çalışan iPhone 7 projesini hayata geçirdi ve telefonu Ubuntu ile çalıştırmayı başardı.

İlginizi Çekebilir: Apple Gizlilik Tartışmalarına Video ile Cevap Verdi

Ubuntu ile Çalışan iPhone 7 Nasıl Performans Gösterdi?

Bağımsız bir geliştirici tarafından imza atılan projede, iPhone 7 üzerinden Ubuntu çalıştırabilmek için telefona Jailbreak yapıldı. Checkra1ni kullanılarak Jailbreak yüklemesi yapan geliştirici, bunun için Linux tabanlı özel bir Ubuntu sürümünü de derledi.

Bu derleme sonucunda telefonda Ubuntu işletim sistemini çalıştırmak mümkün oldu. Bağımsız geliştirici telefonun bu sürümüne de iPhone 7 Ubuntu Edition adını eklemiş.

Kullanıcıların telefonu kullanabilmesi adına bir de kullanıcı arayüzünün eklendiği söylenen yeni sürümde, bazı aksaklıklar olsa da genel olarak telefonda Ubuntu çalıştırılabiliyor. Bunun için 20.4 sürümünü kullanan ve ARM tabanlı çalışma için de özel bir derleme yapan geliştiricinin sonuçta telefonda, Linux tabanlı bir arayüz kullanması mümkün olmuş.

Ubuntu ile çalışan iPhone 7

Telefonun Ubuntu için ortaya koyduğu performans ise çok kötü değil. Hatta bazı kısımlarda performans açısından telefonda ciddi bir performans artışı yaşandığı da görülüyor.

Tabii ki resmi olmayan bir işlem olması nedeniyle Ubuntu yüklemesinin nasıl yapılacağı konusunda hazırlanan rehberi sizlerle paylaşmıyoruz ama görünen o ki kendi içerisinde kapalı konumda gördüğümüz iPhone telefonlarıyla da farklı arayüzler çalıştırmak mümkün.

Bu ilk örnek değil. Daha önce yine telefonlarda Windows çalıştırma ya da farklı arayüzler çalıştırma gibi özel girişimlerde bulunulmuştu. Ubuntu ile çalışan iPhone 7 böyle bakıldığı zaman çok büyük sürpriz olmadı.

Önceki İçerikHangi Apple Watch’u satın almalıyım? ( 2021)
Sonraki İçerikiOS 14.4 Beta 2 Yayınlandı – Nasıl Yenilikler Geldi?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?