Twitter Arşivi Nasıl İndirilir ve Tweet Geçmişine Nasıl Bakılır?

6
7312

Twitter‘ın, tüm tweet geçmişinizin bir kopyasını görmenize ve indirmenize izin veren bir özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu özellik, tweet arşivinizi tarayıcınızda açabileceğiniz güzel görünüme sahip bir HTML dosyası veya CSV dosyası üzerinden çevrimdışı olarak görüntülemenizi sağlar. Ayrıca konunun sonuna DM denilen direkt mesajların da silinip silinemeyeceği eklendi.

Bu yazıda, Twitter arşivinizi nasıl indireceğinizi ve bir tarayıcı ya da Excel gibi basit bir e-tablo yazılımı kullanarak nasıl görüntüleyeceğinizi göstereceğiz.

Twitter Arşivi Nasıl İndirilir?

 1. Twitter hesabınıza giriş yapın.
 2. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan profil simgesine tıklayın. Açılan menüden Ayarlar ve gizlilik seçeneğine tıklayın.Twittter Ayarlar ve gizlilik
 3. Açılan sayfada en alta ilerleyin ve Arşivini iste butonuna tıklayın.Twitter arsivi indirme
 4. Twitter arşivinizi hemen indiremezsiniz. Bunun yerine, arşiviniz hazır olduğunda size  e-posta ile bir bağlantı gönderileceğine dair bir mesaj görürsünüz.
 5. Twitter arşvinizin hazırlanması, tweet geçmişinizin boyutuna bağlı olarak değişir. Ancak bu süre en fazla 5-6 dakika olacaktır.Twitter arsiv indir
 6. Kısa bir süre sonra hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresinizi kontrol edin ve Twitter’dan gelen e-postadaki Şimdi indir butonuna tıklayın.Tweet arsivin hazir
 7. Tweet arşivinizi indirebileceğiniz bir web sayfası açılacaktır. Arşivinizi .Zip dosyası olarak bilgisayarınıza indirmek için İndir butonuna tıklayın.
 8. Twitter arsivini indir

Twitter Arşivine Nasıl Bakılır?

 1. Yukarıdaki adımları uygulayarak indirdiğiniz .Zip dosyasını açtığınızda, birkaç dosyadan oluşan bir arşive erişirsiniz. Bu dosyalar arasında, web tarayıcınızda açabileceğiniz index.html ve Excel’de açabileceğiniz tweets.csv adlı dosyalar göreceksiniz.Twitter arsivi dosyalari
 2. Tweet arşivizini web tarayıcınızda görüntülemek için index.html dosyasına tıklayın. Tüm tweet geçmişiniz en yeniden eskiye doğru sıralı şekilde açılacaktır.Tweet arsiviAçılan sayfada sağ taraftaki yıl ve altındaki ayları kullanarak arşivinizi zaman dilimi bazında da kontrol edebilirsiniz. Mavi renkli ay simgelerinin üzerine geldiğinizde, o ay kaç tweet attığınızı görebilirsiniz. Ayrıca, sağ üst tarafta yer alan arama çubuğunu kullanarak, arşiv içinde anahtar kelimeye dayalı arama da yapabilirsiniz. Ancak yaptığımız testlerde arama işlevinin her zaman mükemmel çalışmadığını gördük. Yine de hiç olmamasından iyidir.

Twitter Geçmişinize Daha Ayrıntılı Göz Atın

Tweet geçmişiniz hakkında daha fazla ayrıntı ve veri istiyorsanız, arşiv dosyalarınız arasındaki tweets.csv dosyasına göz atabilirsiniz.

Bu e-tablo dosyası, tweet’inizi saniye cinsinden gönderdiğiniz zaman, yanıtladığınız veya retweet yaptığınız tweet’leri paylaşan kullanıcıların kimlikleri gibi veriler de dahil olmak üzere, tüm tweet’lerinizi gösterir.

E-tablo görünümü, web görünümü kadar hoş görünmüyor olsa da, daha kapsamlı bilgi istiyorsanız işinize yarayacaktır.

Twitter geçmişini indirmek ve görüntülemek çok pratik olmasa da, hesabınızı silmeye karar verirseniz arşivinizin bir kopyasını elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Twitter’da DM’ler (Direct Messages) silinebilir mi?

Evet. Gönderdiğiniz DM’leri silebilirsiniz. Ancak yalnızca kendi twitter hesabınızdan silinir. Gönderdiğiniz kişinin hesabında ise kalmaya devam eder. Gönderdiğiniz kişinin twitter hesabından da DM’ler silinirse ne olur? Bu konuda çeşitli rivayetler var. Twitter 30 gün sonra silindiğini söylüyor. Ancak birçok teknoloji uzmanının bu mesajlara sonradan ulaşılabildiği yönünde değerlendirmeleri var.

İlginizi Çekebilir:

Önceki İçerikAirPods Nasıl Sıfırlanır? AirPods Resetleme İşlemi
Sonraki İçerikSteve Jobs’un İlk İş Başvuru Formu Açık Attırmaya Çıkıyor
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

6 YORUMLAR

 1. Ne güzel anlatmıssınız ancak gelen dosyalar sadece JAva dosyaları ve index.html gibi bir dosyası yok klasorun adresini browsera yapıstırdıgımız da ise Tweet.js dosyası Txt dosyası gibi acılmakta..

  • bunun sebebi twitterın artık görünümünü değiştirmesi. uzun zamandır benden kaynaklanan bi sorun olduğunu düşünüyodum ama jack hazretleri, masaüstünü mobile benzetmeye karar kılmış. oysaki masaüstü farklı mobil farklıdır. mobil görünümü iğrenç bi görünüm. umarım bu hatadan dönerler.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?