Türkçe Siri’de İlk Adımlar ve Ayarlar Nasıl Yapılır

0
484

Türkçe Siri gerçekten Apple kullanıcılarına çok büyük bir devrim yarattı. Özellikle de günümüz teknolojisinin en iyi yönü olarak tanımlanan sesli asistanlar şu sıralar Siri’yi örnek alıyor. iPhone ve iPad cihazlarda sesli komutlar verebildiğiniz yapay zeka olarak Siri nedir sorusunu tanımlayarak başlayalım.

iOS işletim sistemine özel olarak sunulan Siri uzun yıllar boyunca İngilizce hizmet sağladı. Geçtiğimiz yıl içinse Türkçe Siri desteğine kavuştu. Tabi ki bir anda İngilizcede olduğu gibi geniş kelime haznesi ve kalıplarıyla karşımıza çıkmayacaktı. Dolayısıyla her anlamda hataları olabilecek bir yazılım olarak nitelendirilebilir. Türkçe Siri büyük bir fırtına yaratsa da özellikle yeni iPhone satın alan kişilerce büyük bir zorluk yaşanıyor.Turkce-Siri-de-ilk-Adimlar-ve-Ayarlar-Nasil-Yapilir

Siri Türkçe Menüsü Nerede?

Türkçe Siri‘yi başlatabilmek adına yapmanız gereken şey oldukça basit. Aktif konuma getirildikten sonra dilerseniz sesli komut vererek açıp kapatabiliyorsunuz.

  1. iPhone üzerinden ya da iPad üzerinden Ayarlar sekmesine girdikten sonra karşınıza çıkan menüden Genel seçeneğini seçiyorsunuz.
  2. Ayarlar > Genel menüsünün içerisinde ise Siri kısmı direk karşınıza çıkıyor.
  3. Ayarlar > Genel > Siri seçeneğinde açılan pencereyi aktif hale getirerek ayarları kaydedip çıkıyoruz. Şu an Siri Türkçe aktif konuma geçti.

Siri Türkçe Nasıl Kullanılır?

Türkçe Siri desteği tamamen sizin sesli komutlarınıza yoğunlaşır. Ancak Siri’yi aktif etseniz bile belirli komutlar ve çalışması içinde bir yol haritası çizmeniz gerek.

  1. Home tuşuna yani Ana ekrana döndüğünüz tuşa basılı tutun.
  2. Tam bu esnada iki adet sinyal sesi duyacaksınız.
  3. İki sinyalin sonunda bırakın ve ufak çaplı bir tanıtımla tanışın.
  4. Sesinizin tonunu, vurgularınızı ve kelimelerinizi seçebilmesi için Türkçe Siri asistanın dediklerini tekrar edin.
  5. Hemen ardından da yol durumu, hava durumu, hayat hakkında söyleşiler, kişisel konular, dertleriniz ve sıkıntılarınız Siri ile paylaşılabilir. Size mümkün olduğunca yardımcı olmak isteyen uygulamanın Türkçe dil desteğinin de her geçen gün gelişmesi avantaj sağlıyor.

Türkçe Siri kullanmak en sık yaptığınız eylemlerde zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda ellerinizi kullanmadan cihazınızın tüm fonksiyonlarına ulaşım sağlamayı başaracaksınız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?