Touch Bar İçin Bir Ayrıcalık Daha

0
93

Apple’ın yeni seri bilgisayarları olarak tanıtılan MacBook Pro, geçtiğimiz hafta teknoloji dünyasında en çok konuşulan ürünlerden biri oldu. iPhone 7 serisinden sonra Apple’ın büyük merakla beklenen yeni seri bilgisayarları olarak bilinen MacBook Pro bilgisayarlarının tanıtılmasıyla beraber teknoloji devinin kullanıcılara ne gibi yenilikler sunacağı da oraya çıktı. Donanım özellikleri konusunda çok daha geliştirilmiş bir harici ekran kartı kullanmayı tercih eden ve bununla beraber yeni seri işlemcileri ile hız konusunda da %57 oranında daha iyi bir performans sunacağı belirtilen yeni seri MacBook Pro bilgisayarlarının en çok konuşulan özellikleri ise teknik özelliklerinden çok sunduğu yeni teknolojiler ilgi çekti.

Bu noktada Apple’ın kullanıcılara sunduğu en büyük yeniliğin ise dokunmatik bar olarak adlandırılan Touch Bar olduğunu da belirtelim. MacBook Pro bilgisayarın hem bilgisayar hem de bir nevi tablet olarak kullanılmasına olanak sağlayan Touch Bar teknolojisinin Apple’ın en çok ilgi çeken teknolojisi olduğunu da belirtmek gerekir. Resim düzenleme uygulamalarında kullanılıyor olması, bunun yanında Apple Pay sisteminde kullanılabiliyor olması, Touch ID ile bilgisayara giriş için kullanılabiliyor olması ve tüm bunların yanı sıra doğrudan uygulama açmak için kullanılan bir panel olmasıyla beraber Touch Bar sisteminin yeni MacBook Pro bilgisayarlarında en beğenilen özelliklerden biri olmayı başardı.

Touch-Bar

Geliştiricilerde Kullanabilecek

Yen bir teknoloji olmasıyla beraber en çok ilgi gören konulardan biri olan Touch Bar ile ilgili birçok yeni özellik geliyor. Tüm bu kullanım ayrıcalıkları bir yana dursun Apple’ın yaptığı tanıtımla beraber dokunmatik barın başka özellikleri de olduğu ortaya çıktı. Özellikle uygulama geliştiricileri için büyük oranda ayrıcalık sağlayan yeni sistemle beraber artık uygulama geliştiricilerine doğrudan Touch Bar desteği verilecek. Yani geliştirdiğiniz uygulama ile beraber Touch Bar uyumu da sağlamanız mümkün. Bunun için dokunmatik barın geliştiricilere açık sistemlerini de sunan Apple’ın uygulama desteği için de Touch Bar kullanılabileceğinin açıklamasıyla bu alanda uygulama geliştirmenin de önü açılmış oldu. Söz konusu yeni bar için ne gibi uygulamalar geliştirilebilir, oyun alanında da Touch Bar kullanılacak mı? Şimdilik merak konusu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?