Türk Telekom, eSIM Dönemini Başlatıyor

0
5291

Özellikle iPhone akıllı telefonlarında gördüğümüz eSIM teknolojisi, uzun bir süredir ülkemizde aktif olarak kullanılmıyordu. Bu nedenle eSIM özelliği olan akıllı telefonların, bu özellikleri sınırlı olarak geliyordu. Fakat durum değişmeye başladı. En son Türk Telekom bu konuda açıklamalarda bulundu ve yeni dönemin sinyallerini verdi.

Aslında çok kısa bir süre önce ilk atılı Vodafone tarafından gelmişti. Vodafone açıklamasına yeni SIM teknolojisinin kullanıma sunulduğunu açıklamıştı. O dönem bunun için biz yazı paylaşmıştık. Şimdi biraz daha geniş bir kullanıcı kitlesi olan Türk Telekom tarafından benzeri bir haber geldi.

İlginizi Çekebilir: Vodafone eSIM Hangi iPhone Modellerinde Var? Nasıl Aktif Edilir?

Türk Telekom eSIM Dönemine Hazır

Açıklama doğrudan firmanın CEO’su Ümit Önal tarafından geldi. Ünlü isim İş Dünyası Söyleşileri adlı programda konuştu ve yeni teknoloji hakkında umut olacak bazı açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamada eSIM teknolojisi için firmanın hazır olduğu vurgulandı.

Tıpkı Vodafone kanadında olduğu gibi Türk Telekom kanadında da aynı durumun geçerli olacağı söylendi. Yüklenici kurumun düzenlemelerini beklediklerini belirten CEO, yakın zamanda kullanıma başlayacaklarını resmi olarak söylemiş oldu.

Türk Telekom eSIM

İlk etapta nasıl bir kullanım olacağı konusunda ise şimdilik bir bilgi yok. Mobil dünya açısından bakacak olursak, bildiğiniz gibi bazı akıllı telefonlarda zaten bu özellik var. Sadece aktif etmek gerekiyor. Vodafone için geçerli olan yeni sistem böyle olmuştu. Kullanıcıların yeni teknoloji hatlara başvurması, açtırması ve sonrasında da telefonlarında bunu aktif etmeleri gerekiyor.

Aynı şeyin Türk Telekom sisteminde de geçerli olduğunu göreceğiz. İlk etapta bu teknoloji desteklenen akıllı telefonlar kanalından sunulacaktır. Böyle bir teknolojinin ülke genelinde kullanılması ise daha fazla yatırım yapılmasını sağlayacak ve eSIM destekli cihazların sayısı da artacak.

Önceki İçerikiOS 14.2 Yeni Bir Pil Sorunuyla Karşı Karşıya
Sonraki İçerikApple M1 Sadece Fragmandı – Yeni Performans Serileri Geliyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?