tvOS15 ile AppleTV’ye gelen yeni özellikler

0

WWDC21’i geride bıraktık. Apple WWDC 2021’de AppleTV’den hiç bahsetmedi. Bu durumda Apple TV’ye yeni bir özellik gelmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu doğru değil. tvOS15 ile birlikte bir çok özellik AppleTV’ye yeni geldi. Bu yazımızda AppleTV’ye yeni gelen özellikleri paylaşacağız.

tvOS 15 hangi yenilikleri getiriyor?

7 Haziran günü başlayan WWDC 2021’de tvOS15’den çok az bahsedildi. Biz tvOS 15Win yeni özelliklerin keşfetmek için Apple’ın resmi web sitesinden yararlandık. Şimdi bunlara bir bakalım:

iPhone biyometrisi ile Apple TV’de oturum açabilirsiniz.

Daha önceki sürümlerde sadece şifre ile oturum açılabiliyordu. tvOS15 ile birlikte gelen bir özellik de oturum açma seçeneklerine FaceID ile veya parmak izi (touchid) ile oturum açma seçeneklerinin de eklenmesi oldu. Eğer bu seçeneklerden birini seçmek isterseniz, iPhone veya iPad’inize bir bildirim geliyor. Bildirim gelen cihazınızda FaceID veya TouchID ile oturum açtığınızda AppleTV’de de oturumunuz açılmış oluyor.

tVOS ile birlikte arayüz değişiyor.

Oynatma arayüzünün yeniden tasarlanmasıyla video izlerken erişmek istediğiniz özelliklere daha kolay ulaşabileceksiniz.

SharePlay uygulaması

Artık Apple TV cihazınızdan tanıdıklarınızın cihazlarına video gönderebileceksiniz. Bu paylaşım normal mesaj paylaşımı gibi olacak. Paylaşılan içerikler diğer kullanıcılarda da eşzamanlı olarak görülebilecek. Bu eşzamanlılık sayesinde paylaşımda olan tüm kullanıcılar içeriği durdurabilecek, ileri-geri sarabilecek.

Üstelik SharePlay uygulamasını iPhone ve iPad’lerinizde de mesaj uygulaması üzerinden kullanabileceksiniz.

SharePlay birçok platformda kullanılabilecek. Bu platformlardan bazıları; ESPN+, HBO Max, Hulu, MasterClass, Paramount+, Pluto TV, Tiktok, Twitch olarak belirtiliyor.

AppleTV’nizde FaceTime görüşmelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

iPhone, iPad veya Mac’de FaceTime ile görüşme yaparken, daha rahat görüşme sağlayabilmek için SharePlay özelliğini kullanarak AppleTV’nizi görüşmeye devam etmek için kullanabilirsiniz.

Airpod’ları Apple TV’nize bağlayın.

Yakında yer alan AppleTV’leri bildirim ekranında görebilirsiniz ve AppleTV’nize bağlayabilirsiniz.

Dinamik kafa takip sistemi ile mekansal ses deneyimi

AppleTV’ye tvOS15 ile birlikte dinamik kafa takip sistemi geldi. Bu konuda önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi vereceğiz.

Tüm aile üyelerinin beğeneceği yayınları bulun.

AppleTV’nizde yeni bir özellik olarak gelen Hepiniz için” seçeneğini kullanarak tüm aileniz için ideal yayınları kolayca bulabilirsiniz. Apple bu konuda sağlam bir yapay zeka kullandığı konusunda iddialı.

tvOS 15 le birlikte “Hepiniz için” kısmınd yer alan içerikleri istediğiniz gibi değiştirmeniz de mümkün.

Başkalarının sizinle paylaştığı içeriği bulun

Arkadaşlarınız sizinle içerik paylaşımı yaparlarsa “Sizinle paylaşıldı” sekmesinde bu içeriği görebileceksiniz. Bu sekme TV uygulamasının yanı sıra fotoğraflar, haberler, safari ve müzik uygulamalarında da yer alıyor.

Aynı anda birden fazla HomeKit kamerayı görüntüleyin.

Daha önce de güvenlik kameralarından gelen görüntüleri AppleTV’nizde görüntüleyebiliyordunuz. Ancak bu sayı 1 ile sınırlıydı. Şimdi tvOS15 ile gelen ızgara görünümü özelliği sayesinde aynı anda 4 kamerayı AppleTV’niz ile birlikte görüntüleyebiliyorsunuz.  Ayrıca Homekit kameralarınızı görüntülerken, akıllı aydınlatma özelliğini kullanarak istediğiniz kameranın bulunduğu çevrenin aydınlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Bluetooth Kulaklık ayarlarına direk erişebilirsiniz.

tvOS 15 kontrol merkezinde yer alan bağlı Bluetooth kulaklıklarını görüntüleyip çalıştırabilirsiniz. Önceden bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını açmanız gerekiyordu.

Birşeyler çalmak için HomePod’unuzu kullanın.

Apple’ın akıllı hoparlör sistemi HomePod Mini’ye sahipseniz TvOS 15 uygulaması ile Siri’den bir şeyler çalmasını isteyebilirsiniz.

Birçok kişinin beklediği bir özellik TvOS 15 ile birlikte nihayet geldi. Artık Apple Tv’nize birden fazla HomePod Mini bağlayabilirsiniz. Bu HomePod’ları dafault hoparlör olarak da kullanabilirsiniz. Bu sayee Dolby 5.1 , 7.1 veya Atmos içerik kullanırken surround ses sisteminin keyfini çıkarabileceksiniz.

Apple TV uygulamalarında Apple müziği kullanabilirsiniz.

Apple ismine MusicKit dediği yeni bir uygulamayı yazılım geliştiricilerine sundu. Bu uygulama ile birlikte Apple Music’de yer alan bir içeriği tvOS uygulamasına da uyarlayabilecekler.

tvOS 15 ile birlikte Apple TV daha güvenli olacak.

Apple güvenlik konusunda da bir gelişim sağladı. Yeni bir şifreleme protokolü oluşturan App Attest kullanılmaya başlanıyor. Bu sayede sunucu hassas verilerinize ulaşmadan önce yeni bir güvenlik anahtarı oluşturacak.

tvOS 15 ne zaman yayınlanacak?

Apple zaten tvos 15’i yazılım geliştiriciler için yayınladı. Temmuz ayında da genel test sürümleri dağıtılmaya başlanacak. Muhtemelen Eylül ayı gibi de ilk tvos 15 sürümü herkesin kullanımına açılmış olacak.

tvOS 15 hangi Apple TV cihazlarında olacak?

tvOS 15 sürümü dördüncü nesil Apple TV HD ve Apple TV 4K modellerinde çalışacak. Yine de bazı özellikler yalnızca yeni Apple TV 4K’DA çalışabilir.

 

Önceki İçerikwatchOS 8 Tüm Özellikleri ve Güncelleme Alacak Saatler
Sonraki İçerikiPadOS 15 Tüm Özellikleri ve Farkları
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?